Slavný Darwinův oblouk se zřítil do Tichého oceánu. Podle ekvádorského ministerstva životního prostředí byla příčinou zhroucení přirozená eroze. Ze skalního útvaru na Galapágách, který byl mnohými přirovnáván k Vítěznému oblouku v Paříži, zbyly jen dva sloupy.
„Máme hlášeno zhroucení Darwinova oblouku, atraktivního přírodního mostu, který se nachází necelý kilometr od Darwinova ostrova,“ uvedlo pro BBC tamní ministerstvo.
Vody kolem unikátního skalního útvaru pojmenovaného po britském biologovi Charlesi Darwinovi jsou oblíbeným cílem potápěčů. Zřícení oblouku do Tichého oceánu údajně v pondělí viděla skupina turistů, kteří se do oblasti vydali potápět. Nikdo z nich nebyl zraněn.
Informamos que hoy 17 de mayo, se reportó el colapso del Arco de Darwin, el atractivo puente natural ubicado a menos de un kilómetro de la isla principal Darwin, la más norte del archipiélago de #Galápagos. Este suceso sería consecuencia de la erosión natural.
— Min. de Ambiente, Agua y Transición Ecológica 🇪🇨 (@Ambiente_Ec) May 17, 2021
📷Héctor Barrera pic.twitter.com/lBZJWNbgHg
Ikonický Darwinův oblouk měřil na výšku 18 metrů a rozkládal se na ponořené plošině zhruba kilometr od Darwinova ostrova. Díky svému tvaru byl někdy přirovnáván k Vítěznému oblouku v Paříži.
Galapágy tvoří 234 ostrovů, zátok a skalisek. Souostroví, které se nachází zhruba 900 kilometrů západně od Ekvádoru, je od roku 1978 pro svou unikátní faunu a flóru na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. V místních vodách žije řada mořských živočichů, kteří se nevyskytují nikde jinde.
V 19. století tyto ostrovy inspirovaly britského přírodovědce Charlese Darwina při formulování evoluční teorie přirozeného výběru druhů. Obydlené mohou být pouze čtyři ostrovy, na kterých žije zhruba 30 000 obyvatel.