Hard či soft skills. Možná už jste o těchto dvou pojmech slyšeli. První označení se používá pro tzv. „těžké“ dovednosti, druhé pak pro ty „měkké“. Jaký je v nich rozdíl, proč se vyplatí je mít a jak se jim naučit? Přečtěte si, proč se v práci stanete těžko nahraditelnými, když je dokážete vhodně zkombinovat.
Nezáleží na tom, v jakém oboru pracujete. S cizími pojmy se v současnosti potkáváme denně. Hard a soft skills k nim patří.
Jedná se o dva různé druhy dovedností. Zatímco hard skills by se zjednodušeně daly označit jako schopnosti získané, soft skills jsou spíše ty vrozené. Pojďme je teď poznat blíže a především si říct, že pokud jedním nebo druhým neoplýváte, není to konec světa.
Hard skills
Doslovný překlad zní: tvrdé dovednosti. Ty postupem času získáváme všichni víceméně automaticky. Dá se říct, že cokoli se naučíme, stává se to našimi hard skills. Patří sem schopnost mluvit cizími jazyky, práce s počítačem či jinými stroji, například i řízení auta atd. To už samo o sobě značí, že hard skills si lze rozšířit během školení, workshopů a jiných vzdělávacích programů. Jakákoli novinka se ve firmě zavádí a my se ji učíme, posilujeme si tvrdé dovednosti. „Vše se mění, inovuje a zlepšuje. Proto je nutné své znalosti a dovednosti neustále držet aktualizované,“ doporučuje web IT Net Work.
Hurá, povýšili jste. Jak ale jednat s kolegy, aby vás jako šéfa respektovali?
Konečně je to tady – povýšení. Roky jste na něj dřeli a teď se radujete, že si vás nadřízení konečně všimli a vaši snahu ocenili. Gratulace i radost jsou obvykle na místě, jak ale zajistit, aby dobrý pocit vydržel vám i vašim bývalým kolegům, kterým nově šéfujete? Čtěte základní rady profesionálů, jak si i nadále udržet dobré vztahy na pracovišti, a na jaké změny se s postupem v kariérním žebříčku připravit.
Soft skills
Opakem jsou měkké dovednosti. Charakterizovat bychom je mohli jako schopnosti vrozené, které ovlivňují naše životní zkušenosti a také prostředí, z něhož pocházíme. Jedná se například o naši dovednost komunikace s druhými, empatii, schopnost týmové spolupráce, naslouchání a řadu dalších vlastností, kterých si nadřízení cení čím dál víc.
Faktem ovšem je, že nežijeme v ideálním světě a lidé nejsou dokonalí. Každý z nás má své slabé stránky. Dobrou zprávou je, že i soft skills můžeme posilovat. „Soft skills vám pomohou práci získat i v ní uspět. Vyplatí se tedy investovat do jejich rozvoje. Existuje mnoho kurzů zaměřených právě na soft skills. Nejefektivnější je zažít a zkusit si v praxi situace, ve kterých budete měkké dovednosti uplatňovat,“ píšou webové stránky Platy.cz.
Nevýhodou posilování soft skills oproti hard skills je fakt, že se jedná o určitou přeměnu nás samých, především našich vlastností. Což trvá podstatně déle a vyžaduje mnohem větší odhodlání než většina hard skills.
Proč se vyplatí ovládat hard i soft skills?
Nikdo z nás není superhrdina z komiksu. Ale v pracovním prostředí se mu můžeme přiblížit, když se pokusíme spojit obě zmíněné dovednosti, jak radí web In work: „Pro to, abyste byli co nejžádanější na trhu práce, je nutné spojit hard i soft skills. Je dobré mít konkrétní znalosti a certifikáty, ale také je důležité je umět použít a prodat. Proto se nezaměřujte pouze jednostranně, ale zkuste rozvíjet všechny své talenty, které máte.“