Povinné testování bude platit i pro firmy od 10 do 49 zaměstnanců, uvedl ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček (za ANO). První kolo testování musejí firmy dokončit do 26. března, schválila v pondělí vláda. Testování v malých podnicích se týká 650 tisíc pracovníků.
Firmy nad 250 zaměstnanců musely první cyklus testování dokončit do pátku, pro podniky s 50 až 249 pracovníky končí termín v pondělí. Úřady a další veřejné instituce musejí všechny zaměstnance otestovat do středy. Pokud se připočtou malé firmy, pravidelně jednou týdně bude testování podle Havlíčka podstupovat 3,2 milionu pracovníků.
K testování by se brzy měly přidat také úřady s méně než 50 pracovníky. Podle Havlíčka je ale ještě třeba vyřešit, jak bude systém fungovat v malých obcích. Vláda o tom bude jednat na příštím jednání ve čtvrtek.
Vláda také uvažuje o tom, že by místo testování jednou za sedm dní zvýšila frekvenci na dva testy za týden. Podle Havlíčka se jedná o složitý logistický projekt zejména pro velké firmy, je tedy třeba vše projednat s oborovými asociacemi a svazy.
Firmy: Testování dvakrát týdně by se nemělo zavádět ukvapeně
Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj v pondělí uvedl, že by se nejdříve měla vyhodnotit data z dosavadního testování, a teprve až se ukáže, jak je úspěšné, ukládat firmám další povinnosti. O podmínkách testování chce svaz jednat. Zejména ve velkých firmách, kde funguje provoz v několika směnách, by byla třeba větší flexibilita v samotestování doma. Podle Rafaje to ministerstvo zdravotnictví nechce umožnit, aby lidé nemohli v testech podvádět.
S testováním dvakrát týdně nesouhlasí Agrární komora ČR. „Zemědělci se potýkají se zvýšenými náklady od loňského jara. Práce v zemědělských provozech není možné přerušit nebo nařídit z domova, což by znamenalo nutnost otestovat všechny pracovníky firem. Zvířata vyžadují soustavnou péči každý den a totéž platí o rostlinné výrobě,“ uvedl její prezident Jan Doležal. Příspěvek na testy podle něj zdaleka nepokryje náklady na ně.
Stejný postoj zastává Potravinářská komora ČR. „Vzhledem k minimálním záchytům, které se pohybují na hranici 0,5 procenta, je častější testování neodůvodnitelné,“ komentovala návrh vlády prezidentka potravinářů Dana Večeřová. Dvojnásobek testů navíc podle ní na trhu není. „Již nyní 30 procent oslovených firem uvedlo, že mají problém se zajištěním testovacích sad do vládou určeného termínu. Navíc dalším testováním znovu stoupnou již nemalé náklady na nákup testovacích sad, organizaci a administrativní zajištění testování všech zaměstnanců,“ dodala.
Naproti tomu Asociace malých a středních podniků považuje testování v menších firmách za logické. Požaduje ale, aby testování dvakrát týdně bylo spuštěno až po Velikonocích, které provázejí dva zkrácené týdny. „Testování dvakrát týdně bude působit problémy zejména ve směnných provozech, případně ve firmách, kde je provoz omezen třeba na tři dny v týdnu. Největší potíže s testováním jednou týdně už teď mají stavební firmy, kde se rozbíhá sezona a mají pracovníky na různých místech,“ vysvětlila prezidentka asociace Eva Svobodová.
Samotestovacích sad je na trhu dost
Ve firmách je podle Havlíčka pozitivita 0,7 až 1,5 procenta. Nižší je ve velkých podnicích, kde se testuje už delší dobu. Díky povinnému testování se podle něj daří odhalit dva až tři tisíce pozitivních zaměstnanců denně.
Samotestovacích sad je podle Havlíčka na trhu dost. Dodavatelé jich mají ve skladech aktuálně pět až 5,5 milionu volných. Každý den podle něj přibývají zhruba dva miliony testů. Měsíčně jich je přitom potřeba 12 až 13 milionů. Na jeden test se bude dál platit příspěvek 60 korun z veřejného zdravotního pojištění, dodal Havlíček.