Přibližně milion lidí žijících v Česku v pronájmu nemá delší smlouvu než na dva roky. Pravidelně musí podepisovat nové smlouvy, které většinou znamenají další zdražení nájmu. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vedené šéfem Pirátů Ivanem Bartošem nyní přišlo s návrhem, který zavedenou praxi razantně omezuje. Krátkodobou smlouvu by bylo možné uzavřít pouze dvakrát a poté by již majitel musel nájemcům nabídnout smlouvu alespoň tříletou. Pronajímatelé však návrh v debatě u kulatého stolu tvrdě kritizovali. Změna by podle nich nájemcům pouze uškodila.
„Existuje zhruba milion lidí, kteří nemají jistotu nájmu ani na dva roky. Většina uzavíraných smluv jsou krátkodobé, což se týká především mladých lidí, jelikož starší lidé mají většinou již dříve uzavřené smlouvy na dobu neurčitou. Opakované prodlužování nájmů je nejčastějším důvodem nespokojenosti v nájemním bydlení,“ řekla během úterní debaty Anna Hájková z ministerstva pro místní rozvoj.
ČTĚTE TAKÉ: IT není jenom pro chlapečky, říká Bartoš. Bez umělé inteligence zůstaneme montovnou, dodal Pavel
Její rezort tak přichází s návrhem, který by mohl situaci narovnat. Smlouvu kratší než na tři roky bude moci majitel s nájemcem uzavřít maximálně dvakrát, poté již bude muset být uzavřena v délce minimálně tří let nebo na dobu neurčitou.
Tento návrh nicméně šokoval některé z přítomných majitelů bytů. „Řítíme se do velkého průšvihu. Omezení řetězení není nic jiného než regulace. Návrh, který by zareguloval smluvní volnost, by nesloužil stabilitě. Ani nájemníci o to nemají takový zájem. Lidé se úprkem vrátí k vlastnickému bydlení, to vám garantuji,“ řekl Milan Krček, předseda občanského sdružení majitelů domů. Dlouhodobých smluv bude navíc podle něj přibývat naopak bez zásahu MMR.
Řetězení krátkodobých smluv podle něj může fungovat obdobně jako dlouhodobé smlouvy. „Dnes běžně využívaný institut automatické prolongace nájmu v reálném životě funguje obdobně jako smlouva na dobu neurčitou,“ sdělil Krček.
V debatě přitom ze strany veřejnosti zaznělo, že prodlužování smluv slouží k tomu, aby si majitel navýšil příjem. „Chcete tady bydlet? Dobře, tak zaplaťte tisícovku navíc,“ podotknul jeden z přítomných.
Střílíte se do kotníků
Návrh MMR však kritizovali další zástupci nájemníků. „Omezení řetězení nájemních smluv nebude fungovat ve prospěch nájemníků. Bude se hledat způsob, jak to obcházet. Neradi bychom se dostali do situace, která byla v Londýně, kde byla spousta prázdných bytů, jelikož bylo pro lidi výhodnější čekat až se zvedne jejich cena, než si brát nájemce,“ řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj, který je zároveň členem prezidia Asociace nájemního bydlení.
Ministerstvo se však odvolává na své interní průzkumy, které dělalo mezi malými pronajímateli. „Šedesát procent z nich si myslí, že zabránění řetězení smluv zvýší jistotu pro nájemníky a atraktivitu nájemního bydlení. Udrží to stabilitu, kdy jim to udrží jednoho nájemníka,“ sdělila Hájková.
Asociaci se však nelíbilo, že se s nimi ministerstvo o daný průzkum nepodělilo. „Je to nefér diskuse. Neberete nás jako rovnocenného partnera. Sami se tím střílíte do kotníků, když s námi závěry svých průzkumů neprojednáváte,“ řekl Rafaj.
Následně upozornil na možné důsledky chystaných změn. „Dochází k posílení práv nájemníka oproti pronajímateli. Ztrácím tedy důvod, proč bych měl stavět další byty pro nájemní bydlení. Ptali jste se jen malých pronajímatelů, musíte se bavit také s námi většími,“ doplnil. „Analýza ještě není zcela zveřejněná, poté ji budete mít k dispozici,“ reagovala Hájková.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nájmy extrémně rostou