Když se člověk dusí, nelze čekat na záchranáře, upozornil lékař Vojtěch Mucha. Předsedu mladých praktiků redakce CNN Prima NEWS oslovila proto, aby popsal, kdy a jak správně provést Heimlichův manévr. Ten pacientům mnohdy může zachránit život.
Dušení jídlem se v minulosti stalo osudným kreslíři Káji Saudkovi a nyní zřejmě i teprve 34letému fotbalistovi Jakubovi Malinovi. Podle informací Blesku mladému muži v kritické chvíli nikdo nepomohl. Ačkoliv u něj lékaři obnovili oběh, v nemocnici zemřel. Odborníci upozorňují, že v podobných případech je důležitá okamžitá pomoc.
Podle předsedy mladých praktiků Vojtěcha Muchy je v první řadě potřeba rozeznat, zda se dotyčný opravdu dusí cizím předmětem, nebo je dušný. „Pokud jde o vodu nebo tuhou stravu, tak je Heimlichův manévr určitě namístě. Dušnost ale může být i při zápalu plic, astmatickém záchvatu nebo podobně,“ upozornil.
Jsou ale výjimky
K tomuto manévru přesto není doporučováno přistupovat hned. „U dospělých se nejprve doporučují údery do zad, a to doprostřed hrudníku a páteře – tak, abychom danému člověku pomohli vykašlat daný předmět. Ideální je, když je člověk předkloněn. U malých dětí to neprovádíme, ty naopak můžeme chytit za nohy a zkusit z nich předmět vytřepat,“ popsal Mucha.
Pakliže nic takového nezabírá, Heimlichův manévr může zachránit život. V případě dušení se totiž hraje o vteřiny. „Pacienta musíme chytit zezadu, jednu pěst dáme přímo těsně pod hrudník, druhou ruku dáme přes. Několikrát ho zmáčkneme,“ poradil předseda praktiků. Opět se tento chvat nesmí provádět u dětí ani u těhotných.
„Jsou to teoretická doporučení. Ve chvíli, kdy se člověk dusí, je potřeba zkoušet, co se dá. Všechna doporučení platí do chvíle, kdy pacient dýchá. Pakliže přestane dýchat, nezbývá nic jiného, než se pokusit o umělé dýchání. Je to jedna z mála výjimek, kdy se to doporučuje i laikům. Důvod je ten, že se někdy podaří tu věc, která tam uvízla, z průdušnice dostat do jedné z průdušek. Sice jsou dýchací cesty nadále ucpané, ale už jen z poloviny. Jedna plíce člověku zpravidla stačí, aby mohl aspoň nějak dýchat,“ podotkl.
První pomoc je podle něj v tomto případě nezastupitelná. „Čekat na záchranku je hrubá chyba, to by měl každý vědět,“ dodal jasně Mucha. Na podobné postupy upozornil na sociálních sítích například i lékař urgentní medicíny Marek Dvořák.