Ekologický summit v Glasgow byl „mnoho povyku pro nic“, musím dát za pravdu švédské aktivistce Gretě Thunbergové. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl Jaroslav Čížek ze spolku Realistická energetika a ekologie.
O víkendu ve skotském Glasgow skončil summit, na kterém lídři ze všech koutů světa hledali cestu, jak bojovat s klimatickou krizí. Asi nejzásadnějším výsledkem je shoda o postupném odklonu od spalování uhlí. Názor, že každý pokrok je dobrý na začátku racionální debaty místo emocí, je pro řadu ekologických aktivistů málo a závěry kritizují jako nedostatečné. „Tady máte stručné shrnutí: Bla, bla bla. Ale opravdová práce pokračuje mimo tyto sály. A nikdy se nevzdáme, nikdy,“ napsala na Twitter aktivistka, která inspirovala rozsáhlé demonstrace za důslednější ochranu klimatu.
The #COP26 is over. Here’s a brief summary: Blah, blah, blah.
— Greta Thunberg (@GretaThunberg) November 13, 2021
But the real work continues outside these halls. And we will never give up, ever. https://t.co/EOne9OogiR
„Musím dát za pravdu Gretě Thunbergové. Tentokrát musím souhlasit s tím, co řekla. Mnoho povyku pro nic, bohužel,“ má jasno Čížek.
V původním návrhu závěrečného textu klimatické konference se hovořilo o ukončení výroby elektřiny z uhlí, nakonec se dospělo jen k určitému omezení. „Závazky jsou na stole, ale nyní je na státech, aby byly schopny představit, jak jich chtějí dosáhnout, a také kdo a jak je bude financovat,“ řekl Tomáš Jungwirth z Asociace pro mezinárodní otázky.
Podle Pařížské dohody měly v současnosti bohatší státy přispívat rozvojovým zemím asi 100 miliard dolarů ročně (2,2 bilionu korun). To se nestalo, nyní jde o částku kolem 20 miliard dolarů. Od roku 2025 by se mělo jednat přibližně o bilionu dolarů ročně. „Mají právo se mít stejně dobře jako my. Jestli chceme zabránit nějaké masové migraci a tak dále, musíme se podělit. Peníze někde musíte vzít. A kde je vezmete? Vezmete je lidem formou daní a oni na to musí kývnout,“ dodal Čížek.