Lipavský: Na Česko od loňska útočí hackeři spojení s ruskou GRU. Aktivitu odsoudily i USA

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti)

Bezpečnostní hrozby pro ČR

Některé české instituce byly od loňského roku cílem útoků zneužívajících do té doby neznámou zranitelnost aplikace Microsoft Outlook. Způsob a jejich zaměření odpovídaly profilu aktivit skupiny APT28, která je spojována s ruskou vojenskou tajnou službou GRU, uvedlo v pátek ministerstvo zahraničí. Záměrný útok ze strany Ruska měl za cíl vážně ohrozit bezpečnost a stabilitu ČR, sdělil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Spojené státy společně s EU a NATO tyto kybernetické výpady odsoudily.

„Česko je opakovanými kybernetickými útoky státních aktérů znepokojeno. Jsme odhodláni na toto neakceptovatelné jednání důrazně reagovat společně s evropskými i mezinárodními partnery,“ uvedlo ministerstvo zahraničí na svém webu. Vyzvalo Ruskou federaci, aby těchto aktivit zanechala.

ČTĚTE TAKÉ: CNN: Rusko postoupilo na Ukrajině nejvíce od začátku války. Pod tlakem jsou hlavně tři města

Česko zaznamenává zvýšené aktivity Ruska v oblasti kyberútoků a kyberšpionáže již delší dobu, registruje vyšší desítky útoků na infrastrukturu. Na možné cíle však ČR důsledně dohlíží a například s Německem si denně vyměňuje informace. O většině hrozeb se veřejnost nedozví, jsou zlikvidovány již v počátcích, řekl k tomu v pátek ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po setkání s německou ministryní vnitra Nancy Faeserovou.

Rakušan potvrdil, že kyberútoky opravdu způsobuje ruská vojenská rozvědka GRU. „Pokud se podíváme na ministerstvo vnitra, tak různé útoky na naše složky nebo na naše systémy jako takové jsou v různé míře na denní bázi,“ uvedl ministr.

Při nedávném útoku v Německu využila podle Faeserové skupina APT28 spojovaná s ruskou tajnou službou dosud neznámou slabinu v programu Microsoft Outlook. I některé české instituce byly podle pátečního vyjádření ministerstva zahraničních věcí od loňského roku cílem stejného typu útoků. „Ten (útok), který byl teď veden, pro nás neměl tak zásadní bezpečnostní důsledky jako pro Německo. Nicméně se pohybujeme ve vyšších desítkách útoků na českou infrastrukturu," prohlásil Rakušan.

Podle ministra je důležité činy ruské strany důsledně pojmenovat a vyšetřit, ve spolupráci s ostatními evropskými ministry na ně pak reagovat. Rusko pak podle Rakušana musí dostat jasný signál. „My nejsme bezbranné oběti. My nejsme státy, které se neumí bránit," prohlásil. Téma chce řešit také na jednání ministrů vnitra v Lucemburku.

NÚKIB potvrzuje zapojení ruské GRU

České analýzy podle ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Lukáše Kintra jasně ukazují, že zdrojem kyberútoků vůči českým státním institucím je Ruskem kontrolovaná skupina APT28. Není také pochyb o zapojení ruské vojenské tajné služby GRU do její činnosti, sdělil Kintr. Je také nutné podle něj vyslat jasný signál nejen Rusku, ale i ostatním možným útočníkům, že kybernetické útoky namířené proti ČR jsou nepřípustné.

„Naše národní analýzy jasně ukazují na státem sponzorovanou skupinu APT28 jako na zdroj kybernetických útoků a dlouhodobého škodlivého působení vůči českým státním institucím. Spolu s dalšími bezpečnostními složkami státu a při porovnání s poznatky našich zahraničních spojenců jsme dospěli ke shodným závěrům jako Německo,“ uvedl Kintr.

