Hledají se nové cíle ruské armády. Analýza ukázala pět míst, kde se bude fronta hýbat

Po ruském obsazení Avdijivky se podle listu The New York Times otevírá možnost, že se válečná fronta po měsících patu začne zase výrazněji hýbat. Momentum se přitom podle analýzy nachází na straně Rusů, kteří mají možnost díky přesile postoupit hned na pěti různých úsecích fronty. Kde?

Ukrajinská armáda se v pátek stáhla ze strategického města Avdijivka. Zbytky jednotek opustily sektor, aby je ruští vojáci neobklíčili. Obsazení taktického bodu armádou Moskvy je největším zvratem na frontě od ruského záboru Bachmutu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rusko ve válce vede, Zelenskyj bije na poplach. CNN popsala, co znamená stažení z Avdijivky

List The New York Times se domnívá, že Ukrajina se teď dostala do mimořádně svízelné situace. „Nedostatek vojáků, nedostatek zbraní. Ukrajinské jednotky jsou zřejmě v nejvíce nejisté pozici od prvních měsíců války,“ uvedl web.

Podle něj se momentum znovu překlopilo na stranu Rusů, kteří mají početní i materiální převahu. Analýza The New York Times vypočítává hned pět míst, kde se může fronta v příštích týdnech hnout.

Co bude s Avdijivkou?

Válka na Ukrajině je poziční partií. S každým obsazeným metrem půdy se může dělostřelectvo dané strany posunout o kus dál. I proto je pro Ukrajince ztráta Avdijivky skličující. Armádě Kyjeva ztíží ostřelování Doněcku a Rusům naopak významně usnadní logistické operace za frontovou linií.

Rusko mělo ve směru na Avdijivku vyčlenit zhruba 50 tisíc mužů, kteří nyní mohou postoupit dále na západ. „Není jasné, jak daleko budou Rusové schopni boj posunout za Avdijivku. Stejně tak se neví, jak dobře mají Ukrajinci vybudované další obranné linie. Sousední velká populační centra, kde žijí desítky tisíc civilistů, jsou však vzdálena jen asi 56 kilometrů na západ,“ napsal The New York Times.

Marnost v Marjince

Ruská armáda může využít uvolněných sil z Avdijivky také k postupu kolem Marjinky. Město duchů, ve kterém už oficiálně nežije jediný civilista, obsadila Moskva na konci minulého roku.

Z Marjinky mohou Rusové ze severu podnikat útoky na Vuhledar – tvrdě zkoušené město, které ale Ukrajinci stále drží. Zvláště masivní nájezdy na Vuhledar dělali Rusové loni. Vojáci běhali přes minová pole, z města zbyly trosky a došlo k největší tankové bitvě celé války. Ukrajinci ale pozice udrželi. Teď budou zřejmě čelit novému tlaku.

Triumf v Robotyne

Dalším třecím bodem bude podle analýzy Robotyne. Jedná se o pozůstatek loňské ukrajinské protiofenzivy, při které Kyjev osvobodil jen několik vesnic. Robotyne byla jednou z nich. Rusové se následně opakovaně snažili své pozice získat zpět, jenže neuspěli.

Podle ukrajinských informací je v oblasti už nyní více ruských vojáků, než kolik bojovalo o Avdijivku.

Sto tisíc vojáků u Kreminny

Fronta se může hýbat také na severu. U Kreminny udržuje Rusko dlouhodobě kolem 100 tisíc vojáků. Z města podniká výpady směrem na Kupjansk a Lyman. V ohrožení může být také Charkovská oblast, na kterou Rusové už znovu tlučou.

Mlýnek Bachmutu se zase točí

Ukrajinská armáda také s obavami znovu upíná pozornost k Bachmutu. Město po krvavé bitvě ztratila loni. Během letní protiofenzivy se tam ale Ukrajincům relativně dařilo. I v Bachmutu se ale začíná dynamika války znovu proměňovat.

Kyjev se obává, že chce Rusko obsadit nedaleký Časiv Jar, což by vystavilo důležité město Kramatorsk zvýšené dělostřelecké palbě. V oblasti má Moskva 62 tisíc vojáků.

VIDEO: Ukrajinské stažení

Tagy:
válka Ukrajina Rusko Avdijivka Kreminna Bachmut Marjinka Robotyne