Policie obvinila desítky lidí z Česka a Ukrajiny za podvody vůči prodávajícím na internetových bazarech. Podle vyšetřovatelů získaly dva gangy trestnou činností zhruba 123 milionů korun, když svým obětem ukradly bankovní identitu. Na tiskové konferenci to ve středu uvedl šéf Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislav Brejcha. Hlavou jednoho z gangů byla žena, která už v Česku uzavřela dohodu o vině a trestu, v níž souhlasila s 5,5 roku vězení a peněžitým trestem šesti milionů korun.
„K zásadním zásahům proti pachatelům došlo na území Ukrajiny,“ popsal Brejcha s tím, že zákroky nebyly jednoduché. Pachatelé si vytvořili opevněné call centrum. Při domovních prohlídkách zajistili policisté počítače, telefony, auta a peníze v celkové výši zhruba pěti milionů korun.
ČTĚTE TAKÉ: Gangy vylákaly z lidí na internetu miliony. Policie obvinila desítky Čechů a Ukrajinců
Organizované skupiny vytvářely podle kriminalistů napodobeniny webových stránek existujících přepravních společností, zejména DPD, Zásilkovny, České pošty a některých bank. Cílem bylo zmocnit se přístupových údajů do internetového bankovnictví. Oběti podvodů si pachatelé tipovali na inzertních portálech typu Bazoš, Vinted, Sbazar či Facebook Marketplace. Pachatelům hrozí sedm až 12 let vězení.
Pozor na vánoční podvody. Zloději se vydávají za ministerstvo i Lidl. Jak se nenachytat?
S krizí roste nepozornost. V kombinaci s vánočním shonem tak internetoví podvodníci čekají hotové žně. Jen za posledních pár měsíců se vyrojily stovky falešných stránek. Některé lákaly na bezkonkurenční slevy, jiné se zase vydávaly za stránky ministerstev a nabízely sociální dávky. Na to vše lidé v nepříznivé ekonomické situaci slyší, malá chvilka nepozornosti je ale může vyjít hodně draho. Jak se nestat obětí předvánočních internetových podvodů?
Gangy svým obětem přezdívaly „mamuti“. „Byli to běžní lidé, kteří chtějí prodat kočárek nebo brusle,“ popsal poškozené Brejcha. Na zveřejněné inzeráty reagovali pachatelé obratem, zejména prostřednictvím aplikace WhatsApp. Slibovali platbu za inzerované zboží a hlavně zajištění jeho přepravy. Prodávajícím zasílali falešné odkazy na přepravní společnosti a banky. Když oslovený člověk zadal příslušné údaje – jméno, heslo, ověřovací kódy či údaje z platebních karet – pachatelé fakticky převzali kontrolu nad jejich internetovým bankovnictvím. Následně vybrali peníze z účtů.
Za podvody a pokusy o podvod, účast na organizované zločinecké skupině, neoprávněné opatření platebního prostředku a neoprávněný přístup k počítačovému systému hrozí pachatelům sedm až 12 let vězení.
Podvedení lidé pocházejí i z Polska či Maďarska
Vrchní státní zástupce v Olomouci Radim Dragoun doplnil, že žena zadržená v ČR má postavení spolupracující obviněné a pomáhá rozkrývat trestnou činnosti dalších pachatelů. Uvedl, že uhradila poškozeným lidem způsobenou škodu ve výši dvou milionů korun. Žena si najímala a také vyplácela techniky a programátory s rozsáhlými znalostmi v oblasti informačních technologií. Kriminalisté přirovnali fungování zločinecké skupiny k firmě a programátory k brigádníkům.
Mrazivé přiznání na smrtelném loži: Otcova minulost vyrazila dceři dech, příběh popsala tisku
Více než padesát let se Thomas Randele, vlastním jménem Theodore Conrad, skrýval před spravedlností. Když mu bylo dvacet, provedl jednu z největších bankovních loupeží v dějinách Ohia a zmizel. Ani přes důkladné pátrání se nepodařilo kriminalistům muže dopadnout. O své skutečné identitě se svěřil až na smrtelné posteli své dceři. Ta se nyní rozhodla mluvit pro americkou CNN – prozradila, jak těžké pro ni i její matku bylo přijmout fakt, že jim jejich blízká osoba celý život lhala.
Počet obviněných zatím nechtěli policisté upřesnit. Podvedení lidé podle nich pocházejí nejen z Česka, ale i z Polska či Maďarska, případy se různě větví. Část vyšetřování vede Ukrajina i další státy. Na aktuálních dvou kauzách, které získaly krycí jména RIP a VICTORY, spolupracovala NCTEKK s ukrajinskou policií ve společném vyšetřovacím týmu v rámci Eurojustu. Umožnilo jí to například rychlé sdílení elektronických důkazů. Brejcha také ocenil možnost poslat na Ukrajinu české policisty i v době válečného konfliktu.
Případ RIP se škodou vyčíslenou na nejméně 100 milionů korun dozoruje olomoucké vrchní státní zastupitelství, VIKTORY se škodou zhruba 23 milionů korun pak Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4.
Do října policie evidovala policie 16 560 nahlášených trestných činů v oblasti kyberkriminality, což představuje zhruba 10,5 procenta z celkové trestné činnosti v ČR. Škoda u kyberzločinů dosáhla zhruba 2,5 miliardy korun, tato částka ale zahrnuje i neúspěšné pokusy. Celková škoda způsobená trestnou činností se pohybuje okolo 20 miliard. Podle náměstka policejního prezidia Tomáš Kubíka je zatím letos nárůst kyberkriminality osmiprocentní, zatímco v předchozích letech byl téměř stoprocentní. Kubík to připisuje i osvětě ze strany policie a bank.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Pozor na internetové podvody. Zloději se vydávají za ČEZ, ženu ze Zlínska obrali o milion