Donedávna byl Milan Hnilička poslancem za hnutí ANO a šéfem Národní sportovní agentury (NSA). Poté, co jej společně s dalšími prominentními hosty načapali fotografové v teplickém hotelu na oslavě podnikatele Petra Bendy v době, kdy v Česku platí přísná opatření v boji proti koronaviru, se na něj snesla lavina kritiky. Poslanecký mandát Hnilička již složil. V čele NSA však chce i nadále zůstat, řekl v pořadu Pressklub na Frekvenci 1.
„Poperu se o to, abych v agentuře zůstal,“ řekl Hnilička na otázku, zda zůstane v čele českého sportu. Prý by pro něj bylo „velmi jednoduché, kdyby teď funkci složil“.
S odstupem času se prý sám sebe ptá, proč na akci do Teplic jel. Popírá však, že by se účastnil párty. „Rozhodně jsem se neúčastnil žádného mejdanu,“ řekl s tím, že byl pouze popřát podnikateli Petru Bendovi. Připustil však, že udělal chybu, ale jedním dechem dodal, že za ni již nese následky. „Plně si uvědomuji, co jsem provedl a vyvodil jsem zodpovědnost. Složil jsem poslanecký mandát,“ hájil se Hnilička.
Na jeho adresu se poté, co byl přistižen na oslavě bývalého poslance Bendy předminulou neděli, snesla vlna kritiky. Na akci byl totiž v době, kdy vláda premiéra Andreje Babiše (ANO), která jej do funkce šéfa NSA dosadila, chce po občanech, aby dodržovali přísná opatření proti koronaviru. Kvůli němu například restaurace mohou fungovat pouze přes výdejové okénko a v hotelech se můžou ubytovat pouze lidé na pracovních cestách, které musí doložit potvrzením.
Mezi kritiky se řadí i poslanec ODS a bývalý skokan na lyžích Jakub Janda či ministr školství Robert Plaga (za ANO). Ten v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS prohlásil, že pokud by se hlasovalo o Hniličkově odvolání na vládě, tak by pro něj zvedl ruku. „Takovéto situace ukážou charakter lidí, jak se chovají ke svým soupeřům. Někteří dokážou podržet i svého soupeře ve velmi těžké situaci, a někteří si do něj naopak kopnou i na zemi,“ reagoval Hnilička v pořadu Pressklub.
Hnilička našel zastání u Jágra či Špotákové
Zároveň však Hniličku podpořili představitelé sportovních svazů v čele se šéfem České unie sportu (ČUS) Miroslavem Janstou, formou dopisu. V něm jsou mezi podporovateli Hniličky podepsáni i legendární hokejista Jaromír Jágr, oštěpařka Barbora Špotáková či bývalý tenista Radek Štěpánek. Hnilička tvrdí, že mu i nadále chodí podpůrné dopisy, což si vysvětluje svou prací pro sport. „Sport tu má svoji instituci a má svoji kapitolu v rozpočtu,“ řekl pro Frekvenci 1 šéf NSA.
Mezi signatáře dopisu sice patřil i šéf Fotbalové asociace ČR Martin Malík, ale naopak proti se postavily dva nejvýraznější tuzemské fotbalové kluby SK Slavia Praha a AC Sparta Praha.
Poté, co Hnilička složil poslanecký mandát, s médii nekomunikoval, což vysvětlil tím, že se ke kauze nechtěl vracet. „Co jsem potřeboval říci, tak jsem řekl na půdě Poslanecké sněmovny. Několik vět jsem k tomu řekl i poté v media centru a pak jsem odjel do práce,“ řekl Hnilička.
Na akci v teplickém hotelu byli také expremiér Jiří Paroubek, Hniličkův bývalý hokejový spoluhráč z olympijských her v Naganu z roku 1998, bývalý politik a nynější místopředseda Rady ČT Jiří Šlégr či šéf libereckých policistů Vladislav Husák. Husák by měl ve funkci skončit, ale aktuálně leží v nemocnici.