Záchranné týmy Malajsie, Singapuru, USA a dalších zemí se snaží najít indonéskou ponorku, která zřejmě klesla příliš hluboko a uvízla u mořského dna. Tamní 53členné posádce tak rychle ubývá kyslík a bez pomoci se nedokáže sama dostat nad hladinu. Plavidlo se ztratilo někde v oblasti Balijského průlivu.
Při záchranných akcích ve středu indonéské námořnictvo našlo ropné skvrny v oblasti, kde se měla ponorka cvičně ponořit. Do hledání se zapojila letadla i lodě, které prozkoumávají oblast sonarem. Podle námořnictva ropné skvrny mohou naznačovat, že ponorka měla problémy, nebo mohou být signálem vyslaným posádkou.
Indonéské námořnictvo uvedlo, že se plavidlo pravděpodobně ponořilo podstatně hlouběji, než je pro něj bezpečné. „Je možné, že při ponoru došlo k výpadku elektřiny, posádka ztratila nad ponorkou kontrolu, nemohla provést záchranné kroky a plavidlo kleslo do hloubky 600 až 700 metrů,“ napsalo ve středu v prohlášení námořnictvo.
Podle jihokorejské firmy, která ponorku vyrobenou v roce 1977 v Německu modernizovala, se plavidlo může ponořit bez negativních následků do hloubky 200 metrů pod hladinou moře. Tento předpoklad podle námořnictva výrazně snižuje šanci posádky na přežití. V oblasti může hloubka mořského dna dosahovat až 1 500 metrů.
Velitel indonéského námořnictva Yudo Margono řekl, že posádka na palubě ponorky má dostatek kyslíku do soboty a že plavidlo je v dobrém stavu. Podmínky pro pátrací a záchranné operace jsou rovněž dobré, dodal.
Na žádost Indonésie o pomoc reagovaly okolní země kladně. Singapur, USA a Malajsie již vyslaly své záchranné lodě, které by na místo měly doplout mezi sobotou a pondělím. Pomoc nabídly i Austrálie, Německo, Francie, Rusko, Indie, Turecko či Jižní Korea.
Ponorka KRI Nanggala-402 se v úterý účastnila vojenského cvičení. „Po nácviku torpédování ale nenahlásila výsledky, jak bylo plánováno,“ uvedl mluvčí námořnictva. Ve středu se po ponorce bezvýsledně pátralo v oblasti 96 kilometrů od ostrova Bali.