Podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) zřejmě muniční sklady ve Vrběticích v roce 2014 vybuchly předčasně. Policie podle něj pracuje s variantou, že munice měla explodovat až později v Bulharsku. Vicepremiér také uvedl, že očekává reciproční vyhoštění českých diplomatů z Moskvy.
„Hledaní ruští agenti měli o muniční areál zájem. Máme silné důkazy,“ uvedl Hamáček v neděli v Otázkách Václava Moravce na ČT a doplnil: „Odehrálo se něco, co nebylo takto plánováno.“ Vicepremiér připustil, že podle vyšetřování je pravděpodobné, že munice měla být v době plánovaného výbuchu až v Bulharsku.
Případ by tak mohl mít spojitost s bulharským obchodníkem se zbraněmi Emilijanem Gebrevem, který byl v roce 2015 otráven, útok však přežil. Česko už na vyšetřování výbuchů s Bulharskem spolupracuje.
Komunista Luzar: Nevyvolávejme ruskou odvetu. Může to skončit špatně
Měli bychom si s Ruskem celou situaci ohledně výbuchu ve Vrběticích vyjasnit, myslí si komunistický poslanec Leo Luzar. Varoval, že ostrá vyjádření českých politiků mohou způsobit velké konflikty. Podle Luzara je potřeba, aby vláda poskytla více informací. Řekl to v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Za své výroky si vysloužil kritiku od poslanců napříč spektrem.
Česká republika podle Hamáčka požádá Rusko o vyslechnutí agentů GRU, kteří zřejmě stáli za otravou dvojitého agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii i za výbuchy ve Vrběticích. Nevěří však, že Rusko vyhoví.
K vyhoštění osmnácti diplomatů Česko přistoupilo bezprecedentně. „Vyhostili jsme všechny ty, o kterých naše bezpečnostní služby jako BIS mohou prokázat jejich příslušnost ke dvěma ruským tajným službám,“ argumentoval Hamáček s tím, že de facto rozbili obě rezidentury. „To je takový zásah do zpravodajských operací, že se z toho, doufejme, dlouho nevzpamatují,“ doplnil.
Odezvou Ruska pak podle Hamáčka bude vyhoštění podobného počtu zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. „Učinili jsme všechny kroky, abychom na to byli připraveni,“ uvedl Hamáček s tím, že reakci Ruska konzultoval i s velvyslancem Vítězslavem Pivoňkou při jeho návštěvě minulý týden v Česku.
„Musíme být připraveni na to, že Rusové takto zareagují. Bylo by logičtější, aby v reakci vzali v potaz velikost naší ambasády a jejich,“ konstatoval s tím, že počet vyhoštěných osob si rozhoduje ruská strana a Česko s tím bude muset nějak pracovat. „Vzhledem k tomu, že jsme věděli, že na to Rusové přistoupí, tak jsme se na to připravili,“ doplnil Hamáček.
Pokud Rusko vyhostí Pivoňku, budeme reagovat
Hamáček neočekává, že by Rusko musel opustit i český velvyslanec v Moskvě Pivoňka. „Standardním postupem není to, že se domů posílají velvyslanci. Pokud by se to stalo, tak by to znamenalo, že budeme muset dál reagovat,“ uvedl ministr.
Členské státy Evropské unie (EU) a NATO by mohly solidárně s Českou republikou vyhostit ruské diplomaty, byl by to obvyklý krok, řekl Hamáček. „Nemohu jim radit, ale dříve to byl běžný postup,“ doplnil. O solidaritu oficiálně požádá na pondělním jednání Rady ministrů zahraničních věcí zemí EU.
„Vyhoštění je vždy na daném státě, ale v situaci, kdy proběhly útoky v britském Salisbury a Velká Británie požádala o solidaritu, Česko taky zareagovalo vyhoštěním některých ruských diplomatů,“ připomněl Hamáček situaci před třemi lety.