FOTOGALERIE: Oblíbené písně i slzy dojetí. Se Žbirkou se rozloučili jeho blízcí i veřejnost

Říct poslední sbohem oblíbenému slovenskému zpěvákovi Miroslavu Žbirkovi dorazili v pátek odpoledne do strašnického krematoria stovky lidí. Samotného obřadu se zúčastnila jeho rodina a pozvaní hosté, jako například zpěvák Michal Hrůza, Vendula Pizingerová či zpěvačka Martha. Nechyběly slzy, obří potlesk a Mekyho hity.

Kvůli platným koronavirovým opatřením mohli položit kytici k muzikantově rakvi jen jeho rodina, přátelé a pozvaní hosté. Veřejnost se s populárním zpěvákem rozloučila před obřadní síní, kde byla také rozmístěna kondolenční kniha. U té se v průběhu odpoledne vytvořila dlouhá fronta, v níž si lidé počkali i desítky minut.

Mezi pozvanými byli kromě manželky a dětí také moderátor Petr Rychlý, zpěvák Matěj Ruppert či zpěvačka Martha, se kterou Žbirka nazpíval hit Čo bolí, to prebolí. „Když mě pozvala přímo Katrin (manželka Žbirky Kateřina, pozn. red.), nemohl jsem nepřijít. Chtěl jsem mu vzdát hold, strašně jsem si ho vážil. Mám ho strašně rád,“ prozradil redakci CNN Prima NEWS Ruppert. Obřadu se zúčastnili také premiér Andrej Babiš či slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Miroslava Žbirku na poslední cestu doprovodily slzy přítomných, dlouhý potlesk a písně jeho oblíbených skupin The Beatles a The Kinks. „Nikdy nemluvil česky, držel si slovenštinu, krásně s ní mluvil. Byl i dobrý moderátor, vždy měl co říct. Neznám nikoho podobného, kdo by mi tak přirostl k srdci. Věděl jsem, že je nemocný. Doktoři dělali všechno, ale zřejmě to nešlo,“ prozradil zpěvák Petr Janda. Během smutečního obřadu zazněly Žbirkovy písně Čo bolí, to prebolí či Balada o poľných vtákoch.

Koncertoval po celém světě

Žbirka je známý jako autor melodických písní Atlantída, Nemoderný chalan či Katrin. Za dobu svého více než čtyřicetiletého působení na hudební scéně se proslavil jako sólový interpret písní, které si ale také sám skládal. Vydal přes tři desítky desek v Česku, na Slovensku a v Německu, koncertoval téměř po celém světě.

Žbirka se narodil 21. října 1952 v Bratislavě. Pocházel ze slovensko-britské rodiny, jeho celoživotní láskou byla slavná britská skupina The Beatles. Bez jejich vlivu by se možná zpívání a hraní na kytaru nikdy nevěnoval, jak připomínal v rozhovorech. Již koncem 60. let stál u zrodu bratislavské rockové skupiny Modus. Svůj první hit Zažni nahrál v roce 1977, o čtyři roky později založil s Lacem Lučeničem skupinu Limit a vydal se na vlastní dráhu. V roce 1982 se stal prvním slovenským Zlatým slavíkem a po Waldemaru Matuškovi byl druhý, kdo dokázal porazit Karla Gotta.

Tagy: