Varianta omikron je výrazně více infekční než ty předchozí. Imunita u lidí, kteří prodělali některou z předcházejících variant koronaviru, není proti omikronu moc dobrá. Očekává se i snížení účinnosti vakcín, pomoci může přeočkování. Zatím ale nejsou data o tom, že by varianta omikron způsobovala horší průběh onemocnění. Řekl to molekulární genetik Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR (AV ČR).
Odborníci podle Pačese mají k dispozici už některá data o omikronu, ze kterých lze odhadnout trendy. Špatnou zprávou je podle genetika to, že varianta je výrazně více infekční. „Imunita lidí, kteří prodělali nákazu nějakou předcházející variantou, bohužel proti variantě omikron není moc dobrá,“ řekl Pačes. Předběžné výsledky dvou studií také ukazují, že je možné očekávat i snížení účinnosti vakcín proti covidu.
Dobrou zprávou podle Pačese je, že odborníci zatím nemají žádná data, která by ukazovala, že je tato varianta příliš nebezpečná. „Ale je to pořád ještě na začátku, protože těžké případy přicházejí až se zpožděním,“ poznamenal.
Děti mohou být ohroženy více
Důvodem, proč je imunita získaná proděláním covidu proti omikronu horší, je podle Pačese to, že všechny předcházející varianty jsou od sebe relativně dost vzdáleny. „Od té původní si každá šla svým vlastním směrem,“ uvedl Pačes. Nyní dostupné očkování bylo vyvinuto právě proti původní variantě.
Některá data naznačují, že by k omikronu mohly být náchylnější děti. Podle Pačese se dopad na tuzemskou populaci nedá odhadnout, protože v Jihoafrické republice je populace mnohem mladší, v ČR mají lidé jiná přidružená onemocnění, která mohou průběh ovlivnit. Srovnání epidemických vln předchozích variant a omikronu ale podle Pačese ukazuje posun k nižším věkovým kategoriím. Proto doporučuje očkování dětí proti covidu.