Hasiči po celé České republice měli během noci z úterý na středu stovky výjezdů. Důvodem byly bouřky, které začaly již v úterý večer. Většinou se museli postarat o popadané stromy či větve na silnicích. Na některých místech ale kvůli zhoršenému počasí museli evakuovat i dětské tábory.
Jen v Ústeckém kraji měli hasiči kvůli bouřce přes 200 zásahů. V obci Kytlice evakuovali 66 lidí z dětského tábora. „Z preventivních důvodů jsme odvezli všechny účastníky tábora do místní požární zbrojnice. Po vyhodnocení situace se kolem jedné hodiny mohli všichni vrátit zpět,“ informoval mluvčí krajských hasičů Petr Pelikus.
Bouřka se přehnala přes sever Čech v noci z úterý na středu. První zásahy měli hasiči na Chomutovsku kolem 20:00 hodin. Přívalový déšť pak postupoval přes Ústí nad Labem, Děčínsko a Litoměřicko dál na východ. Nejvíce práce měli hasiči zhruba do dvou hodin do středečního rána. Vyjížděli hlavně ke spadlým stromům a větvím a čerpali vodu z domovních prostor. V současnosti jsou ještě na deseti místech. V Žatci hasiči pomáhali osobě z auta, které uvízlo ve vodě. V Postoloprtech ze stodoly vyprošťovali exotická zvířata.
Rovněž v Libereckém kraji hasiči nejčastěji zasahovali u popadaných stromů na silnicích. „Zasažené bylo hlavně Českolipsko,“ řekl ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jakub Sucharda. Spadlý strom odstraňovali hasiči také ze železniční trati v Brništi, v Liberci odčerpávali ráno vodu ze zaplaveného kruhového objezdu v Doubské ulici.
Aktuálně žádné problémy na silnicích a železničních tratích v Libereckém kraji hlášené nejsou. Ani srážky nebyly v noci extrémní. Nejvíc napršelo v České Lípě, kde za tři hodiny před půlnocí spadlo 23 litrů na metr čtvereční. O něco méně pršelo v nedalekém Novém Boru.
Preventivní evakuace
K evakuaci dětského tábora se odhodlali také hasiči Karlovarského kraje, konkrétně v obci Hranice na Chebsku. Na žádost starosty obce zde evakuovali 42 dětí a 20 dospělých. Účastníci tábora nebyli podle mluvčího v ohrožení, jejich přesun do místní sokolovny byl pouze z preventivních důvodů.
Celkově měli místní hasiči zhruba 80 výjezdů. Nejčastěji odklízeli popadané stromy a větve nebo odčerpávali vodu ze zatopených prostor. V Dolním Žandově voda z místního potoka ohrožovala několik domů, hasiči u těchto domů postavili protipovodňovou zábranu z pytlů s pískem. Ani u jedné události nemají hasiči hlášené zranění, uvedl mluvčí karlovarských hasičů Martin Kasal.
111 výjezdů za hodinu
Až 259 výjezdů pak měli Středočeští hasiči. I oni vyjížděli zejména ke spadlým stromům a k odčerpávání vody ze sklepů a níže položených míst. „Úplně nejhorší byla situace od 21:00 do 22:00, kdy za jednu hodinu operační středisko nabralo 111 událostí,“ zmínila mluvčí hasičů Tereza Fliegerová.
Nejvyšší počet zásahů zaznamenali hasiči v okrese Praha-východ, dále na Mladoboleslavsku, Kladensku a Benešovsku. Kvůli popadaným větvím do trakčního vedení nejezdily v úterý večer přes hodinu vlaky mezi Karlštejnem a Berounem. Ve středu ráno zpozdily dopravu stromy spadlé na trať mezi Mladou Boleslaví a Jedlovou.