Většina světových metropolí se potýká s nepříjemným problémem: přemnoženými hlodavci. Podle nového výzkumu zveřejněného na webu Science Advances populace krys a potkanů neustále narůstá v 11 z 16 sledovaných velkoměst, mezi kterými jsou kromě metropolí v USA například i Amsterdam, Tokio nebo Toronto. Nejhůř si vede Washington, kde se počet hlodavců zvýšil o 390 procent. Odborníci se shodují, že kvůli narůstajícím teplotám je pro zvířata snazší se množit, a tak se situace v nejbližší době nejspíš nezlepší.
Hlodavci sužují především americká města Washington, San Francisco, New York, kanadské Toronto, ale také evropský Amsterdam. Vyplývá to z dat nové studie publikované na webu Science Advances. Podle odborníků bude tento trend nadále pokračovat.
ČTĚTE TAKÉ: Jdeme do války na oslech. Ruští vojáci kvůli nedostatku vozidel používají tažná zvířata
Vůbec nejhorší je situace ve Washingtonu, kde se počet hlodavců za posledních deset let zvýšil o 390 procent. Ze studie dále vyplývá, že krysám a potkanům se daří i v San Franciscu, kde jejich populace vzrostla o 300 procent, v Torontu (+186 %) a v New Yorku (+162 %), uvedl web The Guardian. Některá velká města, například Paříž nebo Londýn, ve výzkumu kvůli nedostatku dat zahrnuta nebyla, podle odborníků ale není důvod se domnívat, že by tam situace měla být jiná.
V Torontu, jednom z nejzamořenějších měst, zaznamenala tamní tísňová linka v roce 2023 přes 1 600 hovorů, které se týkaly stížností na hlodavce nebo žádostí o jejich likvidaci. „Jedná se o problém výrazně ovlivňující kvalitu života, když se lidé najednou setkávají s krysami, které se dostaly do jejich domova, do jejich podniku nebo na jejich pracoviště,“ řekla webu The Toronto Sun tamní radní Alejandra Bravoová.
Problém s hlodavci prohlubuje oteplování
Mezi další města, jež trápí množství hlodavců, patří například Oakland, Buffalo, Chicago, Boston, Kansas City nebo Cincinnati. Kromě Toronta a měst Spojených států amerických zkoumala studie i Amsterdam nebo třeba Tokio. Zároveň informuje, že města, kde se nejrychleji otepluje, jsou současně městy, v nichž krysí a potkaní populace roste nejrychleji. Nízké teploty v zimním období totiž v minulosti fungovaly jako přírodní pesticid a zima škůdce jednoduše vyhubila, řekla webu The Guardian Alice Siniaová z kanadské deratizační společnosti Orkin.
Krysy a potkani kromě škod na majetku a budovách děsí obyvatele dotčených měst i množstvím nemocí, které mohou přenášet. Podle Národní knihovny medicíny Spojených států jich je minimálně 60. Přemnožení hlodavců také narušuje populace ostatních zvířat žijících ve městech. Nejúčinnější strategií, jak se škůdci bojovat, je podle odborníků skladování odpadků v pevných kontejnerech místo igelitových pytlů přímo na ulici.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Rozzuřený slon v Indii zaútočil na bagr, ukazuje video. Zvíře mohlo být pod vlivem alkoholu