Firma Google podpořila americké černošské obchodníky zasažené následky koronakrize. Podniky či obchody Afroameričanů ve vyhledávači označuje štítkem „Black-owned“. Google se tak rozhodl poté, co se v návaznosti na podporu militantního hnutí Black Lives Matter objevily ve výlohách obchodů a restaurací podobné nápisy upozorňující na to, že je provozují Afroameričané.
„V uplynulých měsících jsme zaznamenali nárůst vyhledávání podniků provozovaných černochy. Když jsme viděli, že tolik lidí hledá způsob, jak investovat do černé komunity, inspirovalo nás to,“ informovala šéfka oddělení Googlu pro start-upy, Afroameričanka Jewel Burks Solomonová.
Obchodníci ve Spojených státech si mohou k inzertnímu profilu na Googlu přidat označení Black-owned, aby je lépe vyhledávali zájemci, kteří chtějí přispět k rozkvětu černošských komunit v zemi. „Přidáním tohoto atributu chceme zajistit, aby vyhledávání a využívání našich map bylo inkluzivnější. Chceme pomoci podpořit podniky vlastněné Afroameričany, když to nejvíce potřebují,“ zdůvodňuje kontroverzní opatření Solomonová.
To encourage the support of Black Owned Businesses @MOAAA_DC partnered with DC’s own @GelbergSigns to create Black Owned Business signage for businesses to display in their storefronts. Today we shared #DCSmallBiz resources and signage on the U St Corridor. pic.twitter.com/UEs0VCSWhC
— Mayor's Office on African American Affairs (@MOAAA_DC) July 14, 2020
Nedostatečná aktivita v boji proti rasismu
Po květnové smrti Afroameričana George Floyda a dosud trvající vlně protestů byli technologičtí velikáni včetně Googlu obviněni z nedostatečné aktivity v boji proti údajnému rasismu. Google proto například prostřednictvím své dceřiné společnosti YouTube oznámil vytvoření fondu ve výši 100 milionů dolarů na podporu černošských tvůrců a umělců.
Vyhledávač se také rozhodl zakázat inzerci na pracovní pozice, půjčky nebo nemovitosti na základě kritérií, jako je pohlaví, která by podle něj mohla vést k diskriminaci.
Při obraně domova vytáhli zbraně na demonstranty z BLM. Teď mají jít k soudu
Manželé Mark a Patricia McCloskeyovi z amerického státu Missouri, kteří koncem června se zbraní v ruce bránili svůj pozemek před průchodem demonstrantů z hnutí Black Lives Matter, byli v pondělí obviněni z nezákonného použití zbraně, informoval web CNN. Proti se postavili guvernér státu i nejvyšší prokurátor.
Slova nahradí méně kontroverzními výrazy
Společnost Twitter se zase zavázala k tomu, že přestane ve svých dokumentech i komunikaci používat termíny jako master (pán), slave (otrok) či blacklist (černá listina), které už desítky let používají programátoři po celém světě. Tato slova chce nahradit méně kontroverzními výrazy.
V USA je debata o systémovém rasismu vůči černošské menšině, který se projevuje nejen smrtelnými zákroky policistů proti Afroameričanům, ale také jejich dlouhodobým sociálním a ekonomickým znevýhodňováním, stále aktuální. Spor o to, zda je v USA zakořeněný rasismus vůči potomkům někdejších černých otroků, doprovázejí protesty, jejichž vůdčí silou je hnutí Black Lives Matter.