Pokecejte si s virtuálním Vémolou či Karlem IV. Česká AI aplikace „naklonuje“ téměř kohokoliv

Do arény chatovacích aplikací s umělou inteligencí vstupuje unikátní český projekt se zajímavou premisou. Platforma Hitchat.ai totiž umožňuje „naklonovat“ a následně rozpovídat známé osobnosti, historické postavy či prakticky kohokoliv. Stačí dostatek správných dat. Už nyní nabízí desítky různých lidí – není problém prohodit řeč s virtuální kopií bojovníka Karlose Vémoly či vyzpovídat ekonoma Lukáše Kovandu, ale také se zeptat na názor na současnou politiku třeba krále Karla IV. nebo československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

V jádru stál za platformou Hitchat.ai jednoduchý nápad: místo generické chatovací aplikace s umělou inteligencí vytvořit konkrétní specializované avatary s vlastními charakterovými vlastnostmi a jazykem. V praxi český projekt „klonuje“ osoby a vytváří jim virtuální kopie – a to včetně hlasu.

„Funguje to tak, že se domluvíme s nějakou osobností, vyzpovídáme ji, vytvoříme jí osobnostní profil pro AI, v podcastovém studiu nahrajeme a naklonujeme její hlas a poté do modelu nahrajeme další data, například informace z dostupných dokumentů, YouTube, podcastů či sociálních sítí,“ popsali autoři Radek Lunda a Tomáš Podrazil postup, jak vzniká takový klon.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ráj pro nostalgiky. V Enteru jsme zamířili do unikátního Muzea her, kterému nechybí téměř nic z herní historie

Podobným způsobem funguje i klonování historických osobností, jako jsou král Karel IV., vojevůdce Napoleon nebo prezident Tomáš Garrigue Masaryk. I zde přichází na řadu důkladná rešerše a pečlivé sbírání dat, aby avataři významných person z dějin byli co nejautentičtější. Lidé se jich mohou ptát nejen na jejich život, ale také na současné dění ve světě – i o tom dokážou řečnit.

A nemusí jít ani zdaleka pouze o celebrity a historické osobnosti – možností využití má být celá řada. Svého avatara si budou moci vytvořit například učitelé pro zpestření nebo doplnění výuky či HR manažeři k zaučení nově nastupujících zaměstnanců do firmy. Umí také ve všech významných jazycích „rozmluvit“ každý druh manuálu, směrnice či učebnice. Nebude tak problém si vytvořit vlastního doučovatele japonštiny, výživového poradce nebo „AI vševěda“, který poradí s firemními pravidly, daňovou problematikou či trestním právem.

Oproti mnohým podobným nástrojům si ovšem avataři pamatují i předchozí konverzace a informace, které s nimi uživatelé sdílí, což poslouží především virtuálním koučům či poradcům. Výhodou je i fakt, že klony – často na rozdíl od svých živých předloh – budou ovládat až 30 různých cizích jazyků. Též mají být prakticky nonstop k dispozici.

Autoři mají na kontě již vyšší desítky avatarů různých influencerů, historických osobností či sportovců. Vyjma zmíněných historických postav nechybí v rozsáhlém výčtu například bojovník Karlos Vémola, ekonom Lukáš Kovanda nebo bývalý fotbalista Petr Švančara. „Aktuálně pracujeme například na Jakubu Kohákovi,“ prozradili tvůrci.

Bohdalová s osobností Okamury? To neprojde

Na tiskové konferenci přišli i „živé“ předlohy avatarů, například kouč a trenér Marian Jelínek. Ten původně chtěl vytvořit koučovací aplikaci, nakonec se ale stal součástí Hitchat projektu. „Jako psycholog říkám – zachovejme lidský kontakt. Je to velký pomocník, ale určitě by to neměl být náš pán,“ poznamenal Jelínek k virtuálním avatarům. Sám se ale těší, jak věrného klona autoři časem vytvoří, až do něj „nalijí“ další a další data.

Nástroj ovšem nebude zcela bez omezení. Kromě toho, že jde o placenou službu, budou některé profily avatarů podléhat kontrole, aby nedošlo ke zneužití známých jmen. Kupříkladu nebude možné vytvořit virtuálního avatara herečky Jiřiny Bohdalové s osobnostními daty poslance Tomia Okamury (SPD). Nebo premiérovi Petru Fialovi (ODS) přiřadit osobnost popového krále Michaela Jacksona. Jakmile dojde na známá jména, musí vše projít ověřením.

„Abychom předešli riziku, že by někdo mohl založit avatara jiné osoby a šířit pod jejím jménem nepravdivé informace, každý avatar na Hitchat.ai prochází důkladným validačním procesem. Před zveřejněním ověřujeme identitu a autenticitu avatara, aby bylo zajištěno, že jde o věrohodnou reprezentaci dané osobnosti,“ zdůraznili autoři na tiskové konferenci.

Hitchat.ai se chystá také do zahraničí. V rámci chystané celosvětové výstavy Expo 2025 v japonské Ósace se představí návštěvníkům v českém pavilonu. Konkrétně by se tam měl rozpovídat digitální klon významného českého vědce a zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Rychlý a Vašut se vrací do světa videoher. Nejde o Mafii, ale o slovenskou válečnou strategii

Tagy: