Rentgenová observatoř Chandra, která se pohybuje po oběžné dráze Země, poprvé v historii natrefila na jev, jehož zkoumáním by lidstvo mohlo nalézt první planetu mimo naši galaxii Mléčná dráha. Tajemný vesmírný objekt se zřejmě nachází ve Vírové galaxii, zhruba 28 milionů světelných let od modré planety.
Vědci už sečetli ve vesmíru téměř pět tisíc exoplanet, tedy planet, které obíhají kolem jiné hvězdy než Slunce. Jenže se dosud vždy jednalo o kosmické objekty, které se pohybovaly v prostoru galaxie Mléčná dráha, v níž se nachází i Země.
Obří asteroid může trefit Zemi, NASA vypočítala datum pádu. Čína ho chce sestřelit
Vědci s obavami sledují vesmírné putování planetky Bennu, která se nyní proměnila spíše v nebezpečný asteroid mířící k Zemi. Americká NASA vypočítala, že těleso může dopadnout na modrou planetu kdykoli v intervalu mezi tímto rokem a rokem 2300. Za nejpravděpodobnější ale označila jedno konkrétní datum.
Teď ale americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ohlásil historický průlom. A jak to tak bývá, k objevu došlo docela náhodou. NASA má na oběžné dráze rentgenový dalekohled s názvem Chandra, který průběžně vytváří vysoce kvalitní snímky vzdáleného kosmu. Právě na základě dat od Chandry vědci natrefili na potenciální první planetu mimo naši galaxii.
Teleskop v jednu chvíli odhalil, že na určitém místě ve Vírové galaxii klesla světelnost, což dost možná způsobil právě průlet určité planety před některou z hvězd. Ve své podstatě šlo o jev podobný částečnému zatmění Slunce. Stejným způsobem už astronomové v minulosti objevili řadu v současnosti uznávaných exoplanet.
Vědci nemusí na planetu narazit dalších 70 let
Vědci by teď rádi svůj předpoklad potvrdili. To ale nebude jednoduché. Potenciální planeta ve Vírové galaxii je zřejmě obrovská a pohybuje se po rozměrné orbitě. Takže experti nemusí na planetu v průběhu dalších 70 let vůbec narazit. Teoreticky mohlo pokles světelnosti způsobit i mračno prachu či plynu, to ale podle vědců není příliš pravděpodobné.
„Víme, že jsme představili velmi vzrušující a smělou myšlenku, takže očekáváme, že se na ní ostatní astronomové velmi důkladně zaměří,“ sdělila BBC Julia Berndtssonová, spoluautorka studie o objevu nové exoplanety.