reklama

Hledali jsme nejlevnější vozy s automatickou převodovkou. Je mezi nimi i Škoda

Automat už dávno není doménou jen velkých aut. V cenících automobilek dnes najdete hned 11 modelů, které se se svou cenou vejdou do 400 tisíc korun. Nabízí se přitom hned se třemi druhy moderních převodovek.

reklama

Rád auto ovládám sám, s automatem roste spotřeba a ještě je pomalejší –⁠ to jsou nejčastější argumenty těch, kteří by si nikdy do své garáže auto bez spojkového pedálu nepořídili. Možná je to dáno tím, že si pamatují ještě dřevní dobu automatických převodovek, které opravdu řadily pomalu, auta s nimi rozvážně plula krajinou a spolykala velké množství paliva. Dnešní moderní automaty jsou ale jiné. Nabízí celou řadu funkcí, jsou lehké a řadí inteligentně. Ve spotřebě se často liší jen nepatrně.

Dobrou zprávou je, že automatické převodovky už nepatří jen do dražších vozů. Prohledali jsme aktuální ceníky automobilek a našli jsme celkem 11 vozů s automatem, které se s cenou vejdou do 400 tisíc korun. Dokonce jsou hned tři, jež stojí méně než 300 tisíc korun. I v tak nízké cenové relaci najdete všechny druhy dnes používaných automatů. Kompletní přehled všech nalezených vozů včetně motoru, výbavy a ceny najdete výše v přiložené fotogalerii.

Robot je nejlevnější

Zajímavým příkladem je hned nejlevnější vůz s automatickou převodovkou v Česku. Je jím Hyundai i10 1.0i AT ve výbavě Comfort za 279 990 Kč. Jeho benzinový tříválec je spojen s pětistupňovou robotizovanou převodovkou. Jde o systém nejvíce podobný manuální převodovce, jen spojku nahrazuje elektronika. Jeho výhodou je nízká hmotnost i spotřeba. Oproti modelu s manuálem zkonzumuje v průměru jen o dvě deci paliva navíc. Robotizovanou převodovkou mají i další dva vozy do 300 tisíc korun, tedy Kia Picanto a Toyota Aygo.

Nejdostupnější modelem s automatickou převodovkou typu CVT je Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC ve výbavě Invite za 309 850 korun. Systém automatu je bezstupňový, jde v podstatě o obdobu variátoru, který známe ze skútrů. Vnitřnosti tvoří řetěz a dva kužely, které se plynule pohybují, čímž mění převodový poměr. Výhodou je hladká akcelerace bez škubání, problém ale nastává pod plným plynem, kdy převodovka vytočí motor vysoko a pak jej drží v otáčkách. Zvuk vozu, obzvlášť s malým motorem, připomíná vysavač.

Dvě spojky pro Fabii

Škoda Fabia je s motorem 1.0 TSI DSG ve výbavě Active nejlevnějším vozem v Česku, ve kterém si můžete vyzkoušet dvouspojkovou automatickou převodovku. Vyjde na 354 900 korun. Jak označení napovídá, systém používá dvě spojky, kdy jedna řadí liché a druhá sudé převodové stupně. Automat se tak může dopředu připravit na přeřazení a změna stupňů je díky tomu blesková. Řidič s manuální převodovkou by nebyl rychlejší. I tady se liší spotřeba proti manuálu jen v řádů decilitrů.

Poslední používaný typ automatické převodovky, tedy klasický hydrodynamický měnič, jsme u vozů do ceny 400 tisíc korun nenašli. Jde o nejklasičtější koncepci, která je známá už z předválečné éry automobilů. Samozřejmě do moderní doby přišla s řadou vylepšení. Dnešní systémy zajišťují hladký rozjezd a mají dlouhou životnost. Nevýhodou je vysoká hmotnost a také vyšší spotřeba. Nejdostupnější je v Citroënu C3 1.2 PureTech (81 kW) ve výbavě Shine za 414 900 Kč.

