reklama

U Srí Lanky už deset dní hoří loď s chemikáliemi. Pobřeží připomíná skládku

V ekologickou katastrofu se proměnil požár kontejnerové lodi poblíž pobřeží Srí Lanky. Plavidlo totiž převáželo tuny chemikálií, které se nyní vpíjí do mořské vody. Mikroplasty z lodi se navíc vyplavují na pobřeží, které teď připomíná obří skládku. Smetí na místě sklízejí námořníci v ochranných oblecích.

reklama

Singapurská loď MV X-Press Pearl začala hořet u Srí Lanky 20. května. Požár podle listu The Guardian způsobil nejspíše únik kyseliny dusičné. Námořnictvo z Cejlonu i indická pobřežní stráž se už více než deset dní v kuse snaží požár dostat pod kontrolu. Zatím se to ale nedaří.

V podpalubí plavidla jsou navíc tuny nebezpečného odpadu, které kontaminují mořskou vodu. Na lodi bylo zhruba 25 tun kyseliny dusičné, hydroxidu sodného a dalších nebezpečných látek. Kromě nich bylo na lodi 28 kontejnerů se surovými materiály, které se používají na výrobu plastových tašek. V lodi bylo ještě přes 300 tun paliva.

Z plavidla nadále stoupá dým a z místa katastrofy jsou slyšet občasné výbuchy. Chemický únik už způsobil naprostou devastaci části pobřeží Srí Lanky. Chemikálie také ohrožují mořské živočichy a korály.

V okolí doutnající lodi proto nyní nesmí nikdo rybařit. Na pobřeží Srí Lanky operují námořníci v ochranných oblecích, kteří se snaží tlustou vrstvu plastů a chemikálií z pláže odstranit. Na místě pomáhají také buldozery.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká
Partie

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v Partii naléhavě apeloval na očkování a popsal tristní situaci v některých nemocnicích. „Jsme společnost, která musí každého, kdo onemocní, nakonec do nemocnice přijmout. Je tam strašná spousta lidí, kterým říkali, ať se nenechají očkovat. Teď tam leží, mají morfin a my víme, že do dvou dní zemřou,“ prohlásil. Příkladem podceňování problému je podle něj smrt zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci.

Benešová k týrání vězňů: Bachaři ve Valdicích to nemají lehké, je to žalář plný vrahů

Bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) i současný šéf rezortu justice Pavel Blažek (ODS) považují podezření z týrání vězňů ve Valdicích za závažné. Na druhé straně nejsou přesvědčeni, že by šlo o systémové selhání. „Občas tam mají problémy, ale tento druh lidí, co tam sedí, eskaluje různá napětí,“ řekla Marie Benešová v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Nemusíme všechno měnit. Blažek zdůvodnil, proč proti vůli části ODS ponechá šéfa žalobců

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) potvrdil, že v nejbližší době nemá v plánu odvolávat nejvyššího státního zástupce Igora Stříže a nahrazovat jej někým jiným. Nemyslím si, že by se po každých volbách měli měnit všichni lidé ve státní správě,“ řekl Blažek v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Na Igora Stříže má tak zcela opačný názor než jeho stranický i vládní kolega Zbyněk Stanjura (ODS).

Američtí diplomaté si stěžovali na „akustické útoky“. Máte to ze stresu, řekla CIA

Americká zpravodajská služba CIA nepředpokládá, že za „akustickými útoky“ na americké diplomaty by stála celosvětová kampaň cizí mocnosti. Agentura došla k přesvědčení, že většina hlášených případů se dá vysvětlit environmentálními faktory nebo nediagnostikovanými zdravotními stavy. CIA nicméně pokračuje ve vyšetřování asi dvou desítek případů, které zatím zůstávají nevysvětleny. U možných obětí tzv. havanského syndromu vyvolala zpráva nevoli.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama