V ekologickou katastrofu se proměnil požár kontejnerové lodi poblíž pobřeží Srí Lanky. Plavidlo totiž převáželo tuny chemikálií, které se nyní vpíjí do mořské vody. Mikroplasty z lodi se navíc vyplavují na pobřeží, které teď připomíná obří skládku. Smetí na místě sklízejí námořníci v ochranných oblecích.
Singapurská loď MV X-Press Pearl začala hořet u Srí Lanky 20. května. Požár podle listu The Guardian způsobil nejspíše únik kyseliny dusičné. Námořnictvo z Cejlonu i indická pobřežní stráž se už více než deset dní v kuse snaží požár dostat pod kontrolu. Zatím se to ale nedaří.
V podpalubí plavidla jsou navíc tuny nebezpečného odpadu, které kontaminují mořskou vodu. Na lodi bylo zhruba 25 tun kyseliny dusičné, hydroxidu sodného a dalších nebezpečných látek. Kromě nich bylo na lodi 28 kontejnerů se surovými materiály, které se používají na výrobu plastových tašek. V lodi bylo ještě přes 300 tun paliva.
Watch: Fire being doused on board MV X Press Pearl (what is left of it) off the coast of Sri Lanka by Indian Coast Guard ships Vajra, Vaibhav. Sri Lankan President has lauded the role of @IndiaCoastGuard pic.twitter.com/kiv7VQazEi
— Sidhant Sibal (@sidhant) May 29, 2021
Z plavidla nadále stoupá dým a z místa katastrofy jsou slyšet občasné výbuchy. Chemický únik už způsobil naprostou devastaci části pobřeží Srí Lanky. Chemikálie také ohrožují mořské živočichy a korály.
V okolí doutnající lodi proto nyní nesmí nikdo rybařit. Na pobřeží Srí Lanky operují námořníci v ochranných oblecích, kteří se snaží tlustou vrstvu plastů a chemikálií z pláže odstranit. Na místě pomáhají také buldozery.