Tagy:

Hlavní zprávy

Výzkum WHO o původu koronaviru byl zbrklý. Dokument CNN hledá zdroj pandemie
CNN

Výzkum WHO o původu koronaviru byl zbrklý. Dokument CNN hledá zdroj pandemie

Lidstvo přežilo už téměř dva roky koronavirové pandemie a vědci se stále nedokážou shodnout, odkud se virus vzal. Řada expertů nepovažuje výzkum Světové zdravotnické organizace ve Wu-chanu za kvalitní, a důležitá data tak stále chybí. V novém dokumentu CNN se experti celého světa snaží znovu najít to nejdůležitější – pravdu.

Kdo financuje nezávislou žurnalistiku? Nadační fond rozděluje miliony, dárce ale tají
Média

Kdo financuje nezávislou žurnalistiku? Nadační fond rozděluje miliony, dárce ale tají

Nadační fond nezávislé žurnalistiky rozdělil v loňském roce na různé mediální projekty přes sedm milionů korun. V tom letošním se částka blíží osmi milionům. Největší grant získala společnost FORUM 24, jejímž majitelem je známý novinář Pavel Šafr. Odkud Nadační fond získává peníze a jak je rozděluje, se však nedozvíme. „Je to zbytečné oslabení autority této instituce a její práce,“ myslí si politolog Jan Kubáček.

Romské oslavy: Otřesný hluk a žádné roušky. Je to horor, stěžují si obyvatelé Prešova
Slovensko

Romské oslavy: Otřesný hluk a žádné roušky. Je to horor, stěžují si obyvatelé Prešova

Coviv necovid, v Prešově to podle obyvatelů žije. V tamním podniku se konají takzvané bašavely – romské oslavy. Kromě hluku, na který si sousedé stěžují, je trápí ještě zásadnější věc. Účastníci party nedodržují žádná protikoronavirová opatření. O rouškách ani rozestupech nemůže být ani řeč, a to přesto, že na Slovensku nakažených každým dnem přibývá.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Očkovat proti covidu a chřipce současně? Univerzální vakcína se testuje, říká Prymula

Chřipka letos připravuje nebývale silný úder. Tvrdí to někteří odborníci a stejně jako u covidu nabádají k očkování. Klidně obě vakcíny najednou. Jenže nechat si současně aplikovat vakcínu proti covidu a chřipce může podle některých praktiků pro organismus znamenat pořádnou zátěž a pacientům tak doporučují alespoň dvoutýdenní odstup. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve vysílání CNN Prima NEWS sdělil, že se nyní testuje univerzální vakcína.

Láva se valí do moře a hrozí sesuvy půdy. Kvůli erupci sopky na Kanárech uzavřeli pobřeží

Aktualizováno

Úřady na španělském ostrově La Palma jsou po nedělní erupci sopky Cumbre Vieja i nadále v pohotovosti kvůli proudům žhavé lávy, které se blíží k pobřeží. Ve chvíli, kdy se magma setká s mořskou vodou, se mohou do ovzduší uvolnit toxické plyny, část pobřeží je proto uzavřená. Podle vulkanologů se ale tok lávy zpomalil, napsal v úterý list El País. La Palma je součástí Kanárských ostrovů.

Energie bude jenom zdražovat. Každý týden budeme překvapeni něčím jiným, říká novinář

Ceny energií se drží na rekordních částkách. Podle novináře týdeníku Hrot Pavla Párala však Češi nemají čekat zlevňování, ba naopak. „Na strach z toho, že Čechy zdražování zasáhne, je pozdě. Bát se měli před třemi lety, kdy se řešily emisní limity a uhlíková neutralita. Tehdy byly překročeny hranice. Nyní jede samospád a každý týden budeme překvapeni něčím jiným,“ podotkl v pořadu 360°.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama