Počet nezaměstnaných v Česku se ke konci října dostal pod 140 tisíc. Jde o nejnižší nezaměstnanost od loňského května, kdy se na českém hospodářství začala naplno projevovat protiepidemická opatření vyvolaná nástupem koronavirové pandemie. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.
Že se česká ekonomika i nadále zotavuje, potvrdila data Českého statistického úřadu mapující vývoj na trhu práce. Obecná míra nezaměstnanosti totiž v říjnu dosáhla 2,6 procenta, a byla tak o 0,6 procentního bodu nižší než před rokem. Byla dokonce nižší než v září a vůbec nejnižší od května 2020, kdy už Česko čelilo koronavirové pandemii a začala působit vládní protiepidemická opatření, která omezila značnou část hospodářství.
Nezaměstnanost klesla i v absolutním vyjádření. Počet lidí bez práce se v Česku v říjnu snížil na 138,8 tisíce, což je rovněž nejnižší číslo od loňského května. Je to také poprvé za celé období koronavirové pandemie, kdy se počet nezaměstnaných dostal pod 140 tisíc.
Ženám pomohl návrat dětí do škol
Navíc můžeme říci, že nezaměstnanost se v říjnu stala „genderově vyváženou“. Oněch necelých 140 tisíc nezaměstnaných se totiž téměř přesně napůl rozdělilo mezi muže a ženy. Nezaměstnaných mužů bylo v říjnu 68,7 tisíce, nezaměstnaných žen rovných 70 tisíc. Tak malý rozdíl mezi muži a ženami panoval naposledy v dubnu 2020, kdy činil zhruba 500 osob v neprospěch mužů.
„Úroveň ekonomické aktivity se za poslední tři měsíce držela velmi vysoko, zejména u žen byl patrný plný návrat na trh práce. Stojí za tím patrně ukončení vládních opatření, především návrat dětí do škol,“ vysvětlil v tiskové zprávě Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ.
Spíše stagnace nebo mírný pokles
Právě na ženy totiž koronavirová krize z pohledu pracovního trhu dopadla mnohem tvrději než na muže. To se projevilo na lednové nezaměstnanosti, kdy podle Českého statistického úřadu bylo bez práce přes 100 tisíc žen a jen necelých 70 tisíc mužů. Genderová propast se v dalších měsících začala snižovat a nyní je tedy téměř zacelena.
„V dalších měsících se dá očekávat stagnace nebo jen velmi mírný pokles nezaměstnanosti. České hospodářství sice oživuje, ale zotavování zřejmě zpomalí nejen s ohledem na vrcholící další vlnu epidemie, ale i kvůli zprávám o nové variantě koronaviru omikron. Roste totiž riziko, že zvolní globální poptávka, která je pro ekonomiku našeho typu klíčová,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické. Podle ní navíc obecně platí, že v zimních měsících se nezaměstnanost kvůli sezonnosti spíše zvětšuje.