Rychlý a Vašut se vrací do světa videoher. Nejde o Mafii, ale o slovenskou válečnou strategii

Ve hře Forgotten but Unbroken zazní hlasy českých herců Petra Rychlého, Marka Vašuta nebo Richarda Wágnera.

Trailer s českým dabingem ke hře Forgotten but Unbroken

Ovládněte odbojovou skupinu partyzánů a vypořádejte se s nacisty. Ve slovenském studiu Centurion Developments vzniká tahová strategie Forgotten but Unbroken, která vyjde už příští týden. Titul z druhé světové války sleduje příběhy hrdinů z protinacistického odboje, kteří se postaví Wehrmachtu a Hlinkově gardě. Vývojáři uvedou svou hru na trh 18. listopadu během akce Czech and Slovak Games Week. Kromě příběhů z československé historie lákají i na dabing s Petrem Rychlým nebo Markem Vašutem, kteří se proslavili rolemi v legendární Mafii. Autoři však museli řešit i problémy se slovenským zákonem o extremismu, který jim nedovoluje ve hře použít hákový kříž a další nacistické symboly.

Slovenští vývojáři začali na své hře pracovat už před šesti lety. Nyní oznámili, že tahovou strategii Forgotten but Unbroken vydají 18. listopadu během akce zvané Czech and Slovak Games Week. Autoři ze studia Centurion Developments lákají i na slavné české hlasy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pořad Enter je zpět. Zamířili jsme na největší tankovou akci a testovali skládačku od Samsungu

Petr Rychlý a Marek Vašut, kteří se proslavili dabingem hlavních postav v legendární Mafii, se do videoherního světa vrací prostřednictvím novinky Forgotten but Unbroken. Dále je doplní herec Richard Wágner, který propůjčil svůj hlas Jindřichovi ze Stříbrné Skalice v oblíbeném středověkém RPG Kingdom Come: Deliverance.

Forgotten but Unbroken je taktická a tahová akční strategie, kde hráči cvičí a ovládají partyzánské jednotky, s nimiž se snaží porazit nacistický Wehrmacht a nechvalně známou Hlinkovu gardu.

Odbojáři činili neuvěřitelné věci

Příběh se má točit kolem zapomenutých hrdinů ze druhé světové války, kteří se však nenechali zlomit zrůdným nacistickým režimem. Velkou inspirací pro tvůrce byla odbojová skupina Tři králové.

„Je problém si o nich dohledat informace, ale když už něco najdete, tak zjistíte, že dělali neuvěřitelné věci,“ řekl reportérům CNN Prima NEWS šéf vývoje Branislav Guláš.

„Ale nikdo o nich neví. A to nás inspirovalo. Tito lidé jsou totálně zapomenutí, ale nikdo je nezlomil,“ dodal.

Na Slovensku jsme si vyzkoušeli demo a hra se opravdu věrně drží žánru, který proslavily slavné série X-COM nebo Jagged Alliance. Forgotten but Unbroken se vedle toho může opřít o český dabing s nezaměnitelnými hlasy Petra Rychlého, Marka Vašuta nebo Richarda Wágnera.

Kromě namluvených cutscén se čeština nebo němčina objeví i v hláškách samotných vojáků během vykonávání příkazů. Tvůrci před vydáním představili i hlavního záporáka, kterým je nacistický velitel Otto Skorzeny.

Vývojáři si zakládají na autenticitě, proto jednotky a jejich uniformy, ale i zbraně a příběhy musí věrně odpovídat druhé světové válce. Jenže ve hře nenajdete ani jeden hákový kříž.

GALERIE: Videohru Forgotten but Unbroken nadabovali slavní čeští herci

Není to možné, jinak by tvůrci mohli mít oplétačky se zákonem. Podobnou legislativu mají například i v Německu, kde nacistická symbolika sice být může, v takovém případě ale hráči nemohou za takto označené jednotky hrát. Slovenský zákon neumožňuje ani to.

Hákový kříž vynechte, řekli kriminalisté

„Před několika roky byl zákon o extremismu dost nešťastně změněn a je trochu zmatečný a chaotický,“ uvedl Guláš. „Mluvil jsem přímo s vyšetřovateli, kteří řeší extremistické trestné činy, a ti mi jasně řekli, že na základě zákonných úprav je ten led tak tenký, že být námi, raději by hákový kříž vynechali.“

Slovenské studio Centurion Developments také během letošního roku uzavřelo významnou dohodu a získalo partnera pro dokončení své hry. Stal se jím slavný vydavatel MicroProse.

Videohry pomáhají ventilovat emoce, zdůrazňují čeští vědci. Závislost podle nich vzniká vzácně

Jedni je považují za zlo, jiní v nich vidí dobro. Kolem hraní videoher panuje mnoho emocí. Výzkumníci z Masarykovy univerzity v Brně se proto zaměřili na to, co hráči prožívají při hraní videoher i v běžném životě. Tři roky zkoumali chování lidí, kteří se pravidelně pouštějí do on-line světů, a zjistili, že hry mají hned několik pozitivních aspektů. Výzkumný tým připouští, že na videohrách může vznikat i závislost, ale bývá poměrně vzácná.

Firma, jejímž zakladatelem je legendární kanadský vývojář Sid Meier, se proslavila vývojem leteckých simulátorů či strategie Civilization. Rovněž vydala tahovou strategii X-COM, která slovenským vývojářům posloužila jako velká inspirace.

„Abych férově přiznal, MicroProse naskočil do poslední čtvrtiny vývoje. První tři čtvrtiny byly doslova financované ze soukromých peněz. Vydavatel přispěl na vývoj pěknou sumou, díky němu jsme hru dofinancovali a podařilo se nám zachovat spoustu věcí. Především jsme byli rádi, že přistoupil k věcem tak, že se neškrtalo,“ uvedl spoluzakladatel Centurion Developments Róbert Servický.

Vývojáři se během šestiletého vývoje několikrát spálili nebo se rozhodli jít cestou, která se ve finále ukázala být spíše slepou uličkou. Přesto se tahová strategie blíží do finiše.

Na svět přijde 18. listopadu během akce zvané Czech and Slovak Games Week, jejímž smyslem je oslava tuzemských tvůrců videoher. Z hratelného dema, které jsme si ve slovenské Nitře vyzkoušeli, můžeme usoudit, že titul má velmi dobrý potenciál. Definitivní verdikt ale vyřknou až samotní hráči, kteří rozhodnou o úspěchu či neúspěchu Forgotten but Unbroken.

Herní a technologický pořad Enter můžete sledovat každou sobotu ve 22:40 nebo v úterní repríze ve 23:40 na CNN Prima NEWS či přímo na webu CNNPrima.cz, kde najdete také archiv odvysílaných epizod. Jednu z nich si můžete pustit níže.

Tagy: