Britský herec Riz Ahmed chce změnit obraz muslimů ve filmech. Podle něho v nich příliš často hrají postavy se záporným charakterem nebo jako oběti zločinů, případně outsideři. „Data nelžou. Je to opravdový problém, který má své náklady,“ uvedl Ahmed.
Muslimové jsou podle Rize Ahmeda ve filmech vyobrazováni v negativním světle, když už v nich hrají. Podle studie Annenberg Inclusion Initiative se v méně než deseti procentech filmů, které šly v letech 2017 až 2019 do kin v USA, Velké Británii, Austrálii a na Novém Zélandu, vyskytuje alespoň jeden muslim, který hrál postavu, jež ve filmu promluví.
Muslimové prý často vystupují v záporných rolích nebo jako oběti kriminálních činů, outsideři či lidé, kteří někoho ohrožují. Asi třetina muslimských filmových postav byla pachateli násilí a více než polovina z nich byla terčem násilí.
Klíčové je vzdělání
Al-Baab Khan, jeden z autorů zmiňované studie, připomněl, že filmy vyobrazují muslimskou komunitu ve velmi zúženém obraze. „Muslimové žijí po celém světě. Mají své přátele, své sousedy, své firmy, které jsou součástí jejich moderního života,“ řekl agentuře Reuters.
„Data nelžou. Studie ukazuje, že jde o velký problém, který má své náklady v podobě ztraceného potenciálu, nebo dokonce ztracených životů,“ uvedl Riz Ahmed s tím, že se to musí změnit. Sám se o to chce přičinit finanční podporou vzdělávání muslimů. Podle něho je vzdělání klíčovým faktorem, který může dát šanci většímu počtu z nich prosadit se právě třeba i ve filmovém průmyslu.
Osmatřicetiletý Ahmed se narodil v Londýně pákistánským imigrantům a právě vzdělání považuje za moment, který mu pomohl nastartovat kariéru. „Kdyby se mi ho nedostalo, za což vděčím také soukromým donátorům, těžko bych byl schopen studovat herectví,“ dodal Riz Ahmed.