reklama

V Paříži probíhá demonstrace proti rasismu. Pochodu se účastní tisíce lidí

Na pařížském předměstí probíhají protesty proti rasismu a policejní brutalitě. Pochodu se podle francouzských médií účastní několik tisíc lidí, kteří se domáhají spravedlnosti pro „francouzského George Floyda“ Adamu Traorého. Francouz malijského původu zemřel po policejním zásahu v roce 2016. Zatím nejsou hlášeny žádné komplikace. Policie je ale v pohotovosti, v minulosti totiž při podobných protestech docházelo k násilnostem.

reklama

Příčina smrti Adamy Traorého je dodnes předmětem sporů. Jeho sestra Assa tvrdí, že mladíka udusili policisté, když jej zalehli. Protestující, kteří se už čtyři roky domáhají spravedlnosti pro Traorého, se rozšířili o další členy po smrti Afroameričana Floyda. Právě jeho smrt francouzskou kauzu oživila. Floyd zemřel poté, co mu bělošský policista v Minneapolisu přes osm minut klečel na krku.

„Smrt George Floyda má silnou ozvěnu i tady ve Francii v podobě smrti mého mladšího bratra,“ řekla Assa Traoré. „To, co se děje ve USA, se děje i ve Francii. Naši bratři umírají,“ vzkázala médiím.

Sobotní pochod demonstrantů za Traorého vyrazil z nádraží Beaumont ve francouzském městečku Persan. To je od centra Paříže vzdáleno asi hodinu cesty a žije v něm rodina zemřelého muže.

Během červnových demonstrací policisté žádali majitele obchodů a dalších podniků na trase pochodu, aby zavřeli a zabednili své výlohy. Z oblasti také byly odstraněny předměty, které by mohly sloužit jako zbraň. Podobná opatření se očekávají i tuto sobotu.

Při demonstrací 13. červena v Paříži se sešlo až 10 tisíc lidí:

Tagy:

Hlavní zprávy

Jurečka: Lidi nejsou padlí na hlavu. Vláda nemá vydávat spoustu neefektivních opatření
360°

Jurečka: Lidi nejsou padlí na hlavu. Vláda nemá vydávat spoustu neefektivních opatření

Někdy má smysl mít méně opatření, které ale fungují. Ne všichni lidé jsou padlí na hlavu, hájil vládní strategii v boji s pandemií koronaviru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). V pořadu 360° na CNN Prima NEWS bránil také zrušení vyhlášky o povinném očkování proti covidu – kabinet prý nechtěl jít cestou, kdy by odmítnutí vakcinace mohlo znamenat ztrátu zaměstnání.

Přišel, viděl, nevylepšil. USA si připomínají rok s Bidenem v úřadu, výročí je trpké

Před rokem se ujal vlády nad Spojenými státy nejstarší prezident v historii – dnes 79letý Joe Biden. Tehdy většina amerického národa doufala v lepší zítřky, prosperitu a sebevědomé chování hlavy státu. Jenže po roce už Biden dávno nemá na své straně většinu Američanů. Za rok v úřadu totiž nedokázal prosadit žádné silné reformy a obtěžkala ho i série přešlapů.

Maďarský ministr mě pozval do Budapešti, chlubí se Okamura. Prý díky omluvě za Pekarovou

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura dostal pozvánku do Budapešti od maďarského ministra zahraničí. Prý se tak stalo na základě dopisu, v němž se český opoziční politik omluvil za slova předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), informuje web iRozhlas.cz. Šéfka dolní komory na sociálních sítích napsala, že doufá, že se Maďarům podaří ve volbách „vyhnat“ premiéra Viktora Orbána, jako se to podařilo v Česku v případě Andreje Babiše (ANO).

reklama

Domácí zpravodajství

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama