Demokraté s největší pravděpodobností dostanou v listopadových volbách na Floridě tvrdý úder. Podle říjnového volebního průzkumu Telemundo/LXNews stávajícího guvernéra Rona DeSantise podporuje většina Latinoameričanů. Hispánci dokonce v průzkumu většinově podpořili DeSantisův krok, kdy vypravil letadlo s padesáti migranty z Texasu do liberálního Massachusetts. Šance jeho demokratického soupeře Charlieho Crista nezvrátila ani televizní debata.
„Myslím, že to, co guvernér Floridy udělal, byl ošklivý politický trik… Máme problém s migrací, ale to neznamená, že guvernér vezme peníze daňových poplatníků, aby zaplatil dvě letadla, která v Texasu pod falešnou záminkou naloží migranty, a vyšle je do severní části naší země,“ kritizoval tento týden v televizní debatě demokrat Charlie Crist guvernéra Floridy DeSantise.
Crist mluvil o protiimigrační iniciativě guvernéra DeSantise, který v září tohoto roku vypravil dvě letadla s 49 migranty z Texasu do liberálního města Martha’s Vineyard v Massachusetts. „Byli to Hispánci, konkrétně Venezuelané. A on je použil jako loutky ve své politické hře,“ zdůraznil Crist. DeSantis svůj krok hájil slovy, že se snažil „ochránit Floridu“, jelikož zadržení migranti měli podle něj v plánu přicestovat právě do tohoto státu.
Poslední naděje floridských demokratů definitivně uhasla
„Naše hranice byla v mnohem lepším stavu za prezidenta Trumpa. Bidenova administrativa odstranila téměř všechny funkční migrační mechanismy, a tím otevřela protipovodňová vrata,“ reagoval na svého rivala DeSantis. Demokraté si v posledních týdnech dělali naděje, že DeSantisův protiimigrační krok sníží jeho popularitu mezi Hispánci na Floridě. Opak se stal pravdou.
Naději demokratů pohřbil říjnový volební průzkum pro stanice Telemundo a LX News. Až 50 procent Hispánců žijících na Floridě v něm podpořilo protiimigrační iniciativu DeSantise, proti se vyslovilo jen 43 procent Hispánců. Větší podporu guvernérovi vyjádřili Hispánci narození mimo území Spojených států, konkrétně 52 procent z nich přemístění Venezuelanů do Massachusetts podporuje a jen 41 procent s takovým krokem nesouhlasí.
Podpora DeSantisových protiimigračních postojů mezi Latinoameričany se dá vysvětlit přesycením Hispánské komunity v jižní části Floridy. Podle politické stratéžky demokratické strany Helen Poleové jsou některé části jižní Floridy doslova přeplněné migranty z Jižní Ameriky, například městu Doral spadajícího do okresu Miami-Dade se začalo kvůli obrovské venezuelské komunitě přezdívat „Doralzeula“. Velký příliv migrantů zároveň rapidně zvedá ceny bydlení. „Už nechtějí žádné další lidi,“ vysvětlila pro NBC News postoj migrantů Poleová, která je původem také z Venezuely. „Chtějí město Doral uzavřít. Takhle to ale nefunguje,“ dodala.
DeSantis současně těží z toho, že latinskoamerická komunita není homogenní. Migranti žijící na Floridě pocházejí z různých zemí. Portorikánci, kteří jsou druhou nejpočetnější hispánskou komunitou, na Floridě dlouhodobě podporují spíše demokraty. Venezuelané, Nikaragujci a Kubánci, kteří prchli před socialistickými diktaturami, mají díky svým zkušenostem z těchto zemí blíže k republikánům.
Nejkonzervativnější komunitou jsou tradičně Kubánci, což potvrzuje i průzkum Telemundo/LX News, podle něhož by DeSantise v listopadu volilo 72 procent kubánských Američanů. Celkově by DeSantise volilo 51 procent všech Hispánců, Crista by podpořilo asi 44 procent z nich. Oproti DeSantisovi má Crist v guvernérské listopadové kampani řadu nevýhod. Jeho hlavním handicapem je nedostatek financí.
Většina Floriďanů chválí DeSantise za liberální politiku v době pandemie
Zatímco DeSantisovi se podařilo vybrat více než 122 milionů dolarů (asi 2,9 miliardy korun), Crist získal od podporovatelů jen něco málo přes 5 milionů dolarů (asi 122 milionu korun). Finančního nepoměru mezi oběma kandidáty si lze zejména všimnout na televizních obrazovkách, kdy republikánský guvernér masivně investoval do politických reklam. Velká část z nich ukazuje DeSantise jako politika, který se vzepřel federálnímu pandemickému doporučení o uzavírání provozoven a tím zachránil mnohé podnikatele na Floridě.
This is what it’s all about.
— Casey DeSantis (@CaseyDeSantis) September 6, 2022
This is why we fight.pic.twitter.com/HxgovXgIPc
Guvernér si za svoji politiku v době pandemie koronaviru vysloužil ostrou kritiku z řad demokratů i hlavního epidemiologa Anthonyho Fauciho. DeSantis začal rozvolňovat pandemická opatření již na jaře minulého roku. Brzy nato zakázal soukromým společnostem vyžadovat po zákaznících důkaz o očkování nebo prodělání nemoci COVID-19. Podobně zakázal i nošení roušek ve školách. Za svoji liberální politiku se postavil znova v televizní debatě.
„Pokud by byl Crist v této době guvernérem, tak by uvrhl Floridu do chaosu. Charlie Crist a jeho přátelé v Kongresu naléhali na to, abyste byli zavření. Já jsem to uvolnil,“ plísnil DeSantis v televizní debatě svého soupeře demokrata Charlieho Crista. Ten DeSantise upozornil, že kvůli jeho anti-pandemické politice zemřelo na koronavirus 82 tisíc obyvatel. „Upřednostnil bych svůj přístup. Na rozdíl od guvernéra bych naslouchal vědcům,“ oponoval Crist.
Ukazuje se ale, že vzepření se tvrdým pandemickým opatřením se guvernérovi po politické stránce vyplatilo. Průzkum University of South Florida z dubna tohoto roku odhalil, že 60 procent obyvatel Floridy je spokojena s tím, jakým způsobem DeSantis řešil pandemii koronaviru. Až 36 procent Floriďanů si navíc myslí, že Florida si vedla lépe než jiné státy USA. Mezi Hispánci je podpora DeSantise ještě větší. Průzkum Telemundo/LX News ukázal, že 64 procent Hispánců souhlasí s DeSantisovým řízením státu v době pandemie koronaviru.