Erling Braut Haaland, dvacetiletý norský fotbalový útočník, který svým uměním a především góly vzrušuje manažery největších fotbalových klubů světa, nemusel hrát za Borussii Dortmund ani za Red Bull Salcburk, ale za Manchester United v anglické Premier League. Jenže to by nesměli mít na ostrovech o hodinu méně než v Norsku.
Britský deník Mirror přišel po dvou letech s odhalením, jakého šlendriánu či faux pas se prvního ledna 2019 dopustili funkcionáři věhlasného Manchesteru United. Právě ten den se rozhodovalo o novém působišti talentovaného Nora z jeho mateřského klubu Molde FK.
Norský trenér United Ole Gunnar Solskjaer chtěl svého krajana získat za každou cenu. Proto kolem Vánoc a silvestra vedl dlouhé telefonáty nejen s hráčem, ale také s jeho poradcem Jimem Solbakkenem. Téměř vše bylo domluvené.
Zbývalo 1. ledna, kdy se tzv. otvírá přestupové okno, doladit poslední detaily. Proto se pánové dohodli na telefonátu v devět hodin ráno.
Jenže funkcionáři Manchesteru United zapomněli na to nejdůležitější. Na časový posun mezi Velkou Británií a Norskem. A udělali tak osudovou chybu.
Solbakken seděl v 9:00 v kanceláři a čekal na telefonát. Pořád ale nikdo nevolal. A když v 9:00 hodin britského času, tedy v 10:00 norského, zavolal Manchester United, měl Erling Braut Haaland už podepsanou smlouvu s rakouským Red Bullem Salcburk. Ten ho pořídil za osm milionů eur, v přepočtu zhruba 210 milionů korun, přestože měl podle Transfermarkt.de, specializovaného portálu sledujícího přestupy fotbalistů, hodnotu „jen“ pět milionů. Tehdy osmnáctiletý mladík se jarní částí rakouské ligy při svém premiérovém zahraničním angažmá protrápil, ale…
Když naskočil na podzim téhož roku za Red Bull do Ligy mistrů, způsobil senzaci, protože střílel gól za gólem. Tři hned v prvním utkání, v šesti kolech základní skupiny jich dal osm. Jeho cena vyskočila na 45 milionů eur. O to větší překvapení tak bylo, když ho přesně po roce, tedy opět 1. ledna, koupila německá Borussia Dortmund za „směšných“ 20 milionů. Dodnes nikdo tento podivuhodný transfer nevysvětlil.
Také v dortmundském dresu se Haaland uvedl tradičním hattrickem a dvě branky připojil i v Lize mistrů proti Paris Saint-Germain. V probíhající sezoně 2020–2021 vstřelil za Borussii ve 26 soutěžních zápasech 27 branek. Lepší bilanci má v pěti nejatraktivnějších soutěžích (Anglie, Francie, Itálie, Německo, Španělsko) jen úřadující nejlepší fotbalista světa Polák Robert Lewandowski, a to 34 gólů ve 32 duelech Bayernu Mnichov.
Haalandova cena mezitím stoupla na 110 milionů eur (2,86 miliardy korun) a pídí se po něm španělští fotbaloví giganti FC Barcelona i Real Madrid, bohatý francouzský Paris Saint-Germain i kluby v Anglii.