360°, Martin Weiss, Martin Kovář, Tomáš Klvaňa - 24.5. v 21:20
V úterý 25. května uplyne rok od smrti Afroameričana George Floyda, za jehož vraždu byl odsouzen nyní již bývalý policista Derek Chauvin. „Nejedná o standardní situaci. Bez ohledu na to, co si soudci a porota mysleli, nemohli rozhodnout jinak. Jiný rozsudek by pro USA a napětí mezi Afroameričany a bělochy měl devastující dopad,“ uvedl v pořadu 360° Martina Půra na CNN Prima NEWS historik Martin Kovář.
Podle historika při procesu nešlo dělat nic jiného, než vinu Chauvina uznat. Komentátor Martin Weiss však proces považuje za férový. „Byť je třeba říci, že máme pocit, že jsme vše viděli, ale záběry ze zákroku, které obletěly svět, nezachytily situaci od začátku,“ konstatoval komentátor.
„Je zde ale nebezpečná situace, a to, že výsledek byl předurčený. Kdyby Chauvina neodsoudili, propuklo by v USA násilí,“ potvrdil Kovářova slova. Profesor z New York University Prague a komentátor Tomáš Klvaňa navíc doplnil, že stačilo, aby byl v porotě jeden republikán, a celý proces mohl dopadnout jinak. „Je ale docela dobře, že to dopadlo odsouzením Chauvina, na kterém se lidi shodli,“ dodal.
Nejedná se o nic unikátního
Kovář podotkl, že lidé mají pocit, že vlna nepokojů, demonstrací a boj mezi Afroameričany a bělochy v USA je něco unikátního. „To se však dělo již v 60. letech, kdy hořela ghetta. Moji studenti na tyto záběry koukají jako na něco šokujícího, ale to už tu bylo,“ podotkl historik. Eskalace problémů navíc podle Kováře pramení z frustrace Afroameričanů z vlády bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy: „USA zůstala rasově rozdělenější než před jeho vládou. A spolu s Floydem je toto výsledek.“
Weiss následně podotkl, že boj o práva Afroameričanů bude ještě nějaký čas trvat. „Je to ideologicky nastavené, že to bude nějaký čas horší,“ doplnil. Fakt, že se mnohé celebrity začínají omlouvat za to, že mají domy na místě, kde například žili otroci, tak není podle Kováře nečekaný. „Na to nemusíme chodit daleko ani v Česku. Koho by napadlo, že v první prezidentské kampani Miloše Zemana bude hrát otázka odsunu sudetských Němců,“ uvedl historik.
Ve výsledku se nakonec nejednalo o zanedbatelný bod kampaně. „USA akorát mají svou věc neustále před očima,“ řekl Kovář. Klvaňa navíc podotkl, že americká kultura je oproti naší středoevropské daleko agresivnější. „V tamní společnosti je velké množství zbraní, což v Evropě neznáme. V USA ji má každý pošťák,“ doplnil komentátor s tím, že vlna současných bouří jen tak neodezní, ale jednou opadne.
Historik Martin Kovář. Zdroj: CNN Prima NEWS
Weiss následně řekl, že místa, na kterých se demonstrovalo, zavíraly se obchody a nepokoje nabraly vysokých obrátek, budou nyní trpět: „Je to předurčené. Ta místa budou trpět a nevzpamatují se z toho.“