Premiér Petr Fiala (ODS) se přidal do dlouhé řady politiků, kteří slibují pracovníkům „německé“ mzdy. Česká republika se ale směrem k západním zemím přibližuje jen pomalu a doplácí na to, že je jedním z nejprůmyslovějších států Evropské unie. Předseda vlády se tím dostává do společnosti někdejšího generálního tajemníka KSČ Miloše Jakeše, který dříve také hovořil o platech v Západním Německu. Ani za více než tři desítky let v tržním kapitalismu se ale Čechům německé či rakouské mzdy nepodařilo dohnat.
Zarytý komunista Miloš Jakeš mluvil o západních mzdách mimo jiné během svého vystoupení ve slovenských Košicích. V předrevoluční době zmínil, že by lidem vyhovovalo pracovat v Československu a pobírat peníze jako v Západním Německu. To se nezměnilo. Za tu dobu se u moci vystřídala řada známých politiků, kteří vystupovali s podobným slibem.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Schillerová a Pekarová se pohádaly kvůli máslu. Učte v Bradavicích, řekl Skopeček exministryni
Dosažení výše rakouských platů předpovídal také vicepremiér z roku 1989 Valtr Komárek. Podle něj se měli Češi dotáhnout na své jižní sousedy do deseti let. K tomu si přisadil, že marka bude za tři koruny. To je zhruba ekvivalent dnešních šesti korun za euro. To se také dosud nepodařilo a posilování naší měny k euru pod hranici 20 korun je v nejbližší době velkou utopií.
Ekonom: Dohnat německé výplaty za pět let? Nejdřív za půl století, jinak se státním bankrotem
Vyprávění premiéra Petra Fialy (ODS) o stejných výplatách jako v Německu už za pět let je prázdnou utopií. Myslí si to ekonom Lukáš Kovanda, podle kterého současným tempem můžeme německé a rakouské pracovníky dohnat až za půl století. Pokud by Česká republika skutečně dohnala Německo ve výdělcích už za pět let, tak by to podle něj mohlo vést ke státnímu bankrotu. Platy by totiž musely prudce vzrůst i státním zaměstnancům.
Fiala se tak řadí po bok někdejších premiérů Václava Klause a Jiřího Rusnoka. První z nich sliboval v roce 1996 do čtyř let průměrnou mzdu 20 tisíc korun. To se ale nestalo a dosáhla jen na 13 tisíc korun hrubého. Rusnok v roce 2018 oznamoval, že nám chybí pět až sedm let k průměru Evropské unie v kupní síle. Současný premiér si navíc vytyčil šibeniční lhůtu pěti let, kdy bychom měli Německo a případně Rakousko ve mzdách dohnat. To se ale bez ekonomického zázraku jednoduše nemůže stát.
Od roku 1989 totiž uplynula dlouhá doba, kdy se země mohla západním zemím přiblížit rychleji. V devadesátých letech ale probíhala transformace ekonomiky s vysokou inflací. Rychlejší posilování měny proběhlo až po roce 2004, kdy Česká republika vstoupila do Evropské unie.
Pokud si vezmeme pouze Fialovu éru, tak během ní dokonce došlo k největšímu poklesu životní úrovně Čechů v historii. Svůj vliv na tom měla energetická krize nebo komplikace spojené s dvoucifernou inflací. Vláda Petra Fialy navíc neudělala nic pro budoucí reformy, které by Českou republiku více přiblížily k západním zemím.
Komentáře a glosy
Texty zveřejňované v rubrice Názory se nemusí ztotožňovat s postoji redakce CNN Prima NEWS. Jedná se o autorské komentáře redaktorů a externích přispěvatelů.
Jedná se zejména o flexibilnější pracovní trh, masivní a fungující digitalizaci, důchodovou reformu nebo změnu ve státní správě. I když se vládnoucí kabinet k něčemu odhodlá, místo komplexní reformy přinese jen změnu parametrů. To je příklad penzijních změn, o které se svede v Poslanecké sněmovně velký boj. Další změny, například u pracovního trhu, pak naráží u koalice na rozdílné představy jednotlivých stran. Česko také doplácí na jednoznačné průmyslové zaměření. K vyšším platům chybí úspěšné moderní společnosti s přidanou hodnotou.
Pokud by se Petr Fiala stal znovu premiérem a povedlo se mu dokončit i příští volební období, mohl by doufat v německou stagnaci. Náš západní soused se totiž potýká s poklesem průmyslové výroby a také s krizí ve zpracovatelském sektoru. Například v příštím roce se očekává růst německého HDP o mizerných 0,4 procenta.
Problémem ale může být, že Česká republika je extrémně navázaná na německou výkonnost. Proto se o ní často posměšně hovoří jako o 17. spolkové zemi. Pokud Německo nemá dostatečný výtlak, tak na to doplácí i české firmy. Jinak je tomu u výdělků. I přes velkou provázanost ekonomik jsou české mzdy žalostně pozadu.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Babiš s Fialou se hádali o máslo a hlupáky. Peprnými slovy odvracejí pozornost, říká politolog