reklama

Hledali jsme nejlevnější vozy s automatickou převodovkou. Je mezi nimi i Škoda

Škoda Fabia
Zdroj: Škoda Auto

Automat už dávno není doménou jen velkých aut. V cenících automobilek dnes najdete hned 11 modelů, které se se svou cenou vejdou do 400 tisíc korun. Nabízí se přitom hned se třemi druhy moderních převodovek.

reklama

Rád auto ovládám sám, s automatem roste spotřeba a ještě je pomalejší –⁠ to jsou nejčastější argumenty těch, kteří by si nikdy do své garáže auto bez spojkového pedálu nepořídili. Možná je to dáno tím, že si pamatují ještě dřevní dobu automatických převodovek, které opravdu řadily pomalu, auta s nimi rozvážně plula krajinou a spolykala velké množství paliva. Dnešní moderní automaty jsou ale jiné. Nabízí celou řadu funkcí, jsou lehké a řadí inteligentně. Ve spotřebě se často liší jen nepatrně.

/ fotografií

Dobrou zprávou je, že automatické převodovky už nepatří jen do dražších vozů. Prohledali jsme aktuální ceníky automobilek a našli jsme celkem 11 vozů s automatem, které se s cenou vejdou do 400 tisíc korun. Dokonce jsou hned tři, jež stojí méně než 300 tisíc korun. I v tak nízké cenové relaci najdete všechny druhy dnes používaných automatů. Kompletní přehled všech nalezených vozů včetně motoru, výbavy a ceny najdete výše v přiložené fotogalerii.

Robot je nejlevnější

Zajímavým příkladem je hned nejlevnější vůz s automatickou převodovkou v Česku. Je jím Hyundai i10 1.0i AT ve výbavě Comfort za 279 990 Kč. Jeho benzinový tříválec je spojen s pětistupňovou robotizovanou převodovkou. Jde o systém nejvíce podobný manuální převodovce, jen spojku nahrazuje elektronika. Jeho výhodou je nízká hmotnost i spotřeba. Oproti modelu s manuálem zkonzumuje v průměru jen o dvě deci paliva navíc. Robotizovanou převodovkou mají i další dva vozy do 300 tisíc korun, tedy Kia Picanto a Toyota Aygo.

K tématu

Nejdostupnější modelem s automatickou převodovkou typu CVT je Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC ve výbavě Invite za 309 850 korun. Systém automatu je bezstupňový, jde v podstatě o obdobu variátoru, který známe ze skútrů. Vnitřnosti tvoří řetěz a dva kužely, které se plynule pohybují, čímž mění převodový poměr. Výhodou je hladká akcelerace bez škubání, problém ale nastává pod plným plynem, kdy převodovka vytočí motor vysoko a pak jej drží v otáčkách. Zvuk vozu, obzvlášť s malým motorem, připomíná vysavač.

Dvě spojky pro Fabii

Škoda Fabia je s motorem 1.0 TSI DSG ve výbavě Active nejlevnějším vozem v Česku, ve kterém si můžete vyzkoušet dvouspojkovou automatickou převodovku. Vyjde na 354 900 korun. Jak označení napovídá, systém používá dvě spojky, kdy jedna řadí liché a druhá sudé převodové stupně. Automat se tak může dopředu připravit na přeřazení a změna stupňů je díky tomu blesková. Řidič s manuální převodovkou by nebyl rychlejší. I tady se liší spotřeba proti manuálu jen v řádů decilitrů.

Poslední používaný typ automatické převodovky, tedy klasický hydrodynamický měnič, jsme u vozů do ceny 400 tisíc korun nenašli. Jde o nejklasičtější koncepci, která je známá už z předválečné éry automobilů. Samozřejmě do moderní doby přišla s řadou vylepšení. Dnešní systémy zajišťují hladký rozjezd a mají dlouhou životnost. Nevýhodou je vysoká hmotnost a také vyšší spotřeba. Nejdostupnější je v Citroënu C3 1.2 PureTech (81 kW) ve výbavě Shine za 414 900 Kč.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Vláda

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi

V pátek neprošla o jediný hlas takzvaná izolačka. Opatření, které mělo nakažené koronavirem finančně motivovat k setrvání v karanténě a také k nahlašování kontaktů. Lidé v karanténě měli za každý den získat od státu příspěvek až 370 korun. Kvůli tomu se do sebe na Twitteru pustily ministryně financí a práce Alena Schillerová (za ANO) s Janou Maláčovou (ČSSD).

O vývoji pandemie nerozhodne Babiš, dejte politiku stranou, apeluje Kuba na občany
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Rebelové popíjeli v otevřené hospodě. Jsou to domácí, cizím nenalévám, hájil se výčepní
Nárůst počtu obětí covidu nezpomaluje. V Česku zemřelo už 20 tisíc lidí, převážně senioři
Velká Babišova rošáda? Blatný a Petříček na cestě z vlády, zdravotnictví by měla ČSSD
reklama
reklama
Promiňte, školku musíme na deset dní zavřít. Jak covid paralyzoval šestičlennou rodinu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Praktický lékař: Očkování stagnuje, vakcínu jsme začali rozvážet ze zoufalství
Další články
reklama
reklama