Kavkaz v plamenech. Gruzínci se bouří proti příklonu k Rusku, vláda vytáhla vodní děla

Gruzie, poměrně malý stát na Kavkaze hraničící s Ruskem, je v jednom ohni. Tisíce občanů vyšly do ulic protestovat proti tamní vládě a jejím krokům, které podle kritiků přibližují zemi ke Kremlu. Navzdory tomu, že země má s Moskvou své neblahé zkušenosti. V ulicích měst často hoří a policie na demonstranty vytasila mimo slzného plynu i třeba vodní děla.

Není také podle něj pochyb o zapojení ruské vojenské rozvědky GRU do činnosti této skupiny. Uvedl, že tato záměrná, nezodpovědná a vysoce škodlivá činnost ze strany Ruska měla za cíl vážně ohrozit bezpečnost a stabilitu naší země a že je rád, že se ji podařila odhalit a přisoudit.

„Je nutné vyslat jasný signál nejen Rusku, ale i ostatním potenciálním útočníkům, že kybernetické útoky namířené proti ČR jsou zcela nepřípustné,“ uvedl Kintr. Boj s kybernetickými hrozbami je podle něj nikdy nekončící proces. „Spolu s našimi spojenci budeme i nadále podnikat kroky a přijímat opatření k ochraně naší strategické infrastruktury a odhalování odpovědných útočníků,“ uvedl ředitel.

Německo si předvolává velvyslance

Severoatlantická rada i unijní diplomacie ve stejný den na vyjádření české a německé vlády o kyberútocích podporovaných Ruskem ostře reagovaly. Vývoj podle spojenců ukazuje, že hackerské skupiny se neustále snaží alianci destabilizovat.

Severoatlantická aliance zdůraznila, že stojí po boku Česka a Německa a silně odsuzuje nekalé kybernetické aktivity s cílem podkopat demokratické instituce a svobodnou společnost. Útoky odsuzuje také Evropská unie, uvedl v prohlášení také šéf diplomatické služby EU Josep Borrell.

Kvůli kybernetickým útokům spojovaným s Ruskem si v pátek Německo předvolalo ruského velvyslance v zemi. Zároveň vyzvalo Moskvu, aby s takovými výpady přestala, uvedl vládní mluvčí Wolfgang Büchner. Spolkové ministerstvo vnitra uvedlo, že útoky nemířily jen proti vládní sociální demokracii (SPD), ale také proti německým firmám v oblasti logistiky, zbrojení, letectví a výpočetní techniky. Ministryně zahraničí Annalena Baerbocková v pátek prohlásila, že za loňským hackerským útokem na SPD stála právě skupina APT28.

USA žádá Rusko o zastavení kyberútoků

Spojené státy odsuzují zákeřné kybernetické aktivity ruských zpravodajských služeb namířené proti České republice, Německu a dalším evropským zemím, uvedlo podle agentury Reuters americké ministerstvo zahraničí. Útoky odsoudila také EU, NATO a Velká Británie.

„USA se zasazují o zajištění bezpečnosti našich spojenců a partnerů a o dodržování mezinárodního řádu založeného na pravidlech, a to i v kyberprostoru. Vyzýváme Rusko, aby zastavilo tuto zákeřnou činnost a dodržovalo své mezinárodní závazky a povinnosti,“ uvedl mluvčí americké diplomacie Matthew Miller.

Na vyjádření české a německé vlády o kyberútocích podporovaných Ruskem ostře reagovaly EU a NATO s tím, že jde o pokusy podkopat demokratické instituce a svobodnou společnost. Skupina APT28 prý v minulosti cílila také na instituce či podniky v jejich dalších členských zemích, včetně Slovenska a Polska, a podle západních zpravodajců je napojená na ruskou vojenskou rozvědku GRU, jíž Spojené státy připisují i snahy o ovlivnění prezidentských voleb v roce 2016.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Slováci se skládají na munici pro Ukrajinu. Jako prd do Stromovky, komentoval sbírku Fico

Tagy:
Německo NATO Vít Rakušan Evropská unie Jan Lipavský hacker Česko GRU Rusko Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost kybernetický útok Ministerstvo zahraničních věcí České republiky