O nezodpovědnosti či neuvěřitelném hazardu se zahraniční politikou hovoří opozice v souvislosti s tím, že předseda ČSSD Jan Hamáček neměl při odvolání ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD) jistou náhradu. Hamáček navrhl, aby se do Černínského paláce vrátil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) – tomu se však nechce v těžké době kulturu opouštět bez odpovídající náhrady, navíc má výhrady k fungování diplomacie. Premiér Andrej Babiš (ANO) by byl rád, aby o obsazení ministerstev zahraničí a kultury bylo jasno co nejdříve.
Babiš uvedl, že úterní Zaorálkovu tiskovou konferenci, „na které emotivně oznámil, že se ještě nerozhodl, co chce dál dělat“, moc nepochopil. Podle premiéra ale platí dohoda s koaličním partnerem ČSSD, že si strany nebudou vzájemně mluvit do obsazení ministerstev.
Ministerstvo zahraničí je vykuchané, říká Zaorálek. Opustit kulturu zatím odmítá
Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) zatím nepřijal nabídku přejít ze svého současného resortu do čela diplomacie. Jde podle něj o danajský dar a ministerstvo zahraničí je vykuchané oproti době, kdy ho sám vedl. Považuje za nutné pokračovat v práci na ministerstvu kultury, kde by ho mohl nahradit pouze opravdový expert.
Petříčka odvolal prezident Miloš Zeman v pondělí, funkce se zatím ujal Hamáček. Zaorálek v úterý hovořil o tom, že by mohlo trvat týdny, než se na základě diskusí o dalším fungování diplomacie i kultury ke změně rozhodne.
„Neuvěřitelný hazard s českou zahraniční politikou: odvolat ze dne na den ministra zahraničí a nemít nástupce. Komu to slouží? Prosazování zájmů ČR určitě ne,“ kritizoval situaci na Twitteru předseda ODS Petr Fiala.
Šéf lidovců Marian Jurečka ironicky konstatoval, že v ČSSD mají změny promyšlené. „A evidentně přítel příteli věří. Odvolat ministra a nemít vyřešeno, kdo za něj povede ministerstvo, tomu říkám zodpovědná politika! Pardon, tady vlastně nejde o zodpovědnou politiku, ale o přání Hradu,“ míní.
„Hamáček ukázal, že mu nejde o naši zemi“
Také podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové měl mít Hamáček zajištěnou náhradu. „To ale neplatí, když je odvolání směsí osobní pomsty a požadavků Hradu. Pan Hamáček ukázal, že mu nejde o naši zemi. Nedivím se panu Zaorálkovi, že nechce být pěšcem, kterým táhnou jiní. Snad mu tenhle postoj vydrží,“ pronesla.
Podle předsedy Starostů a nezávislých (STAN) Víta Rakušana vláda prokazuje, že ignoruje autentickou pozici zahraniční politiky. „Jen ukazujeme, že nás to nezajímá. Zahraniční agendu dáváme solitérům ze Strakovy akademie či Hradu,“ uvedl a označil to za nebezpečné. K Hamáčkovu kandidátovi na ministra kultury Janu Birkemu (ČSSD) řekl, že je kvalitním starostou Náchoda. „Já jako bývalý starosta Kolína bych ale nebral tuto funkci jako kvalifikaci být ministrem kultury. To má být člověk, který má na kulturu vazby,“ dodal.
První místopředseda ČSSD Roman Onderka naopak Hamáčkův postup před novináři hájil. Konstatoval, že Petříček několikrát zmiňoval, že se mu nelíbí ve vládě s hnutím ANO a že se změnil jeho pohled na působení kabinetu. „Hamáček mu vyhověl,“ pravil Onderka. Dále vysvětlil, že Zaorálek pozici šéfa diplomacie už vykonával a díky svým zkušenostem by byl bezproblémovým nástupcem Petříčka.
„Okolnosti personálních změn na ministerstvech zahraničí a kultury v podvečer projedná grémium sociálních demokratů,“ dodal Onderka.