Proces Floyd: Chauvin vinen (zdroj: CNN Prima NEWS)
Smrt Afroameričana George Floyda vzedmula v minulém roce násilnou vlnu protestů, které ještě více polarizovaly americkou politickou scénu. Závěr procesu s policistou Derekem Chauvinem proto mnozí Američané sledovali s obavami. Konečný verdikt nakonec přinesl mnohým z nich pocit zadostiučinění. Liší se ale názory na fungování amerického soudního systému i přínos masivních protestů.
„Konečně! Modlím se za to, aby to byl nový začátek, kdy budou policisté konečně odpovědní za své činy,“ okomentovala rozhodnutí soudu pro CNN Prima NEWS Afroameričanka Marcella Haglerová, která se účastnila některých nenásilných protestů proti policejní brutalitě a rasismu.
Smrt George Floyda se jí velice dotkla i proto, že ona sama často čelí nevhodnému chování ze strany policistů. „S drsným zacházením policistů má zkušenost celá moje rodina. Zatím naštěstí nikdy nenabylo brutální fyzické podoby. Velmi často s námi ovšem jedná policie povýšenecky a snaží se nás shazovat,“ svěřila se Haglerová, která žila krátce v Minneapolisu, kde Floyd zemřel.
Reforma policie problém nevyřeší
Zároveň si ale nemyslí, že by reforma nebo zrušení samotné policie vedly k vyřešení stávající situace. „Nemám pocit, že by reforma policie byla vhodným řešením,“ zapochybovala žena, která nyní žije na Floridě, kde pracuje jako koordinátorka eventů v soukromé společnosti.
„To, co je opravdu nutné a musí se bezpodmínečně změnit, je hlavně způsob potrestání chybně jednajících policistů. S muži zákona, kteří jsou předpojatí k černochům a vraždí je, by se mělo zacházet odpovídajícím způsobem,“ prohlásila.
Pokud se policista dopustí vraždy, měl by podle ní být potrestán stejně jako civilista. „Žádné speciální zacházení. Taky by mu mělo být okamžitě pozastaveno vyplácení benefitů a náhrad na zdravotní péči. Policejní okrsek by vedle toho měl mít povinnost bez zbytečného otálení zaplatit veškeré náklady rodině oběti. Od poradenství až po pohřeb. To by ostatní policisty odradilo od brutálního násilí,“ řekla CNN Prima NEWS oslovená Američanka.
Komentátor Fox News: Vražda Floyda nerozdělila zemi
Rozsudek nad policistou Derekem Chauvinem výjimečně spojil i mnohé americké komentátory. „Můj kamarád mi řekl, že vynesení rozsudku přinese lidem skutečnou úlevu, protože tato událost rozdělila zemi,“ uvedl komentátor Fox News Greg Gutfeld. „Tato událost nerozdělila zemi. Každý, kdo zhlédl to video, musel být zhnusen. Neumím si představit, že by to někdo viděl a řekl: ,To bylo v pořádku‘,“ doplnil.
Podle něj nastal zásadní zlom v procesu v momentě, kdy obhajobou předvolaný soudní lékař David Flower řekl, že Floydovi měla být poskytnuta zdravotní péče. „Pokud obhajobou předvolaný svědek dá za pravdu žalující straně, jste v maléru,“ dodal Gutfeld.
Verdikt poroty pochválila i skalní příznivkyně exprezidenta Donalda Trumpa a komentátorka Fox News Jeannine Pirroová. „Tento proces patřil k těm méně obvyklým. Většinou porota nemá možnost vidět ani fotku oběti. V tomto případě měla možnost zhlédnout celou událost a prožít s obětí každou sekundu. Vidět, jak prosí o vzduch, jak prosí o nadechnutí se,“ uvedla.
Samotné vynesení rozsudku a potrestání Chauvina bylo podle Trumpovy tvrdé zastánkyně stejně tak „emoční“ jako „věcné“. „Fakta v tomto případu byla naprosto jednoznačná. Co ale ostatní lidé musí skutečně pochopit, je, že americký soudní systém funguje,“ dodala Pirroová.
Wall Street Journal odsoudil protesty
Podobné stanovisko zaujali i editoři konzervativního deníku The Wall Street Journal. „Verdikt ukázal, že (americký) právní systém není systémově rasistický a že policista, který překročil svou moc, může být shledán vinným,“ píše WSJ.
Deník také odsoudil protesty z minulého roku. „Pokud velká část Američanů skutečně věří, že pouze chaos v ulicích může být garancí spravedlivého procesu, pak tento proces bude znamenat jen velmi málo a čeká nás mnohem více nepokojů,“ uvádí WSJ.
Šok, že soudní systém funguje
Menší důvěru americkému soudnímu systému naopak vyjádřila levicová média. „Davy vydechly šokem, že soudní systém skutečně funguje proti policistovi a ve prospěch černocha,“ napsaly redaktorky progresivistického webu Vox.
V přímém kontrastu s konzervativními médii pak připisují výsledný verdikt právě masovým demonstracím a protestům. „Bouřlivé protesty veřejnosti, které trvaly více než rok, nebyly marné,“ myslí si redaktorky.
Za pravdu jim dává i politický analytik NBC News Eugene Robinson. „Tento rozsudek neznamená, že jsme se vypořádali s rasovou spravedlností nebo že jsme vyřešili problém s policií. Čeká nás ještě hodně práce,“ uvedl při úterním televizním rozhovoru. „Při vynesení rozsudku jsem skoro nedýchal. V minulosti jsme byli mnohokrát zklamáni a zrazeni. Zdálo se, že poroty si jednoduše nevážily životů černochů a jejich práv,“ dodal Robinson.