Česká fotbalová reprezentace by měla 24. března zahájit pouť kvalifikací o účast na mistrovství světa 2022, které je naplánované na přelom listopadu a prosince příštího roku, a to v Kataru. Zda do ní vstoupí, nemůže být nyní vůbec jasné, stejně jako složení národního týmu.
Do všeho samozřejmě zasahuje pandemie koronaviru a související vládní nařízení nejen v Česku, ale i ve státech, odkud by měli reprezentanti dorazit a kam by se pak po zápasech v Estonsku (24. března), doma s Belgií (27. března) a ve Walesu (30. března) měli zase vracet.
Nejvíce se týmu trenéra Jaroslava Šilhavého dotýkají přísná opatření v Německu, odkud se očekávají minimálně čtyři reprezentanti – Vladimír Darida (Hertha Berlín), Pavel Kadeřábek (TSG 1899 Hoffenheim), Jiří Pavlenka (Werder Brémy) a Patrik Schick (Bayer Leverkusen). Pátým by mohl být náhradní brankář Tomáš Koubek, který však v Augsburgu vůbec nechytá.
Německá vláda společně s Institutem Roberta Kocha, který u sousedů vývoj pandemie koronaviru sleduje, nařizuje lidem přijíždějícím z vysoce rizikových zemí, ze států s vysokou týdenní incidencí nemoci COVID-19 či ze zemí s výskytem mutací koronaviru povinnou desetidenní karanténu. Minimálně do jedné z těchto kategorií spadají všechny tři regiony, ve kterých budou Češi v první kvalifikační fázi hrát. Wales jako součást Velké Británie patří mezi rizikové státy i oblasti s mutacemi. Estonsko považují Němci za zemi s vysokou týdenní incidencí a Česko náleží do všech tří kategorií.
Rakušané přijdou o osm hráčů
Rakouský fotbalový svaz proto už v pondělí oznámil, že k úvodnímu zápasu kvalifikace MS ve Skotsku, který se má hrát 25. března v Glasgowě, nenominuje hráče z německé bundesligy. Ti by totiž po návratu museli do karantény a jejich německé kluby by nemohly využívat jejich služeb. Pro Rakušany jde o velký zásah do základní sestavy, neboť z ní pro jeden z klíčových duelů skupiny F vypadne osm fotbalistů, včetně hvězdy Bayernu Mnichov a jednoho z nejlepších obránců světa Davida Alaby.
Na otázku, zda Fotbalová asociace České republiky povolá hráče z německé bundesligy, odpověděl mluvčí národního týmu Petr Šedivý neurčitě: „Situaci neustále sledujeme, nyní nemohu dopředu odpovědět. Vše zveřejníme na úterní nominační tiskové konferenci.“
Podobný problém jako Češi řeší i Slováci, kteří startují kvalifikaci na Kypru, další dva zápasy s Maltou a Ruskem však hrají doma. A protože i Slovensko patří v Německu mezi rizikové země i oblast s mutacemi, museli by hráči do karantény. „Víme o tom a s kluby reprezentantů, o které máme pro tato kvalifikační utkání zájem, jednáme. Ony totiž rozhodují, zda hráče uvolní. Toto nařízení Mezinárodní fotbalové federace FIFA považujeme za nešťastné. Proto toho příliš nezmůžeme,“ byla sdílnější mluvčí slovenské reprezentace Monika Jurigová.
„Všechny kluby bundesligy uvažují, že své hráče neuvolní. Nemyslím si, že je inteligentní, že se tyto kvalifikační zápasy budou konat,“ pravil Adi Hütter, kouč německého celku Eintracht Frankfurt, v němž vede silně mezinárodní mužstvo s reprezentanty mnoha zemí. Pokud by jich většina odcestovala na srazy národních týmů, neměl by na začátku dubna koho trénovat ani s kým nastoupit do bundesligových zápasů.
Nejde však pouze o Německo a hráče z tamní bundesligy. Bude zajímavé sledovat, jak se Fotbalová asociace ČR a zodpovědné státní orgány postaví k nominaci českých reprezentantů Vladimíra Coufala a Tomáše Součka (oba West Ham United), Matěje Vydry (Burnley FC) a Tomáše Kalase (Bristol City) působících v anglických klubech. A také to, zda ministerstvo zdravotnictví či některá z hygienických stanic „najde odvahu“ udělit celému národnímu týmu hned několik výjimek. Nejenv souvislosti s nominací hráčů z problémových oblastí, ale také ohledně cest do Estonska a Velké Británie a především návratů z nich. Neboť u obou destinací platí (přesná citace): „Nutná samoizolace (v praxi je tedy nařízena pětidenní karanténa). Povinností je také 10 dnů po příjezdu nosit respirátor FFP2 (nebo stejné či vyšší účinnosti) všude mimo domov.“
Současné pandemicko-karanténní komplikace se netýkají jen zemí závislých na „dovozu“ svých hráčů z Německa, ale dokonce i tamní reprezentace, protože kouč Joachim Löw by pro duely s Islandem, v Rumunsku a se Severní Makedonií rád nominoval pětici hráčů Ilkay Gündogan (Manchester City), Bernd Leno (Arsenal Londýn), Antonio Rüdiger, Timo Werner a Kai Havertz (všichni Chelsea Londýn), kteří si vydělávají v klubech anglické Premier League, tedy ve Velké Británii. Jenže…
Řešení? Přeložit evropskou kvalifikaci
Podle německého fotbalového magazínu Kicker by jejich služeb mohl využít pouze v Rumunsku. Pokud by přicestovali na sraz do Německa, museli by do karantény.
Pokud se evropská část kvalifikace světového šampionátu 2022 za devět dnů skutečně rozjede, bude od začátku nespravedlivá, většinu mužstev i zápasů ovlivní faktory, které do samotného fotbalu ani nepatří. Své už o tom vědí i Češi, kteří museli k zářijovému duelu v Lize národů proti Skotsku nastoupit v Olomouci s třetí či čtvrtou garniturou hráčů.
Řešení? Přeložit březnovou část kvalifikace do období, které sportovně neznehodnotí pandemie koronaviru. Že to lze, ukázala jihoamerická federace a FIFA souhlasila. Díky tomu, že se mistrovství světa v Kataru má konat až na konci roku 2022, je možné kvalifikaci dohrát i na jaře příštího roku. Vzorem jsou opět Jihoameričané s termínem posledního kvalifikačního kola 29. března 2022.