Jako hrátky a divadýlko označují v Německu počínání fotbalového agenta Mina Raioly, který ve čtvrtek přiletěl soukromým letadlem do Barcelony. Doprovázel ho Alf-Inge Haaland, otec Erlinga Brauta Haalanda, momentálně možná nejžádanějšího fotbalového útočníka na světě, který působí druhou sezonu v německé Borussii Dortmund.
Důvod? Setkání s nově zvoleným prezidentem FC Barcelona Joanem Laportou a možné přiblížení se k dohodě ohledně Haalandova přestupu. Dvacetiletý norský fotbalista má však v Dortmundu smlouvu do 30. června 2024 a až po následující sezoně 2021–2022 se tzv. aktivuje výstupní klauzule. Ta podle německých médií činí 75 milionů eur, v přepočtu téměř dvě miliardy korun.
I přesto Raiola považovaný za jednoho z nejmocnějších fotbalových agentů, dříve zastupoval i českého držitele Zlatého míče a současného viceprezidenta Juventusu Turín Pavla Nedvěda, vyrazil do Španělska. Jak se později ukázalo, nejen do Barcelony, ale následně také do španělského hlavního města Madridu, kde se měl či má sejít s šéfem konkurenčního Realu.
Německý magazín Kicker na svých internetových stránkách píše, že Raiolovo turné nechává zástupce Borussie Dortmund klidnými a že již z dřívějška znají agentovy hrátky. Je prý schopen udělat téměř vše, sehrát divadýlko, aby dosáhl svého a hráče přemístil tam, kde to bude nejvýhodnější. V této souvislosti Kicker zmiňuje „vyvzdorovaný“ přestup bývalého hráče Dortmundu Arménce Henrikha Mkhitaryana do anglického Manchesteru United.
„Ještě ve středu telefonoval sportovní ředitel Borussie Michael Zorc s Raiolou, aby mu vysvětlil, že se na záměrech klubu nic nezměnilo. Což znamená, že Haaland není toto léto na prodej,“ komentoval pro CNN Prima NEWS Matthias Dersch, reportér Kickeru, který dlouhodobě sleduje dění kolem Borussie Dortmund.
Německý klub, kterému momentálně patří páté místo v tabulce bundesligy a jehož dres oblékali bývalí čeští reprezentanti Patrik Berger, Jan Koller a Tomáš Rosický, má mezi svými kartami v ruce více trumfů než Raiola či jakýkoliv klub. Totiž podepsanou smlouvu. Takže vždy vydělá.
Existují dvě možnosti a při obou přitečou na konto Dortmundských minimálně desítky milionů eur:
- Dortmund bude trvat na dodržení smlouvy a pokud nějaký klub v červenci 2022 aktivuje výstupní klauzuli a zaplatí 75 milionů eur, Haalanda získá.
- Dortmund si určí tzv. hranici bolesti, tedy za jakou částku by byl ochotný Haalanda pustit již toto léto. Pokud jeho požadavek někdo splní, Haalanda získá.
Ať tak či tak, vedení Borussie Dortmund udělá další ze skvělých obchodů. Haalanda totiž v lednu 2020 získalo z rakouského Red Bull Salcburk za směšných 20 milionů eur, ačkoliv jeho hodnota už tehdy dosahovala podle portálu Transfermarkt.de, který sleduje ceny a přestupy fotbalistů, 45 milionů eur.
A dále stoupá. V současnosti svítí u Haalandova jména cenovka 110 milionů eur, tedy 2,9 miliardy korun. Barcelonský deník Sport informující velmi detailně, ovšem ne vždy zcela nezaujatě o FC Barcelona, zveřejnil nejen video z letiště, na kterém Raiola a otec Haaland nasedají do klubové limuzíny, ale i zprávu, že se agent měl s Dortmundem dohodnout na částce 150 milionů eur za letní útočníkův přesun z průmyslové části Německa do slunné metropole u Středozemního moře.
Barcelonský deník Sport zachytil na letišti El-Prat Haalandova otce Alfa-Ingeho (vlevo) a fotbalového agenta Mina Raiolu.
#FCB🔵🔴
— Diario SPORT (@sport) April 2, 2021
😱 Raiola, que salió antes en solitario, ideó un plan para que el padre del futbolista no tuviera que toparse con la prensa pero no funcionóhttps://t.co/gcpkHoHUHf
Televize ESPN se odvolává na zdroje blízké dortmundskému klubu a tvrdí, že vedení Borussie stanovilo hranici onoho bolestného ve výši 180 milionů eur, zhruba 4,7 miliardy korun. Zřejmě by se mohla i posouvat, protože Nor má výbornou bilanci jak v bundeslize, v níž vstřelil ve 21 utkáních 21 gólů, tak i Champions League, kde udivuje 10 brankami v šesti duelech.
Pokud by Haaland opouštěl Dortmund již toto léto, vždy překoná dosavadní přestupní a obchodní rekord Borussie, ať by byla hranice bolesti 150 nebo 180 milionů eur. Francouz Ousmane Dembélé v srpnu 2017 tak dlouho trucoval, až ho klub nakonec s radostí prodal do Barcelony za 135 milionů eur. Po roce, měsíci a 25 dnech s čtyřnásobným ziskem. U Haalanda by „marže“ činila minimálně 750 procent, prodejní cena by však mohla dosáhnout i více než devítinásobku té pořizovací.