Jermanová o „grilování“ Síkely: Otazníky jsou kolem jeho majetku. Zapotí se, míní Charanzová
Mléčná dráha
Výpis příspěvků ke štítku „Mléčná dráha“
Kosmická senzace. Astronomové mají první snímek černé díry uprostřed Mléčné dráhy
Jmenuje se Sagittarius A* a astronomové konečně vědí, jak vypadá. Snímek obří černé díry, která se nachází ve středu naší galaxie, Mléčné dráhy, je podle CNN prvním vizuálním potvrzením, že tento vesmírný útvar skutečně existuje.
Astronomové nahlédli do budoucnosti Země. Co se stane, až vyhoří Slunce?
Astronomové objevili vůbec první planetární systém, který se podobá očekávanému osudu naší sluneční soustavy. Dlouhá léta si kladli otázku, co ji čeká, až Slunce za zhruba pět miliard let dosáhne konce svého života. Nyní mají „křišťálovou kouli“, která jim náš osud nastíní.
Historický vesmírný průlom. NASA je poprvé na stopě planety mimo naši galaxii
Rentgenová observatoř Chandra, která se pohybuje po oběžné dráze Země, poprvé v historii natrefila na jev, jehož zkoumáním by lidstvo mohlo nalézt první planetu mimo naši galaxii Mléčná dráha. Tajemný vesmírný objekt se zřejmě nachází ve Vírové galaxii, zhruba 28 milionů světelných let od modré planety.
Život mimo Zemi je pravděpodobnější, než se myslelo. Vědci učinili zásadní objev
Mimozemský život v naší galaxii je pravděpodobnější, než se dříve myslelo. Vědci totiž objevili uvnitř Mléčné dráhy množství molekul, na základě kterých mohou vzniknout podmínky k životu stejně, jako se tomu stalo na Zemi. O nové studii informuje web The New York Post.
Měsíc ukrojil kus Slunce a nastalo částečné zatmění
Blíží se největší červnová událost na obloze – částečné zatmění Slunce, které nastane 10. června. Půjde o nejvýše položené sluneční zatmění, pozorovatelné z území ČR a Slovenska, až do roku 2179. Již v těchto dnech můžeme rovněž vidět „noční svítící oblaka“, která se letos objevila nezvykle brzy, informoval astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.
Vědci objevili žhavou a hornatou superzemi. Je téměř stejně stará jako vesmír
Astronomové objevili žhavou a hornatou superzemi, která obíhá okolo jedné z nejstarších hvězd naší galaxie. Je asi o polovinu větší než Země a má trojnásobek její hmotnosti, kolem své hvězdy však oběhne dvakrát rychleji než Země kolem Slunce.
Vědci poprvé zachytili záhadné záblesky uvnitř naší galaxie. Jsou nepředstavitelně silné
V naší galaxii byly objeveny záhadné a intenzivní výbuchy rádiové energie. Rychlé rádiové záblesky (FRB) trvají jen zlomek sekundy, ale mohou být stomilionkrát silnější než Slunce. Přes jejich intenzitu zůstává původ FRB do značné míry záhadou. Zprávu zveřejnil server Independent.
Na pozorování Perseid si vyhraďte příští týden, nejlepší noc bude z 12. na 13. srpna
Pro pozorování Perseid bude nejlepší čas příští týden, nejlepší noc bude z 12. na 13. srpna, nebe se vyplatí pozorovat i z 11. na 12. a z 13. na 14. srpna, říká Pavel Suchan, tiskový tajemník Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Lidé však podle něj tentokrát musí počítat s tím, že jim podívanou trochu ztíží Měsíc.
Kolik váží galaxie? Vědci z Arizonské univerzity to vědí!
Hmotnost jako 960 miliard Sluncí má prý naše galaxie Mléčná dráha. Aspoň to tvrdí vědci z Arizonské univerzity v Tucsonu, kteří dodávají, že celých 85 procent hmotnosti tvoří takzvaná temná hmota. Vesmírnou zajímavost zveřejnil časopis The Astrophysical Journal.