reklama

V Paříži probíhá demonstrace proti rasismu. Pochodu se účastní tisíce lidí

Policie na demonstranty v Paříži použila slzný plyn (13. června 2020)
Foto: AP

Na pařížském předměstí probíhají protesty proti rasismu a policejní brutalitě. Pochodu se podle francouzských médií účastní několik tisíc lidí, kteří se domáhají spravedlnosti pro „francouzského George Floyda“ Adamu Traorého. Francouz malijského původu zemřel po policejním zásahu v roce 2016. Zatím nejsou hlášeny žádné komplikace. Policie je ale v pohotovosti, v minulosti totiž při podobných protestech docházelo k násilnostem.

reklama

Příčina smrti Adamy Traorého je dodnes předmětem sporů. Jeho sestra Assa tvrdí, že mladíka udusili policisté, když jej zalehli. Protestující, kteří se už čtyři roky domáhají spravedlnosti pro Traorého, se rozšířili o další členy po smrti Afroameričana Floyda. Právě jeho smrt francouzskou kauzu oživila. Floyd zemřel poté, co mu bělošský policista v Minneapolisu přes osm minut klečel na krku.

K tématu

„Smrt George Floyda má silnou ozvěnu i tady ve Francii v podobě smrti mého mladšího bratra,“ řekla Assa Traoré. „To, co se děje ve USA, se děje i ve Francii. Naši bratři umírají,“ vzkázala médiím.

Sobotní pochod demonstrantů za Traorého vyrazil z nádraží Beaumont ve francouzském městečku Persan. To je od centra Paříže vzdáleno asi hodinu cesty a žije v něm rodina zemřelého muže.

Během červnových demonstrací policisté žádali majitele obchodů a dalších podniků na trase pochodu, aby zavřeli a zabednili své výlohy. Z oblasti také byly odstraněny předměty, které by mohly sloužit jako zbraň. Podobná opatření se očekávají i tuto sobotu.

Při demonstrací 13. červena v Paříži se sešlo až 10 tisíc lidí:

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Miloš Zeman

Zemanova popularita klesla. Lidem vadí prezidentovo chování během koronakrize

Zemanova popularita klesla. Lidem vadí prezidentovo chování během koronakrize

Prezidenta Miloše Zemana hodnotí lidé hůř než na jaře, nejvíc kritičtí jsou k jeho chování a aktivitě v době koronavirové krize. Z aktuálního průzkumu agentury STEM/MARK vyplývá, že při známkování jako ve škole si celkově vysloužil „horší trojku“. Dlouhodobě respondenti hodnotí současného prezidenta lepšími známkami za využívání prezidentských pravomocí a zájem o problémy občanů, horší hodnocení má za reprezentaci a obhajobu českých zájmů v zahraničí i řešení sporů na české politické scéně a nejhůř dopadá při hodnocení způsobu jeho vystupování na veřejnosti.

Koronavirus

Kapacitu máme už jen pro tři pacienty. Sestry mohou mít trvalé následky, říká primář

Kapacitu máme už jen pro tři pacienty. Sestry mohou mít trvalé následky, říká primář

Podle primáře Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Dušana Mormana je Krajská nemocnice Liberec blízko stropu svých možností v péči o pacienty s covidem ve vážném stavu. Kvůli tomu nemocnice eliminuje i běžnou péči, poskytuje jen tu akutní k záchraně života. Především zdravotní sestry jsou podle Mormana psychicky vyčerpané a časem z toho mohou mít trvalé duševní poruchy.

reklama
Policistka mohla zabránit teroristickému útoku, ale udělala si přestávku na kebab
Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí
Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví
reklama
reklama
Jepičí kariéra Romana Prymuly. Zařadí se mezi ministry s nejkratším funkčním obdobím?

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Kdo povede zdravotnictví? Sázková kancelář favorizuje Prymulu, ve hře i Flegr s Havlíčkem
Dekontaminace v polní nemocnici je v režii pražských hasičů, vybudovali stanoviště
 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19
Další články
reklama
reklama