GLOSA: Trumpovo „vrtěti tučňákem“. Bizarnosti a chaos hrají šéfovi Bílého domu do karet

Trump uvalil cla i na neobydlené ostrovy

Americký prezident Donald Trump ohlásil ve středu očekávaný balík navýšení cel na všechny možné státy včetně členských zemí Evropské unie, do výčtu se mu dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – území obývané prakticky jen tučňáky či tuleni. Na Trumpův účet si kvůli tomu dělají legraci mnozí internetoví vtipálci. Dost možná jim však uniká, že právě takové bizarnosti jsou pro nynějšího šéfa Bílého domu typické a vlastně mu vyhovují. Lidé se jim ve velkém věnují a nevšimnou si jiných, podstatně důležitějších věcí.

Když si lidé všimli Heardova a McDonaldových ostrovů na Trumpově celním seznamu, začali ve velkém tvořit koláže s americkou hlavou státu a místními tučňáky. To jsou totiž de facto hlavní obyvatelé tohoto území. Společně s tuleni, lachtany či rypouši. Lidé zde byli naposledy před zhruba deseti lety.

ČTĚTE TAKÉ: Trump si snad spletl desetinnou čárku, nechápe expert. Řekl, kde mohl prezident udělat chybu

Internet se tak hemží příspěvky kupříkladu Trumpa hulákajícího na tučňáky, „aby zaplatili cla“, na jiném jeho viceprezident J. D. Vance vyčítá nelétavým ptákům, že „ani nepoděkovali“, jak nedávno tepal v Oválné pracovně Bílého domu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Další příspěvek tuto roztržku přímo připomněl, pouze Zelenského v sídle amerického prezidenta nahradil právě běžný obyvatel zmíněných ostrovů. Nechyběly ani AI snímky ozbrojených i protestujících tučňáků a na Trumpa „vytahovali nože“ i filmoví Tučňáci z Madagaskaru.

Trump a jeho kabinet jsou tak celému světu pro smích. Není to poprvé a takřka jistě ani naposledy. Ale to není ani zdaleka to nejdůležitější. Kritikům staronového prezidenta USA totiž utíká hlavní podstata věci.

Komentáře a glosy

Texty zveřejňované v rubrice Názory se nemusí ztotožňovat s postoji redakce CNN Prima NEWS. Jedná se o autorské komentáře redaktorů a externích přispěvatelů.

Cla pro tučňáky, diktátoři mají milost

Šéf Bílého domu je znám svým často až chaotickým jednáním a minimálně prazvláštním slovosledem. Jeho způsob vyjadřování často vůbec nevypadá tak, jak jsme u hlav státu zvyklí. Tyto a další podobné praktiky však Trump velmi často využívá. A úspěšně.

Zahlcuje jimi totiž veřejný prostor, který místo jím zveřejněné hlavní myšlenky či tahu řeší způsob, jak je oznámil, nebo v jeho balíku opatření hledají bizarnosti. To platí i právě v případě ve středu uvalených cel, kdy svět řeší cla pro tučňáky z Heardova a McDonaldových ostrovů, ale absentuje debata, proč cla nemíří třeba na autoritářské země v čele s Ruskem a KLDR. Nutno podotknout, že na Čínu, svého velkého rivala, Trump nezapomněl.

Evidentně člověk musí být diktátor s imperialistickými choutkami vraždící své vlastní obyvatelstvo, aby ušel pozornosti Trumpa a jeho obchodní válce namířené proti (téměř) celému světu.

A mezitím svět namísto reálných problémů, které mají potenciál otřást ekonomikou celého světa, řeší tučňáky. Naprosto přesně to připomíná slavný film s Dustinem Hoffmanem a Robertem De Nirem Vrtěti psem, kdy tato dvojice zakrývá sexuální skandál filmového prezidenta USA aférou s falešnou válkou s Albánií.

Trumpovi se nyní místo toho ukázkově daří „vrtěti tučňákem“.

PODÍVEJTE SE: Trump uvalil cla i na „ostrov tučňáků“. Vychytralí parchanti, jsou mu protivní, smějí se lidé

Tagy:
politika Bílý dům vláda USA Rusko Čína Donald Trump clo hlava státu Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj J. D. Vance McDonaldův ostrov