Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček si na tiskové konferenci své strany neodpustil sérii „kopanců“ směrem k nynějším opozičním stranám. Kritizoval je například za zablokování volby orgánu nezávislé kontroly tajných služeb či za slova o propouštění státních úředníků. Hamáček mimo jiné prohlásil, že jsou čím dál patrnější námluvy mezi ODS a vládním ANO. Hnutí premiéra Andreje Babiše by se v tomto případě podle šéfa ČSSD znovu stalo pravicovým.
Hamáček na tiskové konferenci, kde chtěl prezentovat své úspěchy na ministerstvu vnitra a ve vládě, varoval zejména před pravicovou opozicí. „Jsou tu stále častější námluvy mezi ODS a hnutím ANO,“ zmínil například Hamáček.
Připomněl k tomu slova europoslance a místopředsedy ODS Alexandra Vondry, který v rozhovoru pro Novinky.cz sice odmítl vládu s Andrejem Babišem, ale na otázku, zda si dovede představit sestavení kabinetu s hnutím ANO bez Babiše, odpověděl, že bude záležet na tom, zda nynější premiér hnutí povede.
Hamáček po připomenutí Vondry pokračoval, že v hnutí ANO a ODS vidí riziko „pravicové vlády“. „Z hnutí ANO se znovu stane pravicová strana a spolu s ODS znovu zavedou všechno, před čím varujeme,“ pokračoval šéf ČSSD. Jeho strana přitom společně s ANO spolupracuje ve vládách již od roku 2013.
Rakušanovi se vnitro po propouštění rozpadne
Opozici vytkl i výroky o potřebě snížit množství státních úředníků. Politici mimo vládu totiž Babišův kabinet často kritizují, že státní aparát pod ním výrazně nabobtnal a zvýšil tak výdaje státu.
Hamáček hájil svůj resort vnitra s tím, že na něm má stejné množství pracovníků jako v roce 2004. Rýpl si přitom do šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a předsedy hnutí STAN Víta Rakušana, který uvedl, že by v případě úspěchu ve volbách chtěl řídit právě Hamáčkův resort vnitra. „Nebylo tam žádné rozsáhlé nabírání. Pokud paní Pekarová Adamová hodlá vyhodit úředníky a pan Rakušan chce vést ministerstvo vnitra, tak mu přeji hodně štěstí,“ řekl Hamáček s tím, že po případných čistkách se Rakušanovi resort „rozpadne“.
Kritiku opozičních stran si Hamáček neodpustil ani u otázky na aktuální kauzu údajných odposlechů prezidenta Miloše Zemana a jeho spolupracovníků ze strany BIS. Hamáček zprvu mluvil opatrně, když zopakoval Babišovy výroky, že úkolovat tajné služby vládou je protizákonné, a následně dodal, že si počká na vyjádření parlamentní kontrolní komise, která se ke kauze mimořádně sejde.
Poté ale pokračoval v kritice opozice. Strany uskupení Spolu a koalice Pirátů se STAN totiž v červenci zablokovaly volbu členů orgánu nezávislé kontroly tajných služeb. Podle Hamáčka by však právě nynější případ byl věcí přesně pro tento orgán.