Slavná šansoniérka Hana Hegerová strávila v 80. letech půl roku ve vězní. Na její účet totiž omylem přišla vyšší finanční částka, která ve skutečnosti patřila Karlu Gottovi. Česká královna šansonu to však netušila a peníze si nechala. Později se ukázalo, že Gotta žádala o schůzku, ten ji ale ignoroval – údajdně na popud svého otce.
K této kapitole svého života se Hegerová vrátila v knize Carmen – skutečný život Hany Hegerové. Ta mohla být na přání již zesnulé hudebnice vydána až po její smrti. Hegerová zemřela letos 23. března.
„Otec Karla Gotta se dostavuje 17. července 1979 před polednem na pobočku spořitelny na Praze 8, aby oznámil, že synovi nedorazily peníze, které očekával. Jde o vysoké honoráře za roky 1976 a 1977,“ píše v knize její autor Tomáš Padevět. Údajně mělo jít o sumu 221 tisíc korun československých.
Byla urputná, neslevovala a trestala kamarády i publikum. Hegerová by oslavila 90 let
Zpěvačka Hana Hegerová by ve středu oslavila 90 let. Zemřela před půl rokem po dlouhodobých zdravotních komplikacích. A tak se sice bez královny šansonu, ale s její oblíbenou pálenkou připíjelo na křtu její autobiografie. Jak na ni vzpomínají kolegové?
Podle informací deníku Blesk došlo k hrubému pochybení ze strany bankovní úřednice. Ta prý omylem přetrhla vyplněné příkazové šeky dvou umělců a následně špatně slepila odtržené pravé části složenek k levým. Částku 221 tisíc korun dala ke složence účtu Hany Hegerové, zatímco útržek s částkou 6 736 korun přiložila ke složence Karla Gotta.
Chyby si údajně nikdo nevšiml několik měsíců. Když se o tom dozvěděla Hegerová, okamžitě zkoušela kontaktovat Gotta. Dokonce mu napsala dopis. „Karle, zoufale, ale marně Vás už třetí den volám, telefonní číslo heká, frká, ale nikdo to nebere, snad je špatné. Dík jednání v bance mám Vaši adresu. Nutně, ale opravdu nutně s Vámi potřebuji mluvit,“ stálo v dopise. Gott ale na její žádost nereagoval. Mezitím do případu zasáhl jeho otec.
„Asi dva dny po jednání ve spořitelně dostal můj syn dopis od Hany Hegerové. Poradil jsem mu, aby nikam na žádnou schůzku nechodil a vůbec s ní nejednal, protože poškozen nebyl,“ uvedl jeho otec do policejního protokolu v roce 1980.
Provokace ze strany StB?
Proč se rozhodl právě takto? Prý měl obavu, že by Hegerová mohla na jeho syna nějakým způsobem psychicky působit a on by mohl z neznalosti finančních otázek přistoupit na nějaké drobné splátky. „Znám totiž svého syna,“ uvedl. S jeho názorem souhlasil i samotný Karel Gott. „Prohlásil, že s ní jednat vůbec nebude, a pokud vím, nikam nešel,“ doplnil zpěvákův otec.
Hegerová poté strávila za zpronevěru peněz půl roku ve vězení, s Gottem si toto nedorozumění nikdy nevyříkali. „Na to téma, když se někdy potkáme, nikdy nemluvíme,“ uvedla dříve Hegerová. Podle Padevěta není vyloučené, že se jednalo o provokaci ze strany StB. Byla totiž nepohodlná. „U výslechu se mě stále ptali, zda vím něco o nějakých samizdatových knihách, které se snad měly vozit z Francie. Mysleli snad, že jsem do toho zapletená. Neustále mluvili o nějakém autě, padlo i jméno Václava Havla. Nebylo to dlouho po Chartě 77,“ uvedla v knize Hegerová.