Hamás propustil další izraelské rukojmí podle dohody. Červenému kříži je předal na pódiu

Hamás propustil podle dohody další rukojmí

Palestinské teroristické hnutí Hamás v sobotu postupně a ceremoniálně na pódiu předalo pracovníkům Červeného kříže pět mužských izraelských rukojmích. Šestého rukojmího, beduína Hišáma Saída, teroristé předali bez větších manifestací. Izraelská armáda potvrdila, že všech šest mužů již převzala a dopravila je na území Izraele. Informují o tom tiskové agentury a izraelská média. Izrael se v rámci křehké dohody o příměří zavázal propustit 602 Palestinců. Ti mají být ještě v sobotu uvolněni z izraelských věznic. Izrael však jejich propuštění odložil, aniž by uvedl, jak dlouho bude tento odklad trvat, píše agentura AFP s odvoláním na izraelské oficiální zdroje.

V sobotu ráno Hamás v Rafáhu na jihu Pásma Gazy nejprve propustil Tala Šohama, uneseného při teroristickém útoku 7. října 2023, a Averu Mengista, který přešel do Pásma Gazy sám v roce 2014 a byl zajat. Šoham strávil v zajetí 505 dní, zatímco Mengistu 3 821. Ozbrojenci Hamásu v kuklách jako obvykle předání pojali jako propagandistickou akci a rukojmí nejdříve předvedli na improvizované pódium před stovky přihlížejících Palestinců, kde je přiměli říci pár slov. Teprve poté je odvedli k vozům Červeného kříže.

K TÉMATU: V izraelském městě Bat Jam vybuchly tři autobusy. Nikdo nebyl zraněn, hlásí policie

Kolem poledne pak v Nusajrátu v centrální části Pásma Gazy ozbrojenci předali pracovníkům Červeného kříže další tři ze sobotní šestice. Také Omer Wenkert, Omer Šem Tov a Elijah Kohen byli nuceni ukázat „potvrzení o svém propuštění“, při ceremoniálu se nicméně usmívali a mávali davu. Oblečeni byli do napodobenin vojenských uniforem, přestože v okamžiku únosu nepatřili mezi zajaté vojáky. Všichni tři mladí muži ve věku přes 20 let byli uneseni při masakru na hudebním festivalu Nova, který teroristé Hamásu a jeho spojenců spáchali při svém říjnovém útoku.

Nakonec Hamás odpoledne předal pracovníkům Červeného kříže ve městě Gaza posledního z rukojmích, jehož propuštění se již obešlo bez propagandistické manifestace. Propuštěný Hišám Saíd, beduín z Negevské pouště, přešel do Pásma Gazy také sám v roce 2015. Podle izraelských médií se Hamás údajně rozhodl předat Saída bez doprovodného ceremoniálu z „úcty“ k arabské komunitě v Izraeli – přestože jej držel v zajetí téměř deset let a 7. října zabíjel a unášel i izraelské Araby.

Způsob demonstrativního předávání rukojmích je terčem silné kritiky, a to i ze strany OSN.

Rukojmí se nejprve na vojenských základnách v blízkosti hranic s Pásmem Gazy podrobili prvním lékařským kontrolám a setkali se se svými blízkými, poté byli dopraveni do nemocnic dále v Izraeli.

Izrael odložil propuštění 602 vězněných Palestinců

Izrael v sobotu odpoledne oznámil, že propuštění více než 600 palestinských vězňů výměnou za izraelské rukojmí odložil. Rozhodnutí o jejich propuštění má podle izraelských zdrojů AFP následovat po bezpečnostních jednáních, která na sobotní večer svolal premiér Benjamin Netanjahu. „Pokud jde o odklad propuštění, jakmile tyto konzultace skončí, bude učiněno rozhodnutí ohledně dalších fází“ dohody o příměří s Hamásem, uvedl izraelský zdroj.

Klub palestinských vězňů a úřad Hamásu pro vězně dříve zveřejnily seznam 602 palestinských Arabů, kteří měli být v sobotu výměnou za šest rukojmích propuštěni z izraelských věznic. Z nich bylo 445 zadrženo od října 2023 v Pásmu Gazy, kam se mají vrátit. Zhruba stovka vězňů, kteří si odpykávali vysoké či doživotní tresty také za vraždy, má být ovšem deportována do zahraničí.

Jedním z nich je Nael Barghútí, nejdéle v Izraeli vězněný Palestinec, který nastoupil k výkonu trestu v roce 1978 za vraždu řidiče autobusu. Současně patří mezi 47 vězňů, kteří byli po propuštění výměnou za izraelského vojáka Gilada Šalita v roce 2011 znovu zatčeni. Šest z nich se podle izraelských médií odmítlo nechat deportovat, zůstanou ve vězení a bude místo nich propuštěno šest jiných vězňů.

První fáze příměří se blíží ke konci

Po sobotním propuštění šestice živých rukojmích a předání čtyř těl, plánovaném na příští čtvrtek, by se měla příští neděli po šesti týdnech uzavřít první fáze příměří, během níž se Hamás zavázal propustit celkem 33 rukojmích výměnou za téměř dvě tisícovky palestinských vězňů. V zajetí pak zůstane ještě zhruba šest desítek živých i mrtvých rukojmích, kteří mají být vráceni v rámci druhé fáze, jež by měla následovat. Její podmínky však dosud nebyly dojednány. Hamás v sobotu prohlásil, že je připraven pokračovat v příměří i ve druhé fázi a že usiluje o „komplexní proces výměny“ (zajatců), který povede k „trvalému příměří a úplnému stažení okupačních sil“.

Návrat dalších rukojmích v sobotu uvítal také izraelský prezident Jicchak Herzog. „Všichni se vracejí z hlubin pekla ke svým milovaným rodinám, které bojovaly ze všech sil, aby je viděly doma,“ uvedl a současně vyzval izraelskou vládu, aby pokračovala v příměří i do druhé fáze. „Dokončení dohody o rukojmích je humánní, morální a židovský čin. Jak jsme slyšeli ze svědectví rukojmích, kteří se vrátili v posledních týdnech – všichni jsou v 'humanitárním' stavu, který si žádá, abychom je okamžitě přivedli zpět,“ dodal.

Hamás předal jiné tělo oběti

Teroristické hnutí již v pátek předalo Červenému kříži tělo, které patří unesené rukojmí Širi Bibasové. Ostatky ženy měly být spolu s ostatky jejích dvou malých synů do Izraele vráceny již ve čtvrtek. Rakev, kterou Hamás ten den předal Červenému kříži, však obsahovala tělo jiné, neznámé ženy.

Izraelská strana uvedla, že jde o vážné porušení dohody o příměří. Hamás reagoval, že pozůstatky Bibasové byly v sutinách patrně promíchány s těly ostatních obětí izraelského náletu.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Záběry apokalypsy v Torecku. Jak město vypadalo před ruskou invazí a co z něj zbylo?

Tagy:
Izrael Červený kříž Blízký východ Pásmo Gazy Palestina Hamás zajetí rukojmí podium útok Hamásu na Izrael Rafah Širi Bibasová