Americká fotbalová federace zvažuje zrušení nařízení, které reprezentantům národního týmu ukládá povinnost stát při hraní národní hymny. Aktuálně platné nařízení členové tamní federace odhlasovali v roce 2017 v reakci na protestní gesto americké reprezentantky Megan Rapinoeové inspirované hráčem amerického fotbalu Colinem Kaepernickem.
Zvažovaný krok souvisí s aktuálním vzepětím iniciativy Black Lives Matter po smrti Afroameričana George Floyda. Pokud by hlasující novinku odsouhlasili, měla by okamžitě nabýt platnosti. Definitivnímu schválení ještě podléhá na valné hromadě US Soccer Federation v příštím roce. Sportovní kabelová a satelitní televize ESPN na svých internetových stránkách uvádí, že mluvčí fotbalové federace potvrdil, že zrušení tohoto nařízení zvažují.
Představenstvo fotbalové federace mělo na popud své prezidentky a dvojnásobné olympijské vítězky Cindy Parlow Coneové o tomto kroku diskutovat v úterý. Hlasování o zrušení povinnosti se očekává v pátek.
Pravidlo zavedli kvůli gestu reprezentantky
Pravidlo zakazující hráčům během národní hymny pokleknout přijala federace v reakci na jednání záložnice ženského národního týmu Megan Rapinoeové, která tak učinila v roce 2016 během hymny USA před zápasem proti Thajsku.
„Všechny osoby reprezentující národní tým federace musí s respektem stát při hraní národní hymny při všech událostech, během kterých reprezentují Federaci,“ uvádí nařízení fotbalové federace schválené na valné hromadě fotbalové federace v roce 2017.
Fotbalistka Rapinoeová poprvé poklekla během hymny před zápasem s Chicago Red Stars, aby projevila solidaritu s hráčem amerického fotbalu Colinem Kaepernickem.
Roznětkou byl protest hráče amerického fotbalu
Colin Kaepernick, jehož biologický otec měl africké kořeny, byl quarterbackem týmu San Francisco 49ers z americké Národní fotbalové ligy (NFL). V roce 2016 rozjitřil emoce, když před začátkem zápasu na protest seděl při americké národní hymně. Později uvedl, že „nebude ctít píseň ani prokazovat hrdost vlajce země, která utiskuje černé a barevné lidi“. Svůj protest hráč záhy změnil na poklek na jedno koleno.
Kaepernick, stejně jako další sportovci, kteří se jeho gestem inspirovali, za své jednání čelili nemalé kritice, třeba i ze strany současného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Od té doby měl navíc problém s podepsáním další profesionální smlouvy. Týmy, které jeho výkonnost testovaly, následně argumentovaly nedostatkem místa v kádru nebo tím, že hráč nebyl ochotný říci, zda bude či nebude v protestech při státní hymně pokračovat.
Možná změna pravidel Americké fotbalové federace má souvislost s nově eskalovanou situací po smrti George Floyda, který zemřel 25. května na následky nepřiměřeného zákroku policistů v Minneapolisu. Lidé – včetně některých policejních příslušníků – na výraz solidarity s protestujícími proti rasismu a policejní brutalitě činí gesto pokleknutím na jedno koleno a vztyčením pěsti do vzduchu.