Hledá se šampionka formule 1. Český miliardář Komárek chce vypátrat ženské „Hamiltony“

Do kokpitu formule 1 nemůže usednout někdo fyzicky nepřipravený. Ale zároveň na trati nevyhrává pilot s největší silou, rozhodují dovednosti, odvaha, mentální stránka a monopost. Tím pádem může být za volantem i žena, oproti většině sportů nemá hendikep. Může, ale ve skutečnosti to tak není. Motorsport včetně F1 je silně machistickým světem. Právě to chtějí změnit český miliardář Karel Komárek spolu s bývalým jezdcem Davidem Coulthardem.

Při příležitosti nadcházející Grand Prix Velké Británie byla na okruhu Silverstone spuštěna nezisková iniciativa nazvaná More than Equal (Víc než rovné). Ideově a finančně za ní stojí druhý nejbohatší Čech Karel Komárek s investiční skupinou KKCG a třináctinásobný vítěz velkých cen F1 David Coulthard.

Dvojice a její tým upozorňují na značnou genderovou nerovnost v motorsportu celkově a formuli 1 zvlášť. Cílem není násilím dotlačit závodnice do populárního seriálu a vytvořit v dnešním hyperkorektním světě populární kvóty. Ale pokud někde existuje supertalentovaná pilotka, která se svými vlastnostmi vyrovná Maxi Verstappenovi a spol., pak by bylo dobré jí umožnit na velkolepé scéně ukázat, co se v ní skrývá.

Platilo a platí, že ženy narážely v prostředí nejrychlejších aut na různé bariéry – přehlížení, nedostatečnou podporu, pohrdání. Veškerou pozornost týmů a sponzorů na sebe strhávají muži, či spíše chlapci. Závodnice zůstávají mimo radar, jejich potenciál je objeven – pokud vůbec – příliš pozdě.

Neexistuje parametr, který by bránil úspěchu

Coulthard zmiňuje osobní zkušenost. „Vždy jsem byl přesvědčen, že má sestra Lynsay Jacksonová byla větší přírodní talent na závodění než já. Zásadní rozdíl mezi námi byl, že já dostal podporu rozvíjet se jako závodník, zatímco ona ne. Každý talent je nutné podchytit a podpořit v útlém věku a mojí ambicí je, aby každá další Lynsay, která se objeví, měla stejné podmínky prorazit a vítězit ve Formuli 1 jako muži.“

More than Equal proto sdružuje špičkové skauty, fitness kouče, psychology, výživové poradce, trenéry i závodníky ze světa motorsportu, kteří mají jeden společný cíl. Nalézt závodnici s náležitými predispozicemi, které pomohou stát se historicky první šampionkou formule 1.

Klíčovou součástí v revoluční misi je společnost Hinsta Performance, globální lídr v coachingu zaměřeném na maximalizaci výkonnosti a sportovního potenciálu. „Můžeme s jistotou prohlásit, že neexistuje parametr, u kterého by žena nemohla dosáhnout hodnot potřebných k úspěchu,“ uvádí generální ředitelka Annastiina Hinsta.

Ženy získaly výraznější prostor v motorsportu tři roky zpátky, kdy vznikl formulový seriál W series. Ale závodů je málo, auta mají daleko do vozů z „ef jedniček“, rozdíl v odměnách i sledovanosti je ještě markantnější.

Proto Komárkova a Coulthardova snaha vyhledávat nadějné pilotky, budovat jejich fyzickou sílu, vítězné myšlení, mentální odolnost, zvyšovat závodní rychlost a v neposlední řadě postavit most vedoucí ke slavným stájím a sponzorům.

Tak, aby se v budoucnu ve výčtu vedle mistrů světa Lewise Hamiltona, Michaela Schumachera, Sebastiana Vettela, Ayrtona Senny a dalších objevila aspoň jedna mistryně.

Všehovšudy jen dvě ženy – Italky Maria Teresa de Filippisová a Lella Lomardiová – si připsaly start ve formuli 1. Poslední účast Lombardiové mezi elitou spadá do roku 1976, De Filippisová závodila v 50. letech.

Tagy: