reklama

Gerloch: Zeman má právo nejmenovat. Soud nemusí Fialovu kompetenční žalobu vůbec řešit

Prezident Miloš Zeman odmítá jmenovat pirátského kandidáta na ministra zahraničí Jana Lipavského. Designovaný premiér Petr Fiala proto hodlá přistoupit ke kompetenční žalobě. Podle ústavního právníka Aleše Gerlocha je však možné, že u Ústavního soudu narazí, protože není státním orgánem. Žalobu by podle něj musela podat vláda jako celek.

reklama

O právu prezidenta nejmenovat některého z kandidátů na ministra se diskutuje již několik týdnů. Nadále se však jedná o otázku, na které se neshodnou ani experti. Ústavní právník Gerloch má ale jasno. „Domnívám se, že právo nejmenovat má. Obecně platí, že může návrhu vyhovět kvůli bezproblémovému chodu. Pokud se ale domnívá, že existují důvody k odmítnutí, má na to právo,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Podle Gerlocha Ústava nestanovuje, že by návrh byl závazný. A to i přesto, že v zákoně není zmínka, že by kandidáta jmenovat nemusel. „Ukažme si to na příkladu vysokých škol. Když rozhodují o přijetí studentů, znamenalo by to, že musí přijmout každého, kdo o studium požádá,“ uvedl. „V případě jmenování by tedy musela být formulace, že je prezident návrhem vázán, což není,“ podotkl.

Obdobný postoj jako Gerloch zastává i právník Pavel Hasenkopf. Podle něj je prezident při jmenování povinen držet se nominantů a neuvádět žádné nové. „To ale neznamená, že by musel všechny návrhy přijmout. Pokud by tomu tak bylo, v Ústavě by to bylo výslovně napsané. Odmítnout ministra je prezidentovým právem,“ uvedl.

Bývalý soudce Ústavního soudu Stanislav Balík je však jiného názoru. „Ústava stanoví, že prezident na návrh premiéra jmenuje. Znamená to, že má povinnost jmenovat. Pokud by tomu tak nebylo, bylo by v Ústavě ‚může jmenovat‘ nebo něco takového. Úspěch pana Fialy je vcelku nasnadě,“ uvedl před pár dny. Pokud se Zeman chce chovat podle Ústavy, nezbyde mu nic jiného, než ministry jmenovat „přes skřípějící zuby“, dodal Balík.

Vláda může být až za pár měsíců

Geloch je ovšem skeptický i k samotné kompetenční žalobě, kterou chce podat Fiala. „U kompetenčního sporu je nutné připomenout, že podle zákona o Ústavním soudu jde o spor mezi dvěma státními orgány. Předseda vlády není státním orgánem, čili dokud žalobu nepodává vláda jako celek, pochybuji, že by o ní Ústavní soud jednal,“ vysvětlil.

Pro Fialu by to znamenalo, že dokud nebude vláda, nemůže se proti nejmenování Lipavského nijak ohradit. Stále je však ve hře varianta, že by byla vláda jmenována bez Lipavského. Jeho místo by dočasně převzal Ivan Bartoš, který by tak měl na starosti dvě ministerstva. K jakému scénáři se Fiala přikloní, by mělo být jasné po jeho pondělní schůzce se Zemanem.

Pokud by Zeman vládu nejmenoval, Fiala podal kompetenční žalobu a Ústavní soud ji i přes uvedené Gerlochovy námitky přijal, jmenování nové vlády se opět zdrží. Ústavní právník Marek Antoš CNN Prima NEWS potvrdil, že Ústavní soud může o kompetenčním sporu rozhodovat klidně až dva měsíce.

Gerloch však upozornil, že lhůta není pevně stanovená. „Ústavní soud by se v této věci, která by měla v konkrétním případě dlouhodobý dopad, mohl v názorech rozejít a rozhodovat by se mohlo i několik měsíců,“ podotkl. O podobně dlouhé době, dvou až pěti měsících, mluvil i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Tagy:

Hlavní zprávy

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert
360°

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert

Je pravděpodobnější, že k válce mezi Ruskem a Ukrajinou nakonec dojde. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl politický geograf Jan Kofroň. Nemyslí si totiž, že by se za aktuálního stavu ruský prezident Vladimir Putin rozhodl jednotky stáhnout zpět na svá stanoviště. Konflikt podle něj přímo vyhledává, neboť na Ukrajinu a NATO klade podmínky, které jsou de facto nesplnitelné.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama