Indičtí lékaři hlásí neobvyklé příznaky, které se objevují u pacientů s covidem. Mezi ně patří gangréna či ztráta sluchu. Některým pacientům musely být dokonce amputovány končetiny.
Poruchy sluchu, těžké žaludeční potíže a krevní sraženiny vedoucí ke gangréně – příznaky, které se u pacientů s covidem obvykle neobjevují, spojili indičtí lékaři s indickou mutací koronaviru. „U některých pacientů se mohou vyvinout mikrotromby nebo malé krevní sraženiny, které vedou k odumření postižené tkáně a rozvoji gangrény,“ uvedl pro web Bloomberg mumbajský kardiolog Ganesh Manudhane.
Svatbu nepřekazila ani náhlá smrt nevěsty. Ženich si místo ní vzal její sestru
Jeho nastávající zemřela přímo při svatebním obřadu, tak si vzal její sestru. Příběh, který by možná snesl kritéria bollywoodského trháku, se stal v Indii na konci května. Nevěsta jménem Surbhi při obřadu zkolabovala. Lékař, který přijel, mohl pouze konstatovat smrt. Místo toho, aby ze svatby sešlo, přispěchaly rodiny nevěsty i ženicha s alternativou – nevěstu nahradila sestra zesnulé Nisha.
Za poslední dva měsíce ošetřil osm pacientů s trombotickými komplikacemi, dva z nich podstoupili amputaci. Jednomu odoperovali prst, druhému nohu. „Během loňského roku jsem viděl tři až čtyři případy a nyní je to jeden pacient týdně,“ varoval kardiolog.
„Máme podezření, že to může způsobovat nová mutace koronaviru, která v zemi řádí,“ doplnil.
Neobvyklé příznaky covidu hlásí také další indičtí odborníci. Poukazují na fakt, že se nové symptomy objevují ve velkém měřítku zejména během druhé vlny pandemie. „Každý člověk vykazuje jiné symptomy. Pacienti hlásí další neobvyklé příznaky, jako je ztráta sluchu, otoky krku nebo těžkou angínu,“ popsala lékařka Hetal Marfatia.
Delta se přenáší až o 60 procent rychleji
Lékař specializující se na infekční choroby Abdul Ghafur zase říká, že eviduje více pacientů se střevními potížemi. „Minulý rok jsme si mysleli, že jsme se o našem novém nepříteli dozvěděli všechno, ale změnilo se to. Tento virus se stal nepředvídatelným. Potřebujeme další vědecký výzkum, abychom mohli analyzovat, zda jsou tyto novější klinické projevy spojeny s novou mutaci koronaviru, nebo ne,“ konstatoval Ghafur.
V Indii se jen za letošní rok nakazilo koronavirem 18,6 milionu lidí, zatímco v loňském roce to bylo 10,3 milionu. Odborníci přičítají rychlé šíření nákazy nové mutaci koronaviru, která v zemi převládá. „Mutace viru, též nově označovaná řeckým písmenem delta, se patrně přenáší až o 60 % snadněji než varianta alfa, která dosud převažovala ve Velké Británii,“ uvádí britský epidemiolog Neil Ferguson z londýnské Královské koleje.