GLOSA: Maláčová si hraje na bohatou nevěstu. SOCDEM však hrozí, že dopadne jako Zemanovci

Na konci září nebo na začátku října čekají Česko klíčové volby do Poslanecké sněmovny. Už je tedy nejvyšší čas, aby jednotlivé politické strany odkryly karty, v jakém formátu či v jaké formaci se voleb zúčastní. A minimálně ty subjekty, které si dělají naděje na vstup do Sněmovny, už tak skutečně učinily. A řada dalších se k nim přidává. Definitivně rozhodnuto zatím není u sociálních demokratů. Kdysi jedna z dominantních stran českého stranického systému vypadá, že se s hledáním potenciálních partnerů trápí.

Jenom to, co proběhlo médii, naznačovalo možné námluvy s hnutím Stačilo! nebo s Přísahou. Dokonce se objevila informace o možném vyjednávání účasti vybraných představitelů SOCDEM na kandidátních listinách favorita voleb hnutí ANO 2011.

ČTĚTE TAKÉ: Na důchod si lidé musejí spořit, říká v rozhovoru Havlíček.

V době uzávěrky tohoto textu (1. 5. 2025, pozn. red.) byly některé z výše zmíněných variant buďto již minulostí nebo se o konečném osudu případného spojenectví zatím definitivně nerozhodlo. A do toho přišla předsedkyně strany Jana Maláčové v rozhovoru pro Deník s prohlášením, že chtějí být pro ostatní strany „bohatou nevěstou“.

Měl jsem doposud za to, že je-li nějaká strana označována za bohatou nevěstu, pak to její bohatství vychází primárně z podpory, kterou má ve společnosti. A že ostatní subjekty se k takové straně samy hrnou v naději, že z toho věna také budou něco mít.

Komentáře a glosy

Texty zveřejňované v rubrice Názory se nemusí ztotožňovat s postoji redakce CNN Prima NEWS. Jedná se o autorské komentáře redaktorů a externích přispěvatelů.

Pokud to stejně jako já chápe i Jana Maláčová, pak se obávám, že cesta od zásnub ke svatbě (když už jsme u svatebně laděných metafor) bude asi ještě hodně dlouhá. Spíše to vypadá, že bohatou nevěstu budou naopak hledat sociální demokraté. Zatím – zdá se – randění s bohatšími hmatatelné výsledky nemá.

Ten výrok o SOCDEM coby bohaté nevěstě zněl z úst Maláčové podobně absurdně, jako když přesně tu samou metaforu použil v únoru 2013 Vratislav Mynář na adresu jím tehdy vedené Strany práv občanů – Zemanovců. Svoji optimistickou predikci tehdy patrně opíral jen o to, že krátce před tím byl „jejich“ Miloš Zeman v první přímé volbě zvolen prezidentem. Zisk 1,51 % hlasů pro SPOZ ve sněmovních volbách na podzim téhož roku však ukázal, že provázanost mezi úspěchem přímo voleného prezidenta a stranou, kterou reprezentuje, může být v očích voličů velmi slabá.

Je přirozené, že každá strana chce sebe sama vykreslovat v lepším světle, než v jakém se skutečně nachází. Dělají to všichni. Ale i to má své meze a nesmí se to přehnat. Možná i to je jeden z důvodů, proč se SOCDEM nachází tam, kde se nachází. A zdaleka ne jediný.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Ruská invaze do Evropy? Hloupá myšlenka, řekl Klaus. Naivní přístup, opřel se do něj Singer

Tagy:
Sdílejte článek Facebook X.com