Čína je pro všechny politické strany nepředstavitelným hlavním dodavatelem jaderného bloku v Dukovanech, řekl po středečním jednání s předsedy opozičních stran ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Vyloučení Číny z tendru je tak podle něj velmi pravděpodobné. Havlíček ve středu jednal i se zástupci zaměstnavatelů a odborů. Ti žádají pozvání všech zájemců, což by podle nich snížilo cenu.
„V zásadě se všichni kloníme k tomu, že Čína je pro nás nepředstavitelným potenciálním dodavatelem v rámci vypsaného tendru. Současně je politická garnitura rozdělena v tom, že určitá část politiků by chtěla vyřadit i Rusko, další ho tam pak chce nechat,“ řekl po jednání Havlíček.
Petříček: Čínu a Rusko bych z tendru na dostavbu Dukovan vyřadil předem
Tendr na dostavbu Dukovan by mohl být připraven ještě před volbami, myslí si ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Premiér Andrej Babiš (ANO) přitom řekl, že by o zakázce měla rozhodnout až příští vláda. Šéf české diplomacie také prohlásil, že by Čína a Rusko měly být z tendru vyřazeny předem.
Důvodem pro setrvání Ruska v soutěži je snaha o zvýšení konkurence v tendru. Podle Havlíčka by to mělo snížit cenu. „Pokud by v soutěži zůstali jen tři, hrozilo by, že jeden nemusí mít v daném čase produkt, což se stává, dva by se pak mohli spojit do společného konsorcia a zbyl by nám tak jediný uchazeč,“ vysvětlil ministr. Vpuštění více zájemců do výběrového řízení by podle něj mělo i důležitý psychologický efekt na jejich chování.
Případné bezpečnostní hrozby, před kterými varuje v případě Ruska a Číny například opozice, je podle Havlíčka možné vyhodnotit v průběhu tendru. „Zadávací dokumentace nám takto umožňuje vyřadit kohokoliv před začátkem soutěže, v jejím průběhu i na konci,“ dodal ministr.
Rozhodující budou příští týdny
O dalším pokračování tendru se podle něj rozhodne v následujících týdnech. Klíčová budou také jednání s energetickou firmou ČEZ. Havlíček připomněl, že stát by se nově mohl podílet na financování výstavby v Dukovanech ze 100 procent, a to v případě, že by zapojení ČEZ bylo příliš drahé. Vyhodnotí to znalecký posudek. Dříve se hovořilo o variantě financování 70 procent státem a zbylých 30 procent společností ČEZ.
Případným vyloučením Číny se tak pozměnily některé varianty možných scénářů. Mezi ty nyní patří pozvání tří uchazečů ze zemí EU a NATO bez Číny i Ruska. Dále doplnění tří zemí o Rusko, které by se stalo subdodavatelem některé části stavby, nebo pozvání všech čtyř účastníků. Další variantou je pak odložení výběrového řízení až na dobu po letošních sněmovních volbách.
Model financování nového jaderného bloku v Dukovanech na Třebíčsku zhruba za šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun) schválila česká vláda loni. Stát a ČEZ uzavřely smlouvy k plánovanému novému dukovanskému bloku na konci loňského července. Havlíček a šéf ČEZ Daniel Beneš podepsali vedle zastřešující dohody také smlouvu, která definuje územní povolení k umístění stavby a stanovuje termíny výběru dodavatele stavby. Beneš tehdy řekl, že pořadí uchazečů o stavbu nového bloku by firma ráda měla na konci roku 2022.