Na pařížském předměstí probíhají protesty proti rasismu a policejní brutalitě. Pochodu se podle francouzských médií účastní několik tisíc lidí, kteří se domáhají spravedlnosti pro „francouzského George Floyda“ Adamu Traorého. Francouz malijského původu zemřel po policejním zásahu v roce 2016. Zatím nejsou hlášeny žádné komplikace. Policie je ale v pohotovosti, v minulosti totiž při podobných protestech docházelo k násilnostem.
Příčina smrti Adamy Traorého je dodnes předmětem sporů. Jeho sestra Assa tvrdí, že mladíka udusili policisté, když jej zalehli. Protestující, kteří se už čtyři roky domáhají spravedlnosti pro Traorého, se rozšířili o další členy po smrti Afroameričana Floyda. Právě jeho smrt francouzskou kauzu oživila. Floyd zemřel poté, co mu bělošský policista v Minneapolisu přes osm minut klečel na krku.
Protesty se přesunuly do Paříže. Policie na demonstranty použila slzný plyn
Tisíce lidí se sešly v centru Paříže, aby protestovaly proti rasismu a policejnímu násilí. Podle listu Le Parisien je na náměstí Republiky až 10 tisíc lidí, policie jim ale brání vyjít na plánovaný pochod směrem k Opernímu náměstí. Agentura Reuters uvedla, že policisté použili slzný plyn. Demonstranti se shromáždili také v Marseille, Lyonu, Rouen, Bordeaux či Lille.
„Smrt George Floyda má silnou ozvěnu i tady ve Francii v podobě smrti mého mladšího bratra,“ řekla Assa Traoré. „To, co se děje ve USA, se děje i ve Francii. Naši bratři umírají,“ vzkázala médiím.
Sobotní pochod demonstrantů za Traorého vyrazil z nádraží Beaumont ve francouzském městečku Persan. To je od centra Paříže vzdáleno asi hodinu cesty a žije v něm rodina zemřelého muže.
Sestra zemřelého Adamy Trorého v čele demonstrantů proti policejní brutalitě a rasismu, která začala ve městě Beaumont na předměstí Paříže Zdroj: Profimedia.cz
Sestra zemřelého Adamy Trorého v čele demonstrantů proti policejní brutalitě a rasismu, která začala ve městě Beaumont na předměstí Paříže Zdroj: Profimedia.cz
Během červnových demonstrací policisté žádali majitele obchodů a dalších podniků na trase pochodu, aby zavřeli a zabednili své výlohy. Z oblasti také byly odstraněny předměty, které by mohly sloužit jako zbraň. Podobná opatření se očekávají i tuto sobotu.
Při demonstrací 13. červena v Paříži se sešlo až 10 tisíc lidí: