reklama

Prymula: Přitvrdíme, když bude omikron závažnější než delta. Uvidíme za dva týdny

Nová varianta omikron dělá vrásky odborníkům, ale i veřejnosti. Podle epidemiologa Romana Prymuly se však zdá, že není klinicky závažnější než delta. „Pokud bude způsobovat mírné onemocnění, situace vypadá příznivě. V opačném případě bychom museli přitvrzovat,“ podotkl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Dále zmínil, že se mu nelíbí rozdílná doba platnosti covid pasů po prodělání nemoci a očkování.

reklama

O omikronu toho odborníci dosud příliš nevědí. Vyskytují se informace, že by mohl vymýtit mutaci delta, zároveň je však podle mnohých nakažlivější. „Obě zprávy mohou být dobré. Pokud bude omikron způsobovat mírné onemocnění, situace by vypadala příznivě. V opačném případě by to byla špatná zpráva a museli bychom přitvrzovat,“ podotkl Prymula.

Dodal však, že zatím k tomuto předpokladu nejsou signály. „Ani k tomu, že by tato varianta měla být klinicky závažnější než delta. Neměla by být silnější, ale kdo ví. Počkejme 14 dní a uvidíme, jak se situace v Evropě vyvine. Zatím jsme měli informace jen z jižní Afriky,“ pokračoval.

Mnohé uklidňuje i pokles počtu nových řípadů koronaviru za den. „Je to tím, že se situace stabilizuje, ale ne až tak kvůli opatřením, kdy se všechna ještě nemohla projevit. Část vnímavých osob se ale snižuje, potkávají se a zároveň máme vysokou proočkovanost. Vrchol zde byl proto, že řada velkých opatření nebyla dodržována a kontakty byly intenzivní,“ vysvětlil situaci s tím, že se aktuální data jeví jako dobrý signál do budoucna.

Vláda nedávno zpřísnila opatření, informovala i o nové době platnosti covid pasů. Ta se od ledna zkrátí na devět měsíců, pokud však člověk covid prodělá, bude mu imunita platit pouze 6 měsíců. „Není to korektní, mělo by to také být devět měsíců. Podle výsledků je imunita po prodělání nemoci mnohdy lepší. Jsem za, aby se systém zharmonizoval, a doufám, že se platná doba ještě změní,“ zdůraznil.

Na téma plošného povinného očkování proti covidu podotkl, že je osobně proti. „Dlouho jsme nic nevynucovali a pak by zde byl tento krok, kdy je vynucování problematické. V systému máme jedinou možnost, jak lidi sankcionovat, a to jednorázovou pokutou 10 tisíc korun. Je to ale citlivá záležitost, uvidíme, jak se bude situace vyvíjet,“ dodal s tím, že agrese odpůrců vůči odborníkům a zdravotníkům je nepřijatelná.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nedodržujete dohody a skáčete do řeči. Poslanci se hádali o svém chování ve Sněmovně
Partie

Nedodržujete dohody a skáčete do řeči. Poslanci se hádali o svém chování ve Sněmovně

Nedodržují se dohody, poslanci si skáčou do řeči a nechodí do práce. Zástupci vládních stran i opozice si v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS vzájemně vyčetli, jak se chovají v Poslanecké sněmovně. V prvním týdnu jednání v letošním roce se totiž hned několikrát nepohodli. Jednání o důvěře se protáhlo na rekordních 23 hodin a schvalování novel v prvním čtení v pátek přerušili.

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal
Tenis

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal

Světová tenisová jednička Srb Novak Djokovič prohrál soud o zrušená víza, musí opustit Austrálii a nebude obhajovat titul na Australian Open, které začne v pondělí. Tenista prohlásil, že rozsudek respektuje a Austrálii opustí. Podle CNN mu zbývá ještě několik symbolických možností, ale start turnaje by v každém případě nestihl. Tři soudci federálního soudu v Melbourne rozhodli v jeho neprospěch jednomyslně. Djokovičovi nyní hrozí tříletý zákaz vstupu do země.

Šmarda: Babiš mě ve vládě nechtěl, abych ji nerozvrátil zevnitř. Nesnese další osobnost

Předseda ČSSD Michal Šmarda se v minulosti nestal ministrem kultury, protože měl expremiér Andrej Babiš (ANO) obavy, aby mu vládu nerozvrátil zevnitř. V Partii Terezie Tománkové to řekl sám Šmarda s tím, že měl předseda hnutí ANO pravdu, protože by ve vládě nesnesl další silnou osobnost. Přiznal, že by se ve vládě snažil zachovat svoji důstojnost. Reakci Andreje Babiše redakce shání.

KOMENTÁŘ: Rusnokova drahota. Obul se Babiš do guvernéra ČNB kvůli souboji o Hrad?

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se na úvod poslanecké schůze k vyslovení důvěry vládě Petra Fialy (ODS) pustil do guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka. Umně a téměř bez povšimnutí použil pojem Rusnokova drahota, jako by chtěl ze sebe smýt díl odpovědnosti za inflaci, která je v Česku nejvýše za 13 let. Proč Babišovi vadí šéf ČNB, kterému v červnu končí mandát?

Leží Milan v cimře a bojí se, že vymře aneb Jak o covidu píší čeští básníci

„Zamčený bar / Rolety zatažený / Hosté ožralí.“ To je ukázka z básně novináře a editora Karla Škrabala, která výmluvně ilustruje, jak Češi během nouzových stavů nedodržovali opatření. Básnířka, herečka a filozofka Anna Luňáková začala poezii z éry pandemie covidu označovat jako pandezii a sestavila sborník, do kterého přispělo 80 českých literátů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama