K práci hasičů patří nejen boj s požárem a záchrana lidských životů, často pomáhají i zvířatům. Jen v Královehradeckém kraji požárníci ročně vyjedou ke stovkám takových případů, které nejsou vůbec jednoduché. Často je navíc lidé volají zcela zbytečně.
Výjezdy, kdy hasiči zachraňují zvířata, jsou mnohdy hodně kuriózní. Pomoc nepotřebují jen domácí mazlíčci, ale třeba i divoká zvěř, jako například bobr, který zůstal uvězněný ve mříži na Labi.
„Mříž byla velmi těžká, a tak hasiči zapřáhli za auto lano a mříž jsme nadzvedli, bobr pak mohl prostor opustit,“ popsala mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková. Takový výjezd je ale spíše netypický.
Smutná zpráva v Zoo Hluboká. Březí losice uhynula zřejmě kvůli návštěvníkům, krmili ji pečivem
V zoo v Hluboké nad Vltavou jsou zdrceni zbytečnou smrtí losice, která byla březí a čekala dvě mláďata. Mají ji zřejmě na svědomí neukáznění návštěvníci. Pitva zvířete ukázala, že se nejspíše otrávilo pečivem, které losům někdo hodil do ohrady.
„Nejčastěji zachraňujeme kočky, většinou lezou na vysoké stromy, zasekávají se v různých výdutích a kanálech, často také vyjíždíme k uvízlým zvířatům, například srnkám, které se zaseknou v pletivu a v různých ohradách. Výjimečné nejsou ani výjezdy na pomoc krávám,“ uvedla mluvčí hasičů z Hradce Králové Martina Gotzová.
Hasiči už v minulosti odchytávali i papoušky nebo hady. Některé zásahy jsou velmi náročné. „Někdy se to podaří vyřešit poměrně rychle, někdy trvají i hodiny. Je potřeba na místě zvážit postup a pak se rozhodnout, jak zvířeti pomoct,“ přiblížil velitel královehradeckých hasičů Miroslav Jahelka.
Dramatická byla také záchrana koně, který spadl do zhruba čtyřmetrové studny. Zásah se neobešel bez veterináře, ale i pomoci místních lidí. Ve studni byla voda, čas rychle ubíhal a s tím se snižovala i šance na záchranu zvířete. Hasiči museli odbagrovat otvor kolem studny, u koně navíc neustále někdo byl a uklidňoval ho. Po několika hodinách se ho podařilo vytáhnout. Zprvu se nechtěl hýbat, nakonec se ale všem ulevilo, když se Wisky postavil na nohy.
„Dopadlo to dobře a jsem hlavně ráda, že máme skvělé hasiče, kteří jsou ochotní a přijeli ihned,“ radovala se majitelka koně. Podle hasičů ale někteří lidé kvůli záchraně zvířat volají zbytečně, a to třeba i proto, že vidí kočku na stromě.
„Měli bychom zvážit, jaká situace skutečně je, jestli je zvíře ohroženo na životě nebo na zdraví, případně ohrožuje někoho jiného, ale majitelé by si vždy měli ze začátku zkusit pomoct sami,“ dodává mluvčí Gotzová. Volání na tísňovou linku by měli využít až jako poslední možnost.