Hádka a překřikování v Partii: Poslanci se do sebe pustili kvůli zdražování i Rusku

Osočování, přehazování viny i neshody provázely diskuzi politiků v pořadu Partie Terezie Tománkové. Poslanci Jan Skopeček (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Jan Hrnčíř (SPD) a bývalý poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti) se neshodli zejména v otázce pomoci lidem v energetické krizi. Dohady nakonec přešly ve vzájemné skákání do řeči a překřikování.

První větší rozpor vznikl mezi Skopečkem a Juchelkou. „Vláda ANO zaspala v dostavení jaderného bloku Dukovan, musíme budovat zdroje, na které můžeme postavit energetickou soběstačnost, tedy jaderné zdroje. V tom se zaspalo,“ kritizoval poslanec ODS. Juchelka byl jeho prohlášením zaskočený. „Koukám, jak si koalice protiřečí, pánové blokovali Dukovany, jak mohli. Řečnili a obstruovali,“ prohlásil na účet Skopečka a Ferjenčíka.

Právě bývalý poslanec Pirátů začal kroky své strany obhajovat. „Kdyby to stavěli Rusové, tak by nám to přece nepomohlo. Když teď bude konflikt s Ruskem...,“ začal, ale zbytek jeho výroku zanikl v křiku ostatních. Skopeček okamžitě doplnil, že hnutí ANO stálo u zrušení tendru na dostavbu Temelína.

Juchelka: Sedm let máte na vše řešení

Juchelka však pokračoval s kritikou. „Ke stolu jste mohli sednout dávno, energetickou krizi tady máme od podzimu minulého roku, už dávno jste to mohli začít řešit. Sedm let v kuse říkáte, že máte na vše řešení, jak vaši experti jsou připravení,“ prohlásil. Skopeček se vlády hlasitě zastával. „Krizi řešíme,“ vykřikoval a zmínil například příspěvky na bydlení.

Celá hádka a zejména kritika ze strany poslance hnutí ANO přišla Skopečkovi neuvěřitelná. „Byli to oni, kteří způsobili požár, a teď kritizují ty, co to chtějí řešit. Posíláme hasičské vozy, ale stejně kritizují, že je posíláme pomalu,“ pokračoval metaforicky. Juchelka následně s klidem oponoval, že ANO pomohlo již minulý rok, a to zejména odpuštěním DPH na energie za listopad a prosinec.

„Řešíme vaše problémy, nestavby a nečinnosti. Kvůli vám rostou ceny energií,“ osočoval Skopeček bývalou vládu. Do diskuze se následně zapojil i Hrnčíř, podle něhož by bylo nejrozumnější odpustit příspěvky za obnovitelné zdroje. „Tato vláda v rozpočtu ještě navrhla snížení příspěvku za solární parky. To znamená jediné, zaplatí to v podstatě spotřebitelé,“ prohlásil.

Skopeček: Říkáte pravý opak

Ferjenčík ho však začal poučovat. „Evidentně nerozumíte tomu, jak to funguje. Stoupla cena energií, takže se tam platí menší doplatek,“ uvedl. Slova se následně znovu chopil Skopeček. „Když si vzpomenu na projednávání rozpočtu, tak SPD vždy kritizovalo poplatky za obnovitelné zdroje. Jestli se nepletu, tak jste často předkládali snížení dotací na obnovitelné zdroje a dnes to kritizujete. Pane kolego, nejde něco dělat ve Sněmovně a ve studiu říkat opak,“ zdůraznil.

Hrnčíř se však ohradil. „O tom tunelu, platby solárních baronů, říkáme, že je třeba omezit, ale i zákonem. Ne že to zaplatí spotřebitelé,“ odvětil. „SPD a ANO něco dělaly, jsou měsíc v opozici, a když děláme něco podobného, tak to kritizují. To je fakt neuvěřitelné,“ doplnil Skopeček. Hrnčíř se na závěr sporu ohradil, že to není pravda. Ačkoliv se následně čtveřice ve studiu uklidnila, k hádkám a překřikování se uchýlila ještě několikrát.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:28

Neformální summit EU v pátek v Praze čeká diskuse o Ukrajině i energetice

00:02

U Aljašky zadrželi dva Rusy, údajně prchali na loďce před mobilizací

23:25

První summit EPC byl podle státníků prostorem pro diskusi o Ukrajině

22:56

Kreml se zlobí na Zelenského kvůli výzvě k preventivním úderům NATO

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Zápas o duši pomůže dětem. Charitativní akce se zúčastní hvězdy jako Hašek či Suchánek

Pandemie koronaviru i válka na Ukrajině. Tíživé situace ve světe se silně podepisují i na duševním zdraví dětí. Za poslední rok počet dětí s psychickými potížemi vzrostl až pětinásobně. České zdravotnictví přitom trpí značným nedostatkem dětských psychologů a psychiatrů. Zvýšit povědomí o této problematice a pomoci dětem se rozhodli české celebrity i sportovci prostřednictvím exhibičního hokejového utkání. Na koho se mohou v pražském Edenu návštěvníci těšit a jak dále můžete pomoci?

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.