Aleksander Čeferin, prezident Unie evropských fotbalových asociací UEFA, způsobil pořádný poprask svým vyjádřením, že zápasy letošního mistrovství Evropy se uskuteční jedině s diváky. „Variantu bez nich jsme definitivně smetli ze stolu,“ prohlásil v rozhovoru pro chorvatská média.
Původní Euro 2020, odložené kvůli pandemii koronaviru, by se mělo uskutečnit od 11. června do 11. července letošního roku ve 12 městech 11 států – Amsterdam (Nizozemsko), Baku (Ázerbájdžán), Bilbao (Španělsko), Bukurešť (Rumunsko), Budapešť (Maďarsko), Dublin (Irsko), Glasgow a Londýn (Velká Británie), Kodaň (Dánsko), Mnichov (Německo), Petrohrad (Rusko) a Řím (Itálie).
Budou moci přijet Souček či Schick na start kvalifikace? Pokud začne, nebude fér
Česká fotbalová reprezentace by měla 24. března zahájit pouť kvalifikací o účast na mistrovství světa 2022, které je naplánované na přelom listopadu a prosince příštího roku, a to v Kataru. Zda do ní vstoupí, nemůže být nyní vůbec jasné, stejně jako složení národního týmu.
Česká reprezentace má podle losu za soupeře ve skupině D Skotsko (14. června v Glasgowě), Chorvatsko (18. června v Glasgowě) a Anglii (22. června v Londýně). Pokud by se Euro 2021 skutečně konalo, ještě před ním by měl tým trenéra Jaroslav Šilhavého absolvovat závěrečné soustředění v jihotyrolském Gitschbergu Jochtalu na severu Itálie.
„Každý pořadatel musí garantovat, že fanoušci budou moci na zápasy přímo na stadiony,“ řekl Čeferin. Z jeho vět pak zavládlo ve většině pořadatelských měst rozčarování. V současnosti totiž chodí na utkání fanoušci jen v Ázerbájdžánu a v Rusku. V zemích EU a ve Velké Británii nadále platí zákaz vstupu na tribuny. V Nizozemsku chtějí pustit do hlediště Areny Johana Cruyffa v Amsterdamu při kvalifikaci MS 2022 27. března proti Lotyšsku pět tisíc lidí.
Zástupci UEFA den po Čeferinově vystoupení jeho výklad „zmírnili“ slovy, že žádné z 12 pořadatelských měst nebude „automaticky“ vyškrtnuté, pokud by se v něm měly hrát zápasy bez diváků. Prý by však bylo na zvážení, zda by nedávalo smysl, přeložit taková utkání do jiných měst, citovala německá tisková agentura DPA úředníka UEFA.
O Euru se rozhodne do 20. dubna
O tom, jaký by mohl být scénář kontinentálního šampionátu, mají představitelé evropské asociace informovat do 7. dubna letošního roku. A nejpozději do 20. dubna by měli rozhodnout, jestli se ME vůbec bude konat s ohledem na momentální průběh celosvětové pandemie a nařízení vlád pořadatelských zemí.
„Ideální varianta je, že se bude hrát ve všech 12 městech. Ale může se stát, že se turnaj uskuteční jen někde, pokud nebudou splněny podmínky,“ uvedl Čeferin. Již delší dobu se spekuluje o tom, že mezi „nejohroženější“ města patří Baku, Bilbao, Dublin a Glasgow. To by znamenalo velkou komplikaci pro český národní tým, ve Skotsku má mít totiž tzv. základní tábor a odehrát v něm dvě střetnutí. „Nezbývá než čekat, jak se vše vyvine, ale samozřejmě připravujeme i záložní varianty. Bylo by však i na UEFA, aby nám po takovém případném rozhodnutí pomohla a nabídla určité varianty,“ pronesl na úterní nominační tiskové konferenci v Praze manažer reprezentace Libor Sionko.
S tímto týmem do boje o Katar. Hráče z Německa může Šilhavý využít jen na jeden zápas
Česká fotbalová reprezentace nepostoupila na mistrovství světa od německého šampionátu v roce 2006. Udělat první kroky k utnutí dlouhého čekání bude chtít už příští týden, kdy začínají první kvalifikační zápasy na akci v Kataru. Trenér Jaroslav Šilhavý v úterý zveřejnil nominaci. Ta je oproti běžným časům širší, a to kvůli tomu, že fotbalisté z německé bundesligy budou moci na tomto srazu odehrát jen utkání v Estonsku.
Zvlášť nelibě nesou Čeferinova slova v sousedním Německu. Bavorský Mnichov má hostit čtyři zápasy, tři v základní skupině s domácím celkem a jedno čtvrtfinále. „Nyní přece není možné takový výrok o divácích na zápasech vypustit,“ reagoval téměř okamžitě starosta Mnichova Dieter Reiter. „To je prostě svět fotbalu,“ kroutila hlavou a odmítla další debatu předsedkyně sportovního výboru německého parlamentu Dagmar Freitagová.
Pandemie způsobuje na mezinárodním fotbalovém hřišti řadu problémů. Například čeští reprezentanti působící v německé bundeslize nemohou kvůli opatřením dorazit ani na sraz týmu do Prahy, ze tří duelů kvalifikace mistrovství světa odehrají jen ten v estonském Tallinu. Budou chybět doma proti Belgii i ve Walesu, tedy ve dvou klíčových zápasech.
Německá vláda totiž považuje Česko za vysoce rizikovou oblast, a především za oblast s mutacemi koronaviru, a při návratu z ní do Německa musejí všichni do čtrnáctidenní karantény. Bez výjimky pro profesionální sportovce. Stejně se staví i k Polsku. Z toho důvodu nebude hrát hvězda Bayernu Mnichov Robert Lewandowski proti Anglii, protože i Velká Británie spadá do oblasti s mutacemi.