Psychický teror, hluk, dluhy. Potíže s nájemníky řeší řada bytových domů, vláda slibuje pomoc

Bývalý dodavatel vypnul části Chodova teplo a teplou vodu.

Problémy sdružení vlastníků domu

Neplacení poplatků spojených s bydlením, které za nájemníka musí zaplatit sousedé z bytového domu. Nesnesitelný hluk či poškozování bytu. To jsou problémy, které řeší bytová družstva a společenství vlastníků po celé zemi. Vláda chce situaci řešit. Dluhy za sousedy bude možné vymáhat jednodušeji. Snazší by mohlo být i vystěhování problematických obyvatel bytového domu.

Obyvatelé jednoho z bytových domů řeší problémy s jednou nájemnicí už několik let. „V noci doslova padaly skříně. Hluk, řev a vulgární výrazy jako ‚vy hovada‘ jsou tím nejmírnějším,“ řekl předseda bytového družstva Václav Němec. K tomu se přidal i psychický teror. „Když šla manželka na záchod, ta osoba nad ní komentovala její zvuky,“ stěžoval si muž.

ČTĚTE TAKÉ: Hádka kvůli změně pravidel u nájmů. Ministerský návrh cupují majitelé bytů. Mluví o průšvihu

Bytové družstvo seniorku z družstva vyloučilo a zažalovalo, aby se z bytu vystěhovala, situace se totiž nelepšila.

„Když jsme volali na policii – byli tu i hasiči – to byl křik, obrovské rány, hluk, dopadlo to tak, že se hádali, kdo z nich se do těch dveří vláme,“ pokračoval předseda.

NKÚ: Stát vydává miliardy na podpory, ale bytová nouze Čechů přetrvává

Stát vynakládá na podporu bydlení miliardy, vliv na trh s bydlením to má jen okrajový. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Podle něj hlavní problémy bytové politiky, zejména dostupnost a kvalita bytového fondu, dlouhodobě přetrvávají. NKÚ kontroloval peníze vynakládané ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) a Státním fondem podpory investic (SFPI). Obě instituce vydaly na podporu bydlení v letech 2016 až 2021 dohromady 13,9 miliardy korun a podpořily více než 4 500 projektů. Podle MMR je kontrolní zpráva NKÚ nelichotivým vysvědčením hnutí ANO.

Soud loni v srpnu rozhodl o tom, že se dotyčná musí do konce loňského října vystěhovat. Ta to ale stále odmítá. V bytě se opevnila, nevychází a nikoho nepouští dovnitř. Na dotaz, proč se odmítá podřídit rozhodnutí soudu, odmítla odpovědět.

„Na mně se to podepsalo, loni jsem absolvoval angioplastiku, mám srdeční arytmii. Hlavně v noci, když mě ten hluk vzbudí, tak mi srdce buší jako zvon,“ sdělil předseda.

Vláda chce problém řešit

Podobné problémy řeší bytová družstva či společenství vlastníků po celé zemi. Nejčastější potíže družstev či společenství vlastníků jsou dluhy jednotlivých obyvatel, například za energie, které musí nakonec uhradit ostatní sousedé, nebo fakt, že obyvatel bytu sousedy obtěžuje či nemovitost poškozuje.

„Když vám někdo neplatí, tak vystěhovat takového nájemníka může trvat půl roku, někdy roky dva,“ řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Vystěhování neplatiče by se proto mohlo urychlit. „Mohlo by to být třeba formou speciálního senátu, který by tyto věci řešil,“ dodal Bartoš.

Předseda Pirátů také slibuje širokou debatu. Nový zákon, který by podle něj mohl vztahy mezi majiteli a nájemci vylepšit, by mělo napsat ministerstvo spravedlnosti.

Tagy:
dům bydlení Ivan Bartoš hluk dluhy Společenství vlastníků jednotek bytové družstvo