Klimatická dohoda z Glasgow je důležitým krokem vpřed, nebyla ale kolektivní politická vůle, aby se překonaly některé hluboké rozpory. V první reakci na výsledek dvoutýdenní klimatické konference v Británii to uvedl generální tajemník OSN António Guterres. Podle něj výsledek nestačí a je třeba přejít v boji za záchranu klimatu do „nouzového režimu“. Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová na Twitteru napsala, že skutečná práce na záchraně klimatu se odehrává mimo zasedací sály. Konferenci shrnula slovy „Bla, bla, bla.“
Schválené texty jsou podle Gutterrese, generálního tajemníka organizace, která konferenci COP26 pořádala, kompromisem. „Odrážejí zájmy, podmínky, rozpory a stav politické vůle v dnešním světě. Učinili důležité kroky, ale kolektivní politická vůle bohužel nestačila na překonání některých hlubokých rozporů,“ uvedl. „Nestačí to. Je načase přejít do nouzového režimu,“ napsal Gutteres na Twitter.
The #COP26 outcome is a compromise, reflecting the interests, contradictions & state of political will in the world today.
— António Guterres (@antonioguterres) November 13, 2021
It's an important step, but it's not enough.
It's time to go into emergency mode.
The climate battle is the fight of our lives & that fight must be won. pic.twitter.com/NluZWgOJ9p
Výkonná ředitelka ekologické organizace Greenpeace Jennifer Morganová ve vyjádření kritizovala kompromis, který se dostal na poslední chvíli do glasgowské dohody na návrh Indie. V konečném znění se hovoří o postupné redukci užívání uhlí k výrobě elektrické energie, zatímco v původním návrhu se hovořilo o omezování až k úplnému zavržení spalování uhlí k energetickým účelům k určitému datu. „Změnili slovo, ale nemohou změnit signál, který vychází z této konference COP, a to, že éra uhlí končí,“ uvedla Morganová.
Bla, bla, bla
Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová na Twitter napsala, že klimatická konference COP26 skončila. „Tady máte stručné shrnutí: Bla, bla bla. Ale opravdová práce pokračuje mimo tyto sály. A nikdy se nevzdáme, nikdy,“ má jasno aktivistka, která inspirovala rozsáhlé demonstrace za důslednější ochranu klimatu.
The #COP26 is over. Here’s a brief summary: Blah, blah, blah.
— Greta Thunberg (@GretaThunberg) November 13, 2021
But the real work continues outside these halls. And we will never give up, ever. https://t.co/EOne9OogiR
Britský předseda COP26 Alok Sharma sdělil, že lze s důvěrou říci, „že jsme udrželi 1,5 stupně na dosah“. „Jeho pulz je ale slabý a přežije jen pokud dodržíme naše sliby,“ dodal.
Dohoda z Glasgow potvrzuje dlouhodobý cíl vyplývající z dohody z Paříže, která vstoupila v platnost v roce 2016, a tím je globální oteplování pod hranicí dvou stupňů Celsia nad úrovní z předindustriální éry, ideálně pak pod 1,5 stupně.
Dohoda přinesla i zklamání
„Doufám, že budeme zpětně na COP26 v Glasgow pohlížet jako na začátek konce klimatické změny a já osobně budu dál neúnavně pracovat, abychom tohoto cíle dosáhli,“ prohlásil premiér hostitelské země Boris Johnson. Dohodu označil za „velký krok kupředu“. „Máme první mezinárodní dohodu na postupném omezení uhlí a plán na omezení globálního oteplování na 1,5 stupně,“ vysvětlil Johnon.
Zklamání naopak vyjádřila skotská premiérka Nicola Sturgeonová, neboť se podle ní některé klíčové pasáže „v posledních hodinách rozmělnily“. „Je to dobrá dohoda pro svět,“ řekl agentuře AP zmocněnec USA pro otázky změn klimatu John Kerry. „Má pár problémů, ale vcelku je to velmi dobrá dohoda,“ dodal.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že dohoda schválená v Glasgow „udržela naživu cíle pařížské dohody tím, že nám dala šanci omezit globální oteplování na 1,5 stupně Celsia“. „To nejmenší, co teď můžeme udělat, je co nejrychleji splnit sliby z Glasgow a pak mířit výš,“ má jasno šéfka Evropské komise.
COP26 is a step in the right direction.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) November 13, 2021
1.5 degrees Celsius remains within reach; but the work is far from done.
The least we can do now is implement the promises of Glasgow as rapidly as possible and then aim higher.
@TimmermansEU https://t.co/goIY7ST1iy pic.twitter.com/k9FzvJEMlo
Také podle vyslankyně Marshallových ostrovů Tiny Stegeové není dohoda „dokonalá“. „Je to ale skutečný pokrok a některé části glasgowského balíčku jsou pro mou zemi záchranným lanem,“ řekla zástupkyně ostrovní země v Oceánii, kterou ohrožuje stoupající hladina světových moří.
Aminas Šaunaová, ministryně životního prostředí dalšího ostrovního státu, Malediv, sdělila, že dohoda je pokrokem, ale „není v souladu s naléhavostí a rozměry problému, kterého se týká